Ознака: летови
Економија 17.01.21 | 11:54

Во време на корона не се патува многу со авион

Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот „Св.Апостол Павле“ во Охрид“ поради ковид пандемијата минатата година ја завршија со 782 876 патници, за 71 отсто помалку во...

Економија 30.12.20 | 21:50

Македонија ја укината забраната за летови од Велика Британија

Владата на Македонија на денешната 36-та седница донесе одлука за укинување на забраната за авионските летови од Велика Британија и Северна Ирска во Македонија која...

Македонија 21.12.20 | 22:36

Се забрануваат летови од Велика Британија во Македонија до крајот на годината

Владата на денешната седница ја донесе Одлуката за забрана на сите авионски летови од Велика Британија и Северна Ирска во Република  Македонија до крајот на 2020 година. Одлуката...

Македонија 21.12.20 | 10:18

Македонија ги забрани летовите кон Велика Британија поради мутацијата на ковид-19

Министерството за здравство информира дека на Главниот координативен кризен штаб е усвоен заклучок за нови рестриктивни мерки односно забрана за летови од нашата...

Свет 20.12.20 | 19:33

Германија планира да воведе ограничувања за летовите од Велика Британија и Јужна Африка

Германија планира да воведе ограничувања за летовите од Велика Британија и Јужна Африка, откако двете земји информираа дека идентификувале нов вид на коронавирус,...

Свет 09.10.20 | 10:41

Романија ги прекина летовите од 49 високоризични земји

Романските власти соопштија дека ќе ги прекинат летовите со високоризичните земји за да се запре наглиот пораст на новозаразени со коронавирус. Бројот на заразени...

Економија 28.09.20 | 10:52

„Катар ервејс“ нема да лета од Доха до Скопје

„Катар ервејс“ нема да ги продолжи летовите од Доха до Сараево и Скопје. Линиите што ги поврзуваат Доха и Сараево, како и Доха и Скопје, нема да продолжат во зимската...

Свет 30.08.20 | 21:23

„Визер“ значително ќе ги намали летовите од и до Унгарија

Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ значително ќе ги намали неделните летови до и од Унгарија од 7 септември. Како што соопштија од авиокомпанијата, таквата одлука...

Балкан 12.08.20 | 14:01

Полска ја продолжува забраната за летови до балканските земји

Полската влада сака да ја продолжи забраната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои забраната...

Балкан 04.08.20 | 14:23

Кипар ги откажува и намалува летовите кон Грција

Кипарската авиокомпанија „Сајпрус ервејс“, од 18 август ги откажува летовите за Солун и Скиатос, а ја намалува фреквенцијата кон островот Крит, јави дописничката на...

Балкан 28.07.20 | 09:51

Од денеска во Грција е задолжителен негативен тест за Ковид-19 по слетување од авион од Романија и Бугарија

Сите оние кои од денеска ќе пристигнат во Грција авионски од Бугарија и Романија, задолжително е да имаат потврда на англиски јазик за негативен молекуларен тест за...

Балкан 16.07.20 | 23:45

Ер Србија почна да лета за Осло

Денес Ер Србија воспостави директни летови на новата рута помеѓу Белград и Осло на летот ЈУУ 450, Ербас А319. Националната авиокомпанија ќе лета кон норвешката престолнина...

Сервиси 16.07.20 | 11:06

Виз Ер ги суспендираше летовите помеѓу Италија и Република Македонија

Нискобуџетната авиокомпанија Виз Ер денеска најави дека како резултат на рестрикциите за патување од страна на италијанските власти наменети за летовите до Република...

Свет 14.07.20 | 15:02

Рампа за регионот: Австрија забранува слетувања на авиони од Западен Балкан и Македонија

Со цел сузбивање на пандемијата на коронавирусот, Австрија го прошири списокот на земји за кои важи забраната за слетување на австирските аеродроми на сите земји од...

Балкан 14.07.20 | 11:26

Австрија забрани слетување на авиони од Западен Балкан

Со цел сузбивање на пандемијата со коронавирус Австрија го прошири списокот на земји за кои важи забраната за слетување на австриските аеродроми на сите земји од Западен...

Балкан 09.07.20 | 11:19

Ер Србија од 12 јули ги обновува летовите за Мадрид и Барселона

Ер Србија ќе започне со обновување на воздушниот сообраќај кон Шпанија на 12 јули, на летот од Белград кон Мадрид, како прва авиокомпанија која повторно ги спои Србија...

Балкан 06.07.20 | 13:33

Од 15 јули директни летови од Велика Британија кон Грција

Од 15 јули 2020 година, Грција ќе дозволи директни летови од Велика Бртианија кон сите грчки аеродроми, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот...

Сервиси 29.06.20 | 17:18

Објавен распоредот за летови на аеродромите во Скопје и Охрид

Првите полетувања од Меѓународниот Аеродром Скопје, во среда, 1-ви јули, кога аеродромот се отвора повторно за патнички летови се за Бремен (6:00), Ларнака (6:15), Стокхолм...

Балкан 16.06.20 | 12:28

Ер Србија постепено ги обновува летовите, за Скопје ќе лета од јули

Националната авиокомпанија „Ер Србија“ до крајот на јуни ќе започне со обновување на летовите од Белград кон голем број дестинации, поврзувајќи ја српската престолнина...

Патувања 15.06.20 | 12:27

„Виз Ер“ ја продолжи до 13 јули суспензијата на сите летови од и до Македонија

Нискобуџетна авиокомпанија Виз Ер денеска најави дека како резултат на продолжените рестрикции за патување наменети за сите странски летови од и до Македонија ја продолжува...