Ознака: Лекарска комора
Македонија 07.11.21 | 11:39

Лекарска комора: Да не се дозволи во услови на пандемија да страда дијагностиката на ретките болести

„Хередитарен ангиоедем: Современи тераписки и дијагностички протоколи во ерата на Ковид-19“, беше тема на неделната онлајн дискусија која со редовна динамика ја организира...

Македонија 05.10.21 | 21:37

Пациентка од Гостивар починала од лекарска грешка, сопругот поднесе кривична пријава против доктор Јусуф Јакупи

Никола Таневски, сопругот на Сава Таневска поднесе икривична пријава против доктор Јусуф Јакупи од интерното одделение во Гостивар за лекарска грешка, обвинувајќи...

Македонија 22.09.21 | 14:29

Доктор Гривчева Старделова две години ги крши прaвните норми, а сите надлежни молчат

И покрај одлуката на Антикорупциската комисија дека директорката на Клиниката за гастроентерохепатологија и прв човек на Лекарската комора на Македонија, Калина Гривчева...

Македонија 25.08.21 | 12:10

Лекарската комора бара граѓаните да ги пријават докторите кои шират псевдонаука и невистини за ефектите од вакцинацијата

Четвртиот бран на Ковид-19 зема сериозен замав, расте притисокот врз здравствениот систем за обезбедување на потребен третман на зголемениот број на новозаболени, велат...

Македонија 23.08.21 | 14:25

Филипче со закана кон докторите: Лекарската комора ги следи антиваксерските објави на медицинските лица

Лекарската комора ги следи објавите на социјалните мрежи и изјавите на медицинските лица кои го компромитираат процесот на имунизација против ковид и наскоро ќе излезат...

Здравје 05.06.21 | 23:40

Д-р Арбутина му оддаде почит на д-р Нешковски со 6-минутна видеоприказна

Д-р Сузана Арбутина од Клиниката за пулмологија и алергологија на денешниот настан по повод одбележување на годишнината од формирањето на Лекарската комора даде осврт...

Здравје 18.03.21 | 12:59

Дополнителни рестриктивни мерки, поради сериозната ситуација со Ковид 19, бара Лекарската комора

Комисијата за заразни болести треба сериозно да го земе предвид воведувањето дополнителни рестриктивни мерки и протоколи, бидејќи се наоѓаме во исклучително сериозна...

Македонија 12.03.21 | 15:46

Лекарска комора се оградува од случајот со родилката со извадени органи

Извештајот на комисијата за стручен надзор не влијае за понатамошна одлука за страните во процесот да покренат постапки пред надлежните судски органи. Доколку комисијата...

Македонија 12.03.21 | 11:48

ДКСК: Лекарската комора да побара одговорност од директорот на струшката болница

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Билјана Ивановска ја повика Лекарската комора да реагира и да побара одговорност од директорот...

Македонија 09.03.21 | 14:11

Што да се очекува од претседателка на Лекарска комора која игнорира одлуки на Антикорупциска?

Инаку Асани, гинекологов што имал домашна ординација и што родилката ја оставил без матка, бубрег и јајник, и за кого Лекарската комора утврдила дека немало лекарска...

Македонија 09.03.21 | 12:56

Родилката која остана без матка, бубрег и јајник не ја прифаќа одлуката на Лекарската комора

Родилката Јилдиз Веаповска која остана без матка, бубрег и јајник не го прифаќа Стручниот наод на Лекарската комора во кој не се констатира никаков лекарски пропуст...

Македонија 18.01.21 | 15:31

Kомората бара да не се објавуваат имињата на докторите за кои се води постапка за лекарска грешка

Лекарската комора преку соопштение од новинарите бара да се почитува пресумпција на невиност и да се избегнува практиката на објавување на комплетните имиња и презимиња...

Македонија 12.01.21 | 11:23

Во поликлиниките „Јане Сандански“, „Бит Пазар“ и „Драчево“ ќе се прави анализа на ЦРП и на д-димер бесплатно

Во рамките на ЈЗУ Здравствен Дом Скопје односно во поликлиниките „Бит Пазар“, „Јане Сандански“ и „Драчево“ ќе се утврдуваат вредностите на биохемиско лабораториски...

Македонија 19.12.20 | 11:24

Комората не најде пропуст во лекувањето, ќерката реагира: Сега добивте одговор на прашањето „Зошто девојката не ги тужи?“

Комисијата на Лекарската комора едногласно констатирала дека терапијата која била давана на пациентката соодветствува со протоколите за лекување на ковид 19 Не сум...

Здравје 25.09.20 | 16:01

Лекарска комора: Докторите и здравствени работници во јавност да излегуваат со точни информации за ковид-19

Лекарската комора преку соопштение најостро реагира на тоа што во последно време сè почесто во средствата за јавно информирање се публикуваат написи, коментари, изјави...

Македонија 21.09.20 | 15:38

Лекарска комора: Насилството над здравствените работници не смее да се толерира

Лекарската комора најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија каде пациент физички го нападнал и повредил дежурниот лекар, по...

Здравје 10.06.20 | 11:38

Лекарска комора: Има доктори кои не ги пријавуваат заболените и не веруваат дека короната постои

Во македонското здравство постојат доктори кои не ги пријавуваат заболените за тестирање на ковид-19 и кои не веруваат дека новиот коронавирус постои, информирала Лекарската...

Македонија 09.06.20 | 17:35

Лекарската комора: Лекари не веруваат во Ковид-19 и не ги тестираат пациентите

Лекари не веруваат во постоење на коронавирусот и не ги праќаат пациентите на тестирања за Ковид-19. Ова со загриженост го констатира Лекарската комора на Македонија...

Македонија 09.06.20 | 14:01

Двајца позитивни на ковид-19 во Лекарска комора, правеле свадба со 100 гости

Двајца вработени во Лекарската комора се позитивни на Ковид-19, правеле свадба со стотина гости објави „НОВА“. Од Комората за НОВА потврдиле дека вработените не се инфицирале...

Здравје 11.05.20 | 15:40

Лекарската комора со апел: Почитувајте ги мерките, не се групирајте

Се молат граѓаните без поголема потреба да не ги напуштаат своите домови и да не се собираат и групираат. Почитувањето на мерките во голема мера ќе придонесе за спречување...