Ознака: Лиле Стефанова
Македонија 17.03.21 | 08:18

Калајџиев: Постои лична димензија во гонењето на Камчев, им го cpyши CJO и ceга мy ce одмaздyвaaт

Професорот Гордан Калајџиев ја потсети македонската јавност дека обвинителката Лиле Стефанова, која сега побара и доби притвор за Орце Камчев за случајот на СЈО „Плацевите...

Македонија 06.10.20 | 19:46

И банкарските службеници ја избламираа Лиле Стефанова

На обвинителката која зела 93 илјади евра на незаконски начин надоместоци од СЈО денес на рочиштето на случајот Титаник по кој знае кој пат и беше побиена тезата на обвинението...

Црна хроника 22.09.20 | 20:14

Обвинитeлката Лиле Стефанова до адвокатот на одбраната: Ај бе ти, ќути таму

На денешното рочиште за случајот „Титаник“ обвинитeлката Лиле Стефанова побара од бранителите на oбвинетите да не реагираат на наводнта повреда на Законот за кривична...

Црна хроника 26.05.20 | 16:47

Рускоска: Боки знаеше за случајот „Империја“ повеќе од Лиле Стефанова

Јавната обвинителка Вилма Рускоска на денешното рочиште се осврна за случајот „Империја“ на СЈО во кој е гонет бизнисменот Јордан Камчев. Според неа, Бојан Јовановски...

Македонија 11.03.20 | 13:54

Судот се претвора во жариште на корона: Адвокат дојден од Франција и сестра на обвинет закана на рочиштето за „Титаник“

За судот како да не важат мерките кои ги воведе Владата како превенција од ширање на коронавирусот. Сите рочишта се одвиваат нормално, а посебно се инсистира на случајот...

Македонија 06.03.20 | 23:49

Ослободете ги луѓето од притвор, утре ќе се гласа за промена на името: Што кажала Лиле Стефанова пред Рускоска?

Коментирајќи ги разговорите кои што СДСМ ги лиферуваше за пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, главниот и одговорен уредник на Инфомакс, Александар Митовски...

Македонија 05.03.20 | 18:54

Откако во целост ја демантираа, Стефанова почна да повлекува сведоци на СЈО

На денешното рочиште за случајот Титаник неколку сведоци на Лиле Стефанова во целост ги демантираа и ги демонтираа нејзините лажни тези за нелегално финансирање на...

Македонија 31.01.20 | 23:06

Давидовиќ: Судиите се вмешани со политиката, судството не е самостојно

Кога еден обвинител ќе каже дека одреден судија, во случајот Добрила Кацарска влијаела врз предмет, во случајот „Империја“, ова ја покажува состојбата на нашето судство....

Македонија 30.01.20 | 13:42

Се подготвува ли тргање на Стeфанова од случајот „Империја“?

Се подготвува ли тргање од случајот „ Империја“, па и од обвинителската функција на обвинителката Лиле Стефанова, по нејзиното сведочење во „Рекет“?! Ова прашање се...

Македонија 28.01.20 | 10:37

Зошто судството ни е Кацарска-судство: Кој да те разреши, Добрила?

Кога ќе помине првичното „шок и неверување“ од тезгарскиот речник и нивото на кое е стигнато македонското правосудство, на кое Јустиција сигурно сака да си ги покрие...

Твитови 28.01.20 | 10:12

„Правосудна поезија“ од Богдан Илиевски


Македонија 27.01.20 | 18:40

Стефанова нека каже како се уценуваа пратеници, како луѓе се ставаа во притвор, а потоа се тргуваше со притисок за промена на името

Сведокот во случајот „Рекет“, обвинителката Лиле Стефанова, која денес сведочеше пред заменичката на Вилма Рускоска, Гордана Смаќоска, изгледа е клучниот сведок кој...

Македонија 27.01.20 | 17:21

Кацарска за сведочењето на Стефанова: Згрозена сум, размислувам за тужба!

Судијката Добрила Кацарска вели дека е згрозена од сведочењето на обвинтелката Лиле Стефанова, која денеска на судењето за „Рекет“ рече дека пристисоци за бизнисменот...

Македонија 27.01.20 | 16:41

Јанева ургирала да не се замрзне стан на „пријателката“ Сашо Василевски

Обвинителката Лиле Стефанова додека сведочеше денеска за случајот „Рекет“, го спомна и случајот „Поштенска банка“. Таа откри дека Катица Јанева ургирала еден стан...

Македонија 27.01.20 | 15:38

Ако баба лаже, трап не лаже – Кога Кацарска се колнеше дека не ургирала во СЈО

Под полна морална, материјална и кривична одговорност пред цела македонска јавноста кажувам дека не сум реагирала кај ниеден судија. Вака зборуваше судијката Добрила...

Македонија 27.01.20 | 15:31

„Бојкотирам“: Само да ве потсетиме дека Муковски, Арнаудов и Василевски не ги вадеше Катица од притвор за да гласаат за Северна, туку Вилмица

Движењето „Бојкотирам“ на фејсбук се изјасни за улогата на обвинителката Вилма Рускоска. Само да ве потсетиме дека Муковски, Арнаудов и Василевски не ги вадеше Катица...

Македонија 27.01.20 | 13:15

Стефанова: Беше актуелно лица да бидат пуштени од притвор заради некакви гласања во Собранието

Обвинителката Лиле Стефанова, на денешното рочиште за случајот „Рекет” спомена писмо кое тогаш и го дал осомничениот Орце Камчев, кога веќе бил во притвор. На 20 ноември,...

Македонија 27.01.20 | 12:53

Јанева отстранета од судењето, ѝ рекла „ороспија“ на Стефанова

Катица Јанева е отстранета од денешното рочиште за „Рекет“ поради недолично однесување. Таа е отстранета од судницата по наредба на судијката Васка Николовска-Масевска. Наводно,...

Македонија 27.01.20 | 12:39

Стефанова: Со Чифлиганец не сме блиски, не му ја знам љубовницата

Адвокатата Ирена Фрчкоска побара од Лиле Стефанова да го објасни нивниот однос со Ванчо Чифлиганец и дали се блиски. Обвинителката објасни дека се знаат бидејќи се...

Македонија 27.01.20 | 12:30

Стефанова: И јас сум враќала пасоши, но ако постоеја законски услови

Адвокатот на Катица Јанева, Ирена Фрчоска, на денешното рочиште за „Рекет“ ја праша Лиле Стефанова дали во некои од случаите што ги водела вратила пасош на што таа одговори...