Ознака: лекар
Свет 10.05.21 | 13:34

Се појави во јавност лекарот од Сибир кој го лекуваше Навални и исчезна за време на лов

Лекарот од Сибир, Александар Мураховски, кој минатата година го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, се појави денеска откако беше пријавен за исчезнат...

Свет 10.05.21 | 09:25

Исчезна лекарот од Сибир кој го лекуваше Навални

Исчезна сибирскиот лекар кој го лекуваше критичарот на Кремљ Алексеј Навални откако минатата година се разболе за време на авионски лет во Русија, соопшти руската полиција. Полицијата...

Свет 09.05.21 | 22:25

Исчезна лекарот кој го лекуваше Навални во Сибир

Лекар од Сибир кој го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални откако му се слоши минатата година во Русија, исчезна, соопшти денеска руската полиција. Полицијата...

Здравје 09.05.21 | 21:47

Скандинавски метод за зајакнување на имунитетот во борбата против короната

Познатиот руски оториноларинголог Владимир Зајцев објасни каква заштита на целото тело од вируси, вклучително и ковид-19, пружаат процедури за зајакнување на грлото. Многу...

Македонија 22.04.21 | 23:04

Уште еден млад доктор го загуби животот од Ковид-19

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на својата фејсбук страница објави уште една тажна вест, дека животот го загуби уште еден млад лекар. Се работи за доктор...

Свет 22.04.21 | 20:07

Лекар на пациентите наместо вакцина Фајзер им давал обичен физиолошки раствор

Полицијата во Анкона, Италија го истражува случајот со лекарот кој на пациентите наместо вакцина Фајзер им давал обичен физиолошки раствор, пишува „Фан Пејџ“. Според...

Црна хроника 23.03.21 | 14:42

Лекар од Гостивар издавал лажни ПЦР тестови

Лекар од Гостивар кој изготвил и наплатил два лажни ПЦР тестови, доби кривична пријава. Од СВР Тетово информираа дека претпладнево Одделение за внатрешни работи Гостивар...

Свет 05.02.21 | 14:15

Доктор во Германија украл вакцина за тешко болната сопруга: Отпуштен е од работа и покрената е истрага

Полицијата во Германија води истрага против лекар кој украл вакцина против Ковид-19 од центар за вакцинација. Станува збор за 69-годишен лекар во пензија кој бил ангажиран...

Калеидоскоп 28.01.21 | 21:39

Собрале 25.000 евра за да го отплатат станбениот кредит на доктор кој почина од ковид-19

Во хуманитарна акција во Чачак, Србија, собрани се пари за отплата на станбениот кредит на покојниот лекар Слободан Благојевиќ кој пред еден месец починал од компликации...

Свет 06.01.21 | 14:15

Д-р Омар Атик испратил честитки на 200 пациенти болни од рак и им отпишал долг од 650.000 долари

Д-р Омар Атик испратил честитки за празниците на адресите на околу 200 пациенти болни од рак, пишувајќи дека им се простени долговите во неговиот центар за третман на...

Здравје 31.12.20 | 12:46

Скандал во Мексико, лекар преку ред го вакцинирал своето семејство

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека еден лекар го искористил своето влијание за да ги протурка членовите на семејството да бидат меѓу...

Здравје 13.12.20 | 11:15

Лекарот од Боговиње починал на Инфективна, немал коморбидитети, но немал ни корона

Матичниот лекар Дашмир Дервиши од тетовско Боговиње за кој вчера по социјалните мрежи се прошири вест дека починал поради последици од Ковид-19, се лекувал на Инфективната...

Свет 20.11.20 | 22:01

Лекар во Германија уапсен за убиство на двајца пациенти заразени со коронавирусот

Лекар на повисока позиција во Универзитетска болница во западногерманскиот град Есен е уапсен под сомневање дека со смртоносни инјекции убил двајца пациенти, а според...

Црна хроника 13.11.20 | 18:44

Ја загуби битката со короната: Почина уште еден лекар од Куманово

Интернистот Шукри Фазлиу од Куманово е 13-ти лекар во земјава кој почина од Ковид-19, objavi  АлсатМ. 49-годишниот лекар една недела бил на домашно лекување со благи симптоми....

Црна хроника 26.09.20 | 20:18

И тоа се случи: Во Куманово лекар истепал лекар

Лекарите постојано се жалат дека се во опасност и се соочуваат со напади од пациентите и од членови на нивните семејства, тие веќе не се безбедни ниту од нивните колеги...

Црна хроника 20.09.20 | 21:27

Роднина на пациент го нападнал дежурниот лекар на Токсикологија, кој повреден завршил во Ургентниот центар

Попладнево на Клиниката за Токсикологија физички бил нападнат дежурниот лекар, кој со повреди на главата бил пренесен во Ургентниот Центар. Причината за нападот била...

Свет 16.09.20 | 11:06

Лекар со симптоми на Ковид-19 продолжил да работи, во моментов 275 лица се во карантин

Германски лекар продолжил да работи и покрај тоа што имал симптоми на зараза со коронавирусот, поради што 275 лица во моментов се во карантин. Дури откако добил позитивен...

Црна хроника 03.08.20 | 19:08

Нападнат лекар на Итна медицинска помош во Куманово

Во Куманово лекар од Итната медицинска помош пријавил во полиција дека бил мета на физички напад при извршување на неговата работа. Случајот во СВР – Куманово, лекарот...

Балкан 06.07.20 | 13:37

Во Албанија од ковид-19 почина уште еден лекар

Во Албанија уште еден лекар почина од Ковид – 19, кој бил хоспитализиран во Инфективната клиника и неколку дена бил во тешка состојба. Покрај сите напори на неговите...

Црна хроника 05.07.20 | 11:54

Почина првиот лекар во Македонија од компликации на коронавирус

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека во болницата „8 Септември”, на 64 годишна возраст, починал Арификмет Деари, уролог од Тетово. Докторот,...