Ознака: Лиле Стефанова
Македонија 08.10.21 | 13:16

Случај „Топлик“: Oбвинителот Рустеми се закани со кривични пријави за вештаците предложени од одбраната

На денешното рочиште во случајот „Топлик“ се случи скандал поврзан со обвинителот Бурим Рустеми. Тој им се закани на вештаците предложени од одбраната  дека ќе им...

Македонија 27.09.21 | 14:08

Се чуваат една со друга: Вилма не ја дава Лиле Стефанова од случајот „Плацеви на Водно“

Барањето за изземање на јавниот обвинител Лиле Стефанова од случајот „Плацеви на Водно“ се одбива како неосновано. Ова е решението донесено од Основната јавна обвинителка...

Македонија 16.09.21 | 21:06

Антикорупциска ќе истражува како Лиле Стефанова купила стан од 75.000 евра во луксузната зграда на Ванчо Чифлиганец

Државната комисија за спречување на корупција отворила постапка по допрен глас против јавната обвинителка Лиле Стефанова која во периодот помеѓу 2015 и 2016 година се...

Македонија 14.09.21 | 15:33

Што бара пасошот на Алек Терaнова кај обвинителката Лиле Стефанова?

Денес сомневањата се потврдија пред очите на целата јавност во кривичниот суд во Скопје. Главниот сведок на обвинителката Лиле Стефанова во предметот „Плацеви на Водно“...

Црна хроника 14.09.21 | 11:33

Русковска го одби барањето на Камчев за изземање на обвинителката Стефанова од „Плацевите на Водно”

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска го одбила барањето на одбраната на обвинетиот Орце Камчев за изземање на...

Македонија 10.09.21 | 18:29

Камчев: Треба ли да умрам во притвор како што ѝ умре обвинет во „Шпион“ на истата обвинителка

Барање за укинување на мерката притвор или заменување со мерка куќен притвор побара одбраната на бизнисменот Јордан Камчев денеска на рочиштето на кое продолжи судењето...

Македонија 30.08.21 | 11:16

Поради ковид-тест за обвинителката Стефанова, одложено судењето за случајот „Плацеви на Водно“

Поради тестирање за Ковид-19 на обвинителката Лиле Стефанова, одложено денешното рочиште за случајот „Плацеви на Водно“. Следното рочиште за предметот „Плацеви на...

Македонија 25.08.21 | 10:34

Стефанова со фалсификувана изјава од Груевски се обидува да го турка „Плацеви на Водно“

Новите судски рочишта за предметот „Плацеви на Водно“ в понеделник продолжуваат во сенка на големиот скандал што се откри на последната сесија на Кривичниот суд, кога...

Македонија 15.07.21 | 16:00

Пред локалните избори СДСМ нарача нов предмет – со уцени и политички притисоци започнува судењето за „Плацеви на Водно“

Утре започнува судење за предметот наречен „Плацеви на Водно“ во кој се обвинети Никола Груевски, Ристо Новачевски, Сашо Мијалков, Јордан Камчев, Ратка Камчева и Ненад...

Македонија 19.05.21 | 20:25

Лиле Стефанова не го пријавила станот од 75.000 евра во луксузниот објект на „Адора Инженеринг“ што го купила нејзината невработена ќерка

Рената Стефанова, ќерката на обвинителката Лиле Стефанова од Јавното обвинителство за организиран криминал, пред повеќе од пет години како тогаш 21-годишна невработена...

Македонија 12.04.21 | 11:51

Стефанова побарала да му се продолжи притворот на Камчев за нови 30 дена

Обвинителката Лиле Стефанова побара да му се продолжи притворот на бизнисменот Орце Камчев, осомничен во предметот „Плацови на Водно“. Обвинителството за гонење на...

Македонија 17.03.21 | 08:18

Калајџиев: Постои лична димензија во гонењето на Камчев, им го cpyши CJO и ceга мy ce одмaздyвaaт

Професорот Гордан Калајџиев ја потсети македонската јавност дека обвинителката Лиле Стефанова, која сега побара и доби притвор за Орце Камчев за случајот на СЈО „Плацевите...

Македонија 06.10.20 | 19:46

И банкарските службеници ја избламираа Лиле Стефанова

На обвинителката која зела 93 илјади евра на незаконски начин надоместоци од СЈО денес на рочиштето на случајот Титаник по кој знае кој пат и беше побиена тезата на обвинението...

Црна хроника 22.09.20 | 20:14

Обвинитeлката Лиле Стефанова до адвокатот на одбраната: Ај бе ти, ќути таму

На денешното рочиште за случајот „Титаник“ обвинитeлката Лиле Стефанова побара од бранителите на oбвинетите да не реагираат на наводнта повреда на Законот за кривична...

Црна хроника 26.05.20 | 16:47

Рускоска: Боки знаеше за случајот „Империја“ повеќе од Лиле Стефанова

Јавната обвинителка Вилма Рускоска на денешното рочиште се осврна за случајот „Империја“ на СЈО во кој е гонет бизнисменот Јордан Камчев. Според неа, Бојан Јовановски...

Македонија 11.03.20 | 13:54

Судот се претвора во жариште на корона: Адвокат дојден од Франција и сестра на обвинет закана на рочиштето за „Титаник“

За судот како да не важат мерките кои ги воведе Владата како превенција од ширање на коронавирусот. Сите рочишта се одвиваат нормално, а посебно се инсистира на случајот...

Македонија 06.03.20 | 23:49

Ослободете ги луѓето од притвор, утре ќе се гласа за промена на името: Што кажала Лиле Стефанова пред Рускоска?

Коментирајќи ги разговорите кои што СДСМ ги лиферуваше за пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, главниот и одговорен уредник на Инфомакс, Александар Митовски...

Македонија 05.03.20 | 18:54

Откако во целост ја демантираа, Стефанова почна да повлекува сведоци на СЈО

На денешното рочиште за случајот Титаник неколку сведоци на Лиле Стефанова во целост ги демантираа и ги демонтираа нејзините лажни тези за нелегално финансирање на...

Македонија 31.01.20 | 23:06

Давидовиќ: Судиите се вмешани со политиката, судството не е самостојно

Кога еден обвинител ќе каже дека одреден судија, во случајот Добрила Кацарска влијаела врз предмет, во случајот „Империја“, ова ја покажува состојбата на нашето судство....

Македонија 30.01.20 | 13:42

Се подготвува ли тргање на Стeфанова од случајот „Империја“?

Се подготвува ли тргање од случајот „ Империја“, па и од обвинителската функција на обвинителката Лиле Стефанова, по нејзиното сведочење во „Рекет“?! Ова прашање се...