Ознака: лекари
Црна хроника 07.05.22 | 09:34

Тројца лекари од Струга обвинети поради начинот на лекување на родилката од Дебар

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга поднесе Обвинителен предлог против три лица за кривично дело – Тешки дела...

Здравје 11.04.22 | 15:38

Лекарите се борат за животот на пациентот кој скокна од прозорец на Неврохиругија

Опериран пред неколку дена од тумор на мозокот, пациентот којшто ноќеска скокна од прозорец на Клиниката за неврохирургија, се здобил со повеќе преломи и со крвавење...

Македонија 07.04.22 | 14:39

Сали им подари благодарници на матичните лекари, тие му ги вратија

На Светскиот ден на здравјето, 7 Април, македонскиот министер за здравство Беким Сали им подари благодарници на матичните лекари, а тие во знак на револт му ги вратија. Сали...

Македонија 07.04.22 | 13:33

Протестот на матичните лекари е легитимен, меѓутоа не е навремен, рече министерот Сали и се приклучи на протестот

Министерот за здравство Беким Сали смета дека протестот на матичните лекари, најавен за денеска, е легитимен, но не е навремен. Тој истакна дека се во постојан контакт...

Здравје 07.04.22 | 08:38

Матичните лекари на протест пред Министерството за здравство

На Светскиот ден на здравјето – 7 април, Здружението на приватни лекари најавија мирен протест пред Министерството за здравство од каде ќе ги изнесат нивните барања. Управниот...

Македонија 12.03.22 | 15:27

Минатата година над 77 проценти од докторите биле физички или вербално нападнати

Над 77 проценти од анкетираните доктори од Лекарската комора на Македонија во 2021 година доживееле физичко или вербално насилство на работното место. Претседателката...

Македонија 03.03.22 | 15:16

Лекарите утре на мирен протест, ќе примаат само итни случаи

Матичните доктори и докторите специјалисти од секундарното здравство, од Здружението на приватни лекари (ЗПЛМ) утре мирно ќе протестираат во своите амбуланти и нема...

Балкан 11.02.22 | 08:24

Србија ќе вработува 1.000 дипломирани медицински лица

Владата Србија на седница го усвои и Заклучокот со кој се предвидува преземање на сите мерки со цел да вработат 1.000 дипломирани медицински лица во здравствените установи...

Здравје 08.02.22 | 17:53

Храна која дава сила: Лекарите советуваат што да јадете кога сте болни од ковид, но и кога заздравувате

Кога коронавирусот ќе го нападне вашиот организам, најдобро е на овој начин да ја вратите вашата сила. Во текот на закрепнувањето од коронавирусот, најважно е да ги слушате...

Македонија 15.01.22 | 12:22

Андоновска: СДСМ ангажира доктори да работат како библиотекари, наместо да работат во клиники

Има ли крај на лудилото кое секој ден ни го „сервира” СДС!? Доктори  работат како библиотекари!? Библиотека Браќа Миладиновци, раководена од кадар на СДС, бара од...

Балкан 04.01.22 | 09:31

Во најголемата болница во Атина, 92 медицински лица биле позитивни на Ковид

Во најголемата болница во Атина, Евангелисмос, 92 члена на медицинскиот персонал биле позитивни на корона вирусот во претходните денови, и тие се во самоизолација, додека...

Здравје 31.12.21 | 09:10

Во 2022 година лекарите и останатите здравствени работници треба да добијат пет отсто повисоки плати

Министерот за здравство Венко Филипче потпиша анекс на колективниот договор со синдикалните здруженија на здравствените работници, со кој во 2022 година е предвидено...

Македонија 16.12.21 | 09:01

ВМРО-ДПМНЕ: Владата наместо да вработи лекари и да им зголеми плати, ја приватизира итната помош

Владата наместо да вработи лекари и да им зголеми плати, ја приватизира итната помош за ќар на поединци, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Власта низ мала...

Балкан 15.12.21 | 11:57

Здравствени работници во БиХ ги соблекоа белите мантили и најавија оставки поради неисплатени плати

Здравствените работници од Општата болница во градот Коњиц во БиХ незадоволни поради неисплатените плати, кои им беа ветени неколкупати, ги соблекоа белите мантили...

Балкан 18.11.21 | 14:36

Грчката Влада им нареди на приватните лекари да помогнат во јавното здравство

Грчката Влада денеска им нареди на лекарите од приватниот сектор во пет региони во северниот дел на земјата да помогнат на здравствениот сектор кој се бори со зголемен...

Балкан 03.11.21 | 11:18

Во Србија разрешени неколку лекари поради препишување „ивермектин“

Ивермектинот е еден од лековите кои се користат во медицинската терапија на симптоми на ковид-19. Овој лек има употреба и во хуманата и во ветеринарната медицина, но сепак...

Македонија 25.10.21 | 09:18

Македонското здравство под лупа на Европската комисија: Лекарите специјалисти масовно заминуваат од Македонија или одат во приватни клиники

Здравствениот сектор се соочува со одлив на медицински персонал, особено на специјалисти кои одат во приватниот сектор или заминуваат на работа во странство, оценува...

Македонија 09.10.21 | 16:23

Мицкоски се сретна со лекари и здравствени работници од Прилеп

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Прилеп се сретна со со лекари и здравствени работници во Прилеп. со кои разговараше за секојдневните проблеми со...

Македонија 25.08.21 | 10:50

Лекарите се преморени од пандемијата, но тоа не е проблем, проблем е недисциплинираноста на народот и отпорот кон вакцинацијата

Лекарите се преморени од ковид пандемијата, но тоа не е проблем, проблем е недисциплинираноста на народот и отпорот кон вакцинацијата, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК д-р Гзим...

Македонија 15.06.21 | 11:39

Николов: ВМРО-ДПМНЕ бара покачување на платите на докторите и здравствените работници

Деновиве излезе вистината на виделина. Здравствените работници наместо ветеното реално покачување на платата, ќе добијат, бонус од 5 проценти, нагласувам 5%. Пред КОВИД,...