Ознака: лекари
Балкан 06.08.20 | 19:33

Избегаа во странство: Албанија има најмалку лекари во Европа и на Балканот

Албанија е земја со најмал број лекари и средномедицински кадар по жител меѓу земјите од Европа и западен Балкан, но пандемијата може да ја влоши оваа состојба поради...

Свет 31.07.20 | 22:44

Лекарите на Малта ќе штрајкуваат ако не се откажат концертите

Лекарите и медицинските здравствени работници се заканија во петокот дека ќе шрајкуваат поради загриженоста поради четирите големи музички фестивали на малиот медитеранскиот...

Балкан 23.07.20 | 10:38

Во Бугарија заразени 202 лекари и 208 сестри со ковид-19

Во Бугарија денеска се регистрирани 330 нови случаи со корона вирус, од тестирани 6.183 лица, а починаа седум пациенти. Во истиот период оздравеле 122 лица, соопшти бугарскиот...

Балкан 21.07.20 | 12:44

Да се смени кризниот штаб оти земјата е во здравствена катастрофа, бараат српските лекари

Група од околу 350 лекари во Србија, под името „Обединети против Ковид“, во отворено писмо до Владата и други надлежни институции, се оградуваат од републичкиот Кризен...

Македонија 06.07.20 | 20:48

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ бараше да се наградат лекарите, но бевме одбиени, сега пред избори Заев истото го ветува

На вечерашната дебата на МТВ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски му посочи на Зоран Заев дека предлогот за награда на лекарите беше прв предлог на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 16.06.20 | 19:48

На изборите ќе бидат ангажирани 500 лекари, оние кои ќе се заразат на помалку од 7 дена до изборите нема да имаат право да гласаат

Лицата кои ќе се заразат од коронавирусот или ќе мора да одат во самоизолација на седум дена пред гласањето нема да можат да го исполнат своето граѓанско право. Сите...

Здравје 11.06.20 | 21:56

Филипче засега нема план што ќе прави со лекарите кои не веруваат во Ковид-19

Како да е прашање на религија, а не на болест, во Македонија постојат лекари кои не веруваат дека коронавирусот воопшто постои. Лекарската комора: Лекари не веруваат...

Свет 07.06.20 | 08:44

Ново откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Во весник во Хонгконг се појави текст со дотогаш необјавени официјални податоци според кој првите случаи во Вухан – кинескиот град во кој пандемијата на Ковид-19 започна...

Македонија 06.06.20 | 12:22

Излекувани лекари од кумановската болница сведочат за вирусот: По секој изговорен збор имав напад на кашлица

Коронавирусот постои, тој е тука меѓу нас и во ниту еден момент не смееме да се опуштиме, треба доследно да ги почитуваме препораките за лична заштита, држење дистанца,...

Здравје 05.06.20 | 23:10

Д-р Михајловска: Не дозволувајте да бидеме „Италија на Балканот“

Медицинските лица од нашата држава, кои со сите сили се обидуваат да го ублажат ударот од коронавирусот, неуморно апелираат да се почитуваат препораките. По 24-часовно...

Македонија 28.05.20 | 13:14

Платите се зголемија, но тоа е далеку од она што се ветуваше, реагираат лекарите

Ништо од ветувањето за 100.000 денари плата за специјалистите. Предизборното ветувањена СДСМ од 2016 година е далеку од реализација, иако се ветуваше како сигурно до крајот...

Балкан 01.05.20 | 15:30

Досега 13 лекари во Србија починаа од Ковид-19

Од епидемијата на новиот коронавирус во Србија досега се починати 12 лекари и стоматолози и еден пензионер, штитеник на дом за стари лица, изјави за порталот Нова.рс,...

Балкан 14.04.20 | 19:23

Meѓу бегалците има и добри лекари, ОН бара земјите да ги искористат

Обединетите нации и Советот на Европа ги повикаа европските земји да ги користат бегалците кои се медицински професионалци во поддршката на националните напори за...

Свет 14.04.20 | 13:34

Германските здравствени власти побараа помош од медицински квалификуваните мигранти

Се поголем број на доктори и медицински работници се разболени и се наоѓаат во карантин, па недостатокот на медицински персонал создава голем притисок врз германското...

Македонија 11.04.20 | 20:29

ВМРО-ДПМНЕ: 10% од заболените од Ковид 19 се лекари, заболуваат затоа што немаат заштитна опрема

ВМРО-ДПМНЕ објавува факти кои, според нив, го одбележаа денот: Владата оди кон долг од 65%. Аматеризмот во управувањето со државните финансии ќе не доведе до инсолвентност. Филипче...

Свет 10.04.20 | 19:52

СЗО испитува зошто многу медицинските лица се заразија со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) ги истражува причините за масовното заразување на медицински персонал со коронавирус во повеќе држави од светот. Од многу...

Свет 10.04.20 | 14:13

Путин со богата награда за лекарите во наредните три месеци

Руските лекари и медицинскиот персонал кој е ангажиран во борба против корона вирусот во наредните три месеци ќе бидат наградени. Лекарите ќе добиваат по 1.000 евра бонус,...

Свет 10.04.20 | 10:33

Путин ги зголеми платите на медицинскиот персонал: Покрај платата 80.000 рубљи за докторите, 50.000 за сестрите и итната помош…

Руските лекари и медицинскиот персонал кој е ангажиран во борбата против коронавирусот во наредните три месеци ќе биде дополнително стимулирани: лекарите ќе добиваат,...

Балкан 07.04.20 | 19:48

Среде пандемија од коронавирус докторите во Грција на протест

Лекарите во јавните болници низ Грција организираа протести денеска за да бараат дополнителен персонал, повеќе легла на интензивна нега, подобра заштитна опрема и...

Свет 06.04.20 | 21:51

Како лекарите се обидуваат да заштитат новородени бебиња од коронавирус

Коронавирусот можеби е најопасен по постарите лица, но вестите кои секојдневно доаѓаат од целиот свет покажуваат дека ни најмладите не се поштедени. Во американската...