Ознака: лекари
Балкан 20.02.24 | 21:42

Лекари од Република Српска пуштени во Хаг да го прегледаат генерал Ратко Младиќ

Тим лекари од Универзитетскиот клинички центар на Република Српска пристигна во Хаг, каде што в среда треба да го прегледаат генералот Ратко Младиќ. Лекарскиот тим...

Балкан 12.02.24 | 14:45

Лекарите и стоматолозите во Словенија штрајкуваат петта недела по ред

Штрајкот на Синдикатот на лекарите и стоматолозите во Словенија, „Фидес“ продолжува веќе петта недела, објави словенечката редакција на регионалната телевизија Ен...

Здравје 05.02.24 | 11:12

Меџити: Со име и со презиме треба да се знае кој се огрешил за Онкологија

Министерот за здравство Фатмир Меџити за случајот на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија потенцира дека нема да дозволи да се оцрни белиот мантил,...

Здравје 27.12.23 | 12:47

Годинава 440 лекари положија стручен испит

Во 10 испитни сесии кои беа организирани во текот на 2023 година стручен испит положија вкупно 440 доктори на медицина кои ги исполнуваат условите за добивање на лиценца...

Свет 20.12.23 | 11:52

Штрајкуваат лекарите специјализанти во Англија

Лекарите приправници во Англија денеска започнаа тридневен штрајк и најавија нов шестдневен штрајк од 3 до 9 јануари поради спорот за зголемувањето на платите, соопшти...

Свет 21.11.23 | 22:25

Лекари без граници: Тројца лекари загинаа во напад врз болница во северниот дел на Газа

Тројца лекари, вклучително и двајца од Лекари без граници, беа убиени во напад врз болницата Ал-Авда во северниот дел на Газа, соопшти организацијата. Лекарите без граници...

Здравје 17.11.23 | 15:36

Директорката на ГАК за еден месец потпишала три откази: Кадарот ни заминува, итно ни се потребни нови вработувања во Одделот за предвремено родени бебиња

Итно ни требаат доктори и медицински сестри на Одделот за предвремено родени бебиња на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК), бидејќи секојдневно заминуваат,...

Свет 13.11.23 | 15:33

Лекарите во болницата „Ал Шифа“ во Газа одбија да се евакуираат

Лекарите во болницата „Ал Шифа“ во северниот дел на Газа ја отфрлија наредбата на израелските одбранбени сили (ИДФ) за задолжителна евакуација, бидејќи стравуваат...

Македонија 04.11.23 | 17:18

Мора да го спречиме иселувањето на „белите мантили“ од Македонија, рече Мицкоски на средбата со здравствените работници во Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук пишува дека денеска имал средба со здравствените работници во Прилеп. Денес со здравствените работници...

Црна хроника 04.10.23 | 13:48

Физичко и правно лице ќе одговараат за злоупотреба на лични податоци на лекари за да рекламираат чај

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно физичко и едно правно лице, кои се обвинети за три кривични...

Здравје 02.10.23 | 19:52

Одлучивте повеќе да не пиете кафе? Ова се случува во вашето тело

Иако умереното внесување кафе е многу добра работа за нашето здравје, понекогаш некои луѓе сакаат да се одвикнат од овој пијалак. Затоа, лекарите откриваат што всушност...

Здравје 29.09.23 | 13:07

35-годишен Индиец две години се жалел на болки во стомакот, лекарите му извадиле 60 предмети

Човек кој две години се жалел на болки во стомакот ги шокирал лекарите кои откриле дека пациентот всушност голтал разни предмети од домаќинството, од копчиња до слушалки. Индиецот...

Свет 24.08.23 | 17:09

Штрајк на лекарите во Велика Британија

Државните болници ширум Англија престануваат со работа поради уште еден 48-часовен штрајк на постарите по стаж и позиции болнички лекари поради спорот околу платите...

Свет 21.08.23 | 23:09

Најмногу од Франција и Холандија, но има и од Романија, Полска и Бугарија: Над 10.000 странски лекари работат во Белгија

Податоците на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) покажуваат дека медицинската професија во Белгија станала многу поинтернационална, пренесува белгиска...

Свет 20.07.23 | 12:43

Илјадници лекари специјалисти во Велика Британија почнаа дводневен штрајк

Илјадници лекари специјалисти во Велика Британија денеска стапија во дводневен штрајк, кој ќе трае до сабота до седум часот наутро. Десетици илјади термини и процедури...

Здравје 31.05.23 | 13:07

Лекарите ќе работат и онлајн за да си ја заработат платата, најави Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити зборуваше за проблемите во здравството. Тој рече дека има проблем да се закаже термин кај специјалист и проблем се дијагностичките...

Скопје 29.05.23 | 13:46

Здравствен дом – Скопје објави оглас за 40 вработувања

Објавен е оглас со којшто во Здравствен дом – Скопје наскоро ќе бидат вработени околу 40 здравствени работници, кадар што ќе биде ангажиран во Брзата помош и превентивните...

Македонија 05.05.23 | 21:21

За функционерите 78% покачување, а ние се молиме за 3 илјади денари: Лекарите стапуваат во „бел штрајк“

За функционерите 78 проценти покачување, а ние се молиме за три илјади денари. Ваква е реакцијата на лекарите, кои се револтирани бидејќи не го добиле ветеното покачување...

Македонија 23.04.23 | 11:10

Триесет и четири медицински сестри со завршена висока медицинска школа од Битола поднеле документи за работа во Германија

Триесет и четири медицински сестри со завршена Висока медицинска школа во Битола лани побарале да им бидат преведат наставните планови и програми по кои студирале...

Свет 11.04.23 | 10:26

Штрајкот на лекарите-специјализанти ги загрозува пациентите, предупредуваат британските здравствени власти

Британскиот министер за здравство Стив Баркли изјави дека четиридневниот штрајк на лекарите-специјализанти, кој почна денеска, претставува ризик за безбедноста на...