Ознака: Либан
Свет 15.09.20 | 14:25

Нов пожар во близина на пристаништето во Бејрут

Нов пожар изби во близина на пристаништето во Бејрут каде што во експлозија на 4 август загинаа 200, а повредени беа неколку илјади луѓе. Според информациите пожарот избил...

Свет 10.09.20 | 16:08

Нов голем пожар на пристаништето во Бејрут

Продавница за нафта и гуми се запали во Бејрут, но првично нема информации за повредени. Пожарот избил во бесцаринската зона на пристаништето, а потоа огромен столб...

Свет 30.08.20 | 15:27

Либан до крајот на годинава може да остане без основна храна, предупредуваат ОН

Повеќе од половина од населението во Либан би можело да остане без основна храна до крајот на годинава, поради економската криза и по експлозијата во која беше уништен...

Свет 21.08.20 | 19:26

Нова трагедија во Либан, по експлозијата драстично зголемен бројот на заболени

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 22.986.700 лица. Од нив починале 799.294, а оздравеле 15.614.808 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција...

Свет 16.08.20 | 18:00

ФБИ се вклучува во истрагата за експлозијата во Бејрут

Американскиот потсекретар за политички прашања, Дејвид Хејл, повика на сеопфатна и транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут. Хејп најави дека, на покана на либанските...

Свет 13.08.20 | 21:15

Експлозијата во Бејрут, најверојатно, предизвикана од искра при заварување

Проценката направена од владата на Соединетите американски држави покажа дека работата за одржување била најверојатната причина за експлозијата во Бејрут, објави...

Свет 11.08.20 | 17:09

Се шири снимка од „проектил“ што наводно го погодил магацинот во Бејрут, објавена оригиналната снимка

Набрзо по експлозијата која предизвика големо разурнување во Бејрут на социјалните мрежи почна да се шири снимка која сугерира дека експлозијата е резултат на напад...

Свет 11.08.20 | 12:02

Експертите во Бејрут открија уште најмалку 20 контејнери со опасни хемикалии

Хемиски експерти и пожарникари работат на обезбедување на уште најмалку 20 потенцијално опасни контејнери со хемикалии во од експлозија разурнатото бејрутско пристаниште....

Свет 10.08.20 | 19:49

Експлозијата предизвика оставка на владата во Либан

Владата на Либан, предводена од Хасан Диаб, поднесе оставка, но протестите во земјата по големата експлозија во Бејрут продолжуваат. Во протестите, кои почнаа неколку...

Свет 08.08.20 | 20:02

Eксплозијата предизвика предвремени избори во Либан

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи...

Свет 08.08.20 | 18:00

Бројката постојано се зголемува: 158 починати и над 600 повредени во Бејрут

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство...

Свет 08.08.20 | 16:51

ВО ЖИВO: Се бара оставка на Владата, по експлозијата протести во Либан

Полицијата денеска фрли солзавец на демонстрантите кои се обиделе да се пробијат низ ограда за да стигнат до зградата на Парламентот во Бејрут за време на протестите...

Свет 08.08.20 | 16:33

Длабоко поделена држава: Христијанските пратеници го напуштија Парламентот на Либан

Либанската опозициска христијанска партија Катаеб, која се бори против владата на Либан, поддржана од проирански Хезболах, денеска најави дека нејзините тројца пратеници...

Свет 07.08.20 | 22:27

И Интерпол ќе ја испитува експлозијата во Либан

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските...

Свет 07.08.20 | 15:26

Либан не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут. Аун информира дека истражителите...

Свет 07.08.20 | 12:50

Се зголемува црниот биланс во Бејурт: Починати се 154 луѓе, а 120 се во критична состојба

Се зголемува бројот на луѓе што им подлегнуваат на повредите здобиени при огромната експлозија во Бејрут. Како што соошти министерот за здравство на ибан, Хамад Хасан,...

Свет 06.08.20 | 14:22

Макрон со порака од Бејрут: Либан ќе страда доколку не се реформира

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, замина во официјална посета на Бејрут за да изрази поддршка на Либан по експлозијата што се случи во вторникот. По пристигнувањето...

Свет 06.08.20 | 11:40

Ден потоа: Ова е најтажната фотографија од Бејрут

Граѓаните на Бејрут се уште не можат да се соземат од страшната експозија на пристаништето. Ова фотогрфија е можеби најтажната од денот потоа.Маж седи на својата тераса...

Свет 05.08.20 | 19:40

Што знаеме за Либан: Длабоко поделена земја меѓу муслимани и православни, последен попис е одржан во 1932 година

Либан денеска е актуелен поради страшната експлозија но сигурно маклумина знаат за оваа земја.Многумина и не слушнале па ја нарекуваат и Lebanon како што се вика на англиски...

Свет 11.05.20 | 08:46

Либан повторно ги отвори џамиите и црквите

Либан, по речиси два месеца карантин, повторно ги отвори џамиите и црквите, под услов верниците да ги почитуваат мерките за физичка дистанца и ограничување на бројот...