Ознака: листа
Црна хроника 22.06.20 | 11:01

Oбјавена листа со лица на кои не може да им се достават решенија за прекршоци

Министерството за внатрешни работи на својата веб-страна денеска објави листа со имиња и презимиња на 35 физички и правни лица на кои не може да им бидат доставени решенија...

Македонија 08.06.20 | 10:40

Во друштво на африкански и неразвиени земји: 103. место за Македонија за справување со коронавирусот

Во анализа на непрофитабилната организација „Дип нолиџ груп“ направена за магазинот „Форбс“ за состојбата со Ковид-19 во светот и справувањето на одбрани 200 држави...

Свет 07.06.20 | 15:54

„Форбс“ ја објави листата на безбедни земји за заштита од пандемијата, Македонија ја нема

Најбезбедни држави во планот за заштита од пандемијата на коронавирусот е Швајцарија, додека најопасни се Јужен Судан, покажува листата на „Форбс“. Но, она што е интересно,...

Свет 02.06.20 | 13:08

Форбс објави листа на 20 најбезбедни дестинации од корона

Американскиот магазин Форбс пренесе попис на 20 европски дестинации за пост-корона патување, меѓу нив се најдоа Загреб, Ријека и Цавтат, а освен во Хрватска со повеќе...

Здравје 09.04.20 | 10:44

Министерството за здравство ја објави листата на донатори

Министерството за здравство изразува голема благодарност до сите компании, поединци, организации, институции, амбасади кои со донации во опрема, добра и пари даваат...

Македонија 13.03.20 | 12:36

Oбновена листата на земји со среден и висок ризик од Ковид-19

На веб-страницата на Министерство за здравство поставена е најновата листа на земји со среден и висок ризик од КОВИД-19. Во делот „Корона вирус“ (http://zdravstvo.gov.mk/korona-virus/)...

Македонија 08.02.20 | 12:35

Македонија е 127 воена сила во светот

За да дојде до конечната ранг листа, „Global Firepower“ користи над 50 индивидуални фактори за да се одреди индиксот на моќта во категории како воена способност до финансиски...

Македонија 03.11.19 | 17:07

Мицковски со листа до власта: Не е релизирана ниту една мерка од Владинот план за чист воздух!

Новинарот Ивор Мицковски на својот фејсбук профил објави листа со која се опшува вистинската состојба и начинот на работа на власта. Новинарот на својата објава напиша:...

Македонија 14.10.19 | 10:17

Листа на „Бизнис инсајдер“ за 20 земји кои полека изумираат, Македонија една од нив

„Бизнис инсајдер“ направи листа од 20 земји во светот кои набрзо го намалуваат бројот на популацијата, а на неа се најде и Македонија. Листата е составена според демографските...

Економија 04.10.19 | 21:11

Македонија не е ни рангирана на листата на најдобри автопати

Македонија не е ниту рангирана на листата на најдобри автопати во Извештајот на Светскиот економски форум, според кој годинава за најдобри во светот се прогласени патиштата...

Калеидоскоп 26.07.19 | 13:44

Ова е најскапата земја во Европа: Пица чини 17 евра, а чаша вино 10

Според најновите податоци на Еуростат, најскапата земја во Европа е Исланд. Цените во оваа земја минатата година биле дури 56% повеќе од европскиот просек. Втора на листата...

Економија 11.07.19 | 10:30

Кои бизнисмени и компании се на листата на должници на УЈП?

Објавена новата Листа на должници од страна на Управата за јавни приходи (УЈП) со долгови кои се доспеани до 31. март, а неплатени до 30 јуни оваа година. Вкупно објавениот...

Калеидоскоп 25.06.19 | 22:18

Kaде е Македонија на листата најмирољубиви земји во светот

Исланд е земја со највисок индекс на мир во светот, покажува неодамна објавеното истражување на Институтот за економија и мир (Institute for Economics and Peace). По Исланд следуваат...

Македонија 09.02.19 | 17:18

На работното место доктори за медицина примени лица кои воопшто ги немало на ранг листата

На Фејсбук страницата Асоцијација на специјализнати и млади лекари се појави фотографија на која на работното место доктори за медицина во О.Е. Интерно одделение се...

Семејство 24.01.19 | 20:14

Жените со овие 20 имиња најверојатно ќе забременат оваа 2019 година

На оваа листа, формирана врз основа на просечните години во кои жените во Србија останале во блажена состојба и податоците на тамошниот Завод за статистика, се наоѓаат...

Економија 28.12.18 | 10:51

Македонија на 68. место на листата на Форбс на најдобри земји за бизнис

Македонија е рангирана на 68. место на листата на Форбс за водење бизнис, која е составена врз основа на 15 фактори, вклучувајќи имотни права, даноци, технологија, ниво...

Калеидоскоп 22.12.18 | 12:18

Имате уште 9 дена за да ги направите овие 3 работи

Новогодишните одлуки често остануваат заборавени, но и оваа Нова година имате шанса да почнете од почеток. Ова се трите најдобри работи кои може да ги направите за себе...

Патувања 19.12.18 | 12:27

Два од нив се балкански: Ова се 10. најатрактивни туристички градови за 2019

Туристичката интернет страница „Лоунли Планет“ објави топ листа на 10 најатрактивни градови за посета во претстојната 2019 година. На прво место е Копенхаген, Данска,...

Економија 11.12.18 | 11:56

УЈП ја објави листата на должници

Управата за јавни приходи ја објави последната листа на должници за годинава. На листата број 12 се најдоа физички и правни лица чии долгови се доспеани до 31.08.2018 и неплатени...