Ознака: летови
Балкан 06.07.20 | 13:33

Од 15 јули директни летови од Велика Британија кон Грција

Од 15 јули 2020 година, Грција ќе дозволи директни летови од Велика Бртианија кон сите грчки аеродроми, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот...

Сервиси 29.06.20 | 17:18

Објавен распоредот за летови на аеродромите во Скопје и Охрид

Првите полетувања од Меѓународниот Аеродром Скопје, во среда, 1-ви јули, кога аеродромот се отвора повторно за патнички летови се за Бремен (6:00), Ларнака (6:15), Стокхолм...

Балкан 16.06.20 | 12:28

Ер Србија постепено ги обновува летовите, за Скопје ќе лета од јули

Националната авиокомпанија „Ер Србија“ до крајот на јуни ќе започне со обновување на летовите од Белград кон голем број дестинации, поврзувајќи ја српската престолнина...

Патувања 15.06.20 | 12:27

„Виз Ер“ ја продолжи до 13 јули суспензијата на сите летови од и до Македонија

Нискобуџетна авиокомпанија Виз Ер денеска најави дека како резултат на продолжените рестрикции за патување наменети за сите странски летови од и до Македонија ја продолжува...

Патувања 15.05.20 | 17:40

Забраната за летање кон Грција продолжена до 14 јуни

Грчката Агенција за цивилно воздухопловство преку издадените нови упатства за воздушниот сообраќај, најави продолжување на мерката за привремена забрана за летови...

Балкан 14.05.20 | 16:13

Ер Србија од 7 јуни ќе лета за Скопје

Авио компанијата Ер Србија објави дека од 21 мај ќе ги врати летовите на ограничен број дестинации, кон Лондон, Цирих, Франкфурт и Виена, и дека овие летови ќе бидат редовни. Сè...

Економија 06.05.20 | 10:54

Започна продажбата на евтини летови, за некои дестинации билет чини 600 денари

Авиокомпаниите кои летаат од македонските аеродроми веќе продаваат карти за најголем број од дестинациите до кои се лета од Скопје и Охрид. На веб-страниците на некои...

Балкан 28.04.20 | 21:24

„Туркиш ерлајнс“ нема да извршува летови до 28 мај

„Туркиш ерлајнс“ соопшти денеска дека го продолжува до 28 мај прекинот на меѓународните и домашните летови воведени поради пандемија со коронавирусот. Ова беше објавено...

Свет 28.04.20 | 16:07

Заврши ерата на евтини летови: Kога авионите ќе полетаат, патниците ќе бидат непријатно изненадени

Поради придржувањето на мерките за социјално дистанцирање, околу една третина од местата во авионите во текот на летот би требало да останат празни, а тие губитоци за...

Економија 21.04.20 | 12:41

„Виз Ер“ ја продолжи суспензијата на летови

Нискобуџетниот превозник „Виз Ер“ ја продолжи суспензијата за своите летови на повеќето пазари во балканските земји, како последица од пандемијата од коронавирусот....

Македонија 10.04.20 | 17:57

Со организиран лет вкупно 160 македонски граѓани се враќаат во земјава

Со организиран лет денеска вкупно 160 македонски граѓани се враќаат во земјава од Брисел и Париз (Бове). Како што соопшти МНР, ова е досега 11-ти специјален лет откако на...

Македонија 06.04.20 | 17:32

Македонски граѓани вратени со лет од Лондон и со конвој од БиХ и Црна Гора

Сто и триесет македонски граѓани со лет на Визер се вратени од Лондон. Министерството за надворешни работи соопшти дека авионот полетал од аеродромот Лутон, во близина...

Свет 03.04.20 | 13:01

Oткажани два милиона летови низ светот, aвионите ќе бидат приземјени до 31 јуни

До крајот на јуни во светот, заради ситуацијата која владее во светот, се откажани повеќе од два милиона летови, што ќе предизвика загуби од околу 252 милијарди долари,...

Економија 25.03.20 | 11:01

Распишани повици за чартер летови за враќање македонски граѓани од Малта и Хрватска

Владата денеска објави јавни повици за организирање авионски превоз за македонски граѓани со моментален престој во странство за враќање во земјава од Малта и од Хрватска....

Македонија 18.03.20 | 08:39

Меѓународниот Аеродром Скопје од полноќ се затвора за патнички летови

Меѓународниот аеродром Скопје од полноќ ќе биде затворен за патнички летови, сè до следното известување, согласно одлуката на Владата за спречување на внесување и ширење...

Економија 17.03.20 | 13:11

Сте купиле авионска карта, а аеродромот се затвара: Виз Ер автоматски ќе ги додаде кредитите од откажаните летови

Авиокомпанијата Виз Ер денеска објави дека како резултат на значително поголемиот обем откажани летови поради ограничувањата на патувања, наметнати како борба против...

Балкан 09.03.20 | 11:58

Ер Србија ги откажа летовите од Ниш кон Италија, редуцирани се летовите од Белград

Авио-компанијата Ер Србија објави дека ќе ги прекине летовите кон Италија од аеродромот во Ниш, додека пак летовите од аеродромот во Белград ќе бидат редуцирани поради...

Свет 09.01.20 | 14:13

ЕУ: Комерцијалните летови над Иран не се безбедни

Европската Агенција за безбедност на авиосообраќајот (ЕАСА) ги предупреди земјите членки да ги избегнат комерцијалните летови во воздушниот простор на Иран. Агенцијата...

Свет 07.11.19 | 09:20

Почна дводневниот штрајк во Луфтханза, погодени 180.000 патници

Дводневниот штрајк на германскиот кабински персонал што „Луфтханза“ го најави во текот на вчерашниот ден со откажување 1.300 летови, денеска ќе опфати 700 летови, а утре...

Свет 16.10.19 | 10:03

Германија ќе го зголеми данокот за кратки летови, ќе субвенционира билети за воз

Официјален Берлин планира да го удвои данокот на кратки летови, во рамки на програмата на Германија за намалување на емисиите на јаглерод диоксид, изјави неименуван...