Ознака: лек
Здравје 05.12.20 | 08:46

Ново откритие: „Молнупиравир“ за 24 часа целосно го запре ширењето на коронавирусот

Научниците открија нов лек за вирусот ковид-19! Антивирусниот лек „Молнупиравир“ во текот на 24 часа целосно го запре ширењето на коронавирусот за време на тестирање...

Здравје 04.12.20 | 13:30

Откриен лек кој спречува луѓето кои се заразени да го шират коронавирусот на здрави луѓе.

 Истражувачите од Државниот универзитет во Џорџија тврдат дека откриле антивирусен лек кој се зема орално и во рок од 24 часа спречува луѓето кои се заразени да го шират...

Здравје 02.12.20 | 19:40

Лекот „Фавира“ веќе го има во аптеките, една кутија чини 5.100 денари

Лекот „Фавира“ (Фавипиравир), кој помага при лекување на ковид-19 во раната фаза на болеста, веќе се наоѓа во малопродажба и во Македонија, објави Плусинфо. Едно пакување...

Здравје 25.11.20 | 09:23

Возрасните пациенти со спинална мускулна астрофија првпат добија лек

Министерството за здравство информира дека вчера за првпат на Клиниката за неврологија двајца возрасни пациенти со спинална мускулна атрофија тип 2 добија нов иновативен...

Македонија 23.11.20 | 09:53

Лекот Фавира неделава ќе биде достапен во македонските аптеки

Во македонските аптеки неделава ќе биде достапен лекот Фавира или Фавимол, со генеричко име Фавипивир, за кој Агенцијата за лекови и медицински средства одобри увоз...

Македонија 16.11.20 | 22:36

Лекот „фавипиравир“ за ковид-19 може наскоро да се најде и во македонските аптеки

Големи се шансите лекот „фавипиравир“ наскоро да се најде и во македонските аптеки, објавува „Плусинфо“. Во тек е комуникација меѓу надлежните институции, за да се...

Свет 12.11.20 | 13:17

Сијарто: Унгарија доби еден милион примероци од лекот „Фавипиравир“ против коронавирус од Кина

Унгарија ја прими новата пратка со еден милион примероци од лекот „Фавипиравир“ од Кина, објави во понеделникот унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто,...

Свет 10.11.20 | 11:21

Американската агенција за лекови одобри експериментален лек против коронавирус за постари од 65 години и имаат хронична болест

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) синоќа итно го одобри експерименталниот третман за лекување со антитела во итни случаи кај пациенти постари од 65 години,...

Свет 10.11.20 | 10:57

САД одобри експериментален лек против корона вирусот

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) го одобри експерименталниот третман за лекување со антитела во итни случаи кај пациенти постари од 65 години, кои освен корона...

Македонија 14.10.20 | 10:12

Македонија преку ЕУ ќе добие дополнителни дози на ремдесивир за лекување на ковид-19

Преку Европската Унија, Македонија добива брз пристап до лекот Ремдесивир. Европската Комисија потпиша рамковен договор со фармацевтската компанија „Gilead“ за набавка...

Здравје 11.10.20 | 11:31

Тестираат лекови врз него: Скопјанец со необичен начин за добра заработка

Еден триесетгодишниот скопјанец веќе три години учествува во тестирае на различни лекови од што добро заразботува. Тој од колега разбрал дека во Институтот за фармакологија...

Свет 07.10.20 | 10:09

Европските земји се соочуваат со недостиг на „ремдесивир“

Европските земји се соочуваат со недостиг на „ремдесивир“, кој се употребува за лекување од Ковид-19, имајќи предвид дека се намалуваат ограничените резерви, бидејќи...

Здравје 18.09.20 | 20:42

Европската агенција за лекови го одобри дексаметазон за лечење на ковид-19

Европската агенција за лекови го одобри користењето на дексаметазон за лечење на пациентите заболени од ковид-19 кои имаат проблеми со дишењето, отворајќи го патот тој...

Здравје 09.07.20 | 11:28

Русија одобри нов лек против коронавирусот

Русија одобри нов антивирусен лек, „коронавир“, за лекување на пациенти со ковид-19, соопшти во средата руската фармацевтска компанија Р-Фарм, во моменти кога бројот...

Свет 06.07.20 | 17:32

Германија алармира: Немаме доволно доза на лекови против коронавирусот

Министерот за здравство на Германија, Јенс Шпан пред пратениците на ЕУ, истакна дека неговата земја има уште само стотина дози Ремдесивир кој се користи како лек против...

Свет 03.07.20 | 19:30

Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели, очекуваат од СЗО

Светската здравствена организација во рок од две недели ги очекува првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои би можеле да бидат ефикасно во лекувањето...

Свет 03.07.20 | 14:28

Русија подготвена за извоз на лекот авифавир

Поради недостигот на лекови против ковид-19 во светот, Рускиот директен инвестициски фонд (РДИФ) е подготвен да го извезува лекот „авифавир“, а одлуката е донесена откако...

Здравје 03.07.20 | 13:27

ЕК го одобри лекот ремдесивир за лекување на тешки случаи на Ковид-19 во ЕУ

Европската комисија соопшти денеска дека го одобрила користењето на лекот ремдесивир во третманот на тешки случаи на Ковид-19 во ЕУ, јави ДПА Ние нема да оставиме еден...

Здравје 01.07.20 | 10:48

Америка ги купи речисти сите количини на лекот кој е ефикасен за коронавирусот

САД ги купија речиси сите светски залихи на ремдесивир, еден од двата лека кои се покажаа ефикасни против ковид-19, оставајќи им ништо на Европа и остатокот од светот...

Здравје 30.06.20 | 08:18

Иако уште не е пронајден знаат колку ќе чини: Лекот за корона ќе биде околу 3.000 долари

Компанијата „Гилеад“, со седиште во Калифорнија, одлучи цената на ремдесивир, потенцијелен лек за Ковид-19 да изнесува 2.340 долари за петдневе третман во САД и другите...