Ознака: лихвар
Црна хроника 14.09.21 | 11:30

Кратовец пријавил дека му го украле џипот, за лихварот да не му каже на неговите за долговите

Полициски службеници вчера привеле кратовец за лажно пријавување кривично дело, соопшти Министерството за внатрешни работи. Оттаму информираат дека полициски службеници...

Црна хроника 19.08.21 | 16:53

Лихвар од Битола наплаќал 10 посто месечна камата „културно“ заведена на нотар

СВР Битола поднесе кривична пријава против З.Б.(31) од Битола, полициски службеник, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, казниво по член  260...

Црна хроника 31.07.21 | 13:33

Уапсен лихвар од Свети Николе

Полициски службеници од Полициската станица Свети Николе, вчера во 08:20 часот го уапсиле О.Ц.(49) од Свети Николе, поради сомнение за сторено кривично дело „лихварство“. При...

Црна хроника 13.02.20 | 11:16

Лихвар и изнудувач паднаа во мамката на една мајка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело Изнуда од член 258 став 1, како и обвинителен предлог...

Црна хроника 31.10.19 | 17:17

Земал камата од 200 отсто месечно: Падна млад лихвар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против Н.Н.(28) од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Црна хроника 23.09.19 | 22:08

Лихвар од Прилеп зел комби за долг од 70.000 денари

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против С.Т.(48) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...