Ознака: Лефков
Македонија 09.03.24 | 13:28

Лефков: Стево контра Пендаровски – еднаш велеше дека е за реизбор на судии, друг пат вели дека бил против

Пендаровски да се договори со Стево дали поддржува или не лустрација и генерален реизбор на судии и обвинители, рече на денешната прес-конференција Миле Лефков. Пендаровски...

Македонија 19.02.24 | 22:27

Лефков: Неспособноста на власта со издавање на пасоши граѓаните ги затвори во државата

„Оваа Влада со нивно седумгодишно владеење само го дуплираа јавниот долг, а шајка не заковаа, нема ниту еден видлив проект кој што тие го започнале, го испланирале и...

Економија 19.02.24 | 20:35

Лефков: Седум години РЕК „Битола“ е непресушен извор за олигарсите на СДСМ и ДУИ

Во вечерашната емисија „За или против“ на Алфа ТВ гостуваше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков кој што истакна дека 7 години РЕК „Битола“ е непресушен извор за олигарсите...

Македонија 25.10.23 | 12:55

Лефков: Што граѓаните добија со целосниот истеран мандат на Владата на СДС – ДУИ, освен најмал раст на БДП во регионот и порази на секое поле

Изборите се уставна категорија, не е за нешто за кое што одлучува Бујар Османи. Бујар Османи како министер е избран од страна на пратениците и тој е избран со одредена...

Македонија 27.08.23 | 17:24

Лефков: Османи лаже дека преговарачката рамка за Македонија е иста како за другите држави

Многу е важно да имаме млади луѓе кои што се информирани што се случува околу нив. Оние кои што не и мислат добро на младата генерација се токму оние кои секојдневно...

Македонија 20.05.23 | 22:02

Лефков: Пресуда од Стразбур за Доцевска Божиновска докажа дека во Македонија судовите се заробени од СДСМ и ДУИ

Во рамките на акцијата „Ова е Македонија за сите” имаме предвидено повеќе населени места. Сега се наоаме во Јакимово, продолжуваме Калиманци, Лески, Липец. И во овие...

Македонија 06.04.23 | 12:05

Лефков: Со Одлука на влада Груби отуѓува државно земјиште на фирмата на сопругата на Ковачевски за изградба на фотоволтаици

Додека оди по маркети и замрзнува цени на јајца и зеленчук, кои никако да замрзнат, семејството Ковачевски го зголемува своето богатство преку влез во доходовни бизниси,...

Македонија 01.03.23 | 12:51

Лефков: ЈО да испита како Груби купил дуќан неколкукратно поевтино од реалната цена, дури и банката го проценила двојно поскап

Денес објавуваме нови детали од случајот со купувањето на дуќанот на улица „Македонија“ од страна на братот на Артан Груби, кои потврдуваат дека истиот е купен под...

Македонија 20.02.23 | 13:48

ЕТЦ Травел со реакција до Лефков: Објектот го купивме со кредит кој ќе го отплаќаме 20 години

Лефков денеска обвини дека братот на вицепремиероот Артан Груби од ДУИ купил деловен објект на улица Македонија во вредност од половина милион евра. Од ЕТЦ Травел објаснуваат...

Македонија 30.01.23 | 10:46

Лефков: Тоа што се одложуваат изборите е на штета на сите граѓани

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков во неговото денешно гостување во „Утрински печат” зборуваше за одржување на предвремени парламентарни избори и потенцираше...

Македонија 08.10.22 | 13:12

Лефков: Соларниот картел има длабоки врски во СДС, Паунов, кум на Ковачевски, е поранешен функционер во СДС, советник во Град Скопје и претседател на партиски совет

Аферата „Броило“ раѓа нови факти. Соларниот картел сконцентриран околу дезертерот Ковачевски, кој е фатен како врти 26 милиони евра, ги открива и длабоките корени, кои...

Македонија 04.10.22 | 21:00

Институциите се узурпирани, аферата „Броило“ ќе биде тест за институциите

Денеска обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава до кумот на Ковачевски затоа што не се извршени работите за надзор при...

Македонија 03.10.22 | 11:48

Лефков: Нови детали од аферата броило – Фирмата на Ковачевски и кумот заработила 2 милиони евра само од државни тендери

Соларниот картел составен од Ковачевски и кумот Паунов е создаден и почнува да врти милиони со доаѓањето на СДС на власт, рече Лефков на денешната прес конференција. Димитар...

Македонија 22.09.22 | 22:28

Лефков откри зошто ВМРО-ДПМНЕ не поднесе кривична пријава против Џафери

Узурпирани ни се институциите целосно. Ликот на Ковачевски е лице на премиер кој што узурпира. Ликот на Талат Џафери кој што го узурпира Собранието. Една граѓанска иницијатива...

Економија 30.05.22 | 20:59

Пред секое покачување на струјата имаме хаварија во РЕК Битола

Ковачевски под менторство на кланот Заеви не престанува да пљачкосува електроенергетскиот сектор. Склучувале договори во 4 очи без објавување на тендери и тоа во вредност...

Македонија 13.04.22 | 13:02

Лефков: Убиецот на Тот е најден заради притисокот на јавноста, Спасовски шест дена менува изјави

Се наоѓаме на местото на убиството на ракометарот Тот, на ова место во четвртокот рано утрото до смрт бил претепан младиот спортист, а едниот од убијците се даде во бегство...

Македонија 24.03.22 | 14:34

Лефков: Костадинов е пример за од голтар преку функционер на СДСМ до милионер

Костадин Костадинов е уште еден пример како од голтар во СДСМ преку функција се станува милионер. Скапи часовници, мотори, станови се само дел од имотите со кои Костадинов...

Македонија 22.02.22 | 17:25

Лефков: Огромна лага е дека некој ја опструира комисијата за образование бидејќи тука станува збор за спречување на страшна партизација

Огромна лага е дека некој ја опструира комисијата за образование. Министерката која е повереник на законот каде вели дека порастот на плати не може да биде со закон...

Економија 18.02.22 | 15:07

Лефков: СДСМ лаже дека со Законот за минимална плата не може да се усогласат платите во сите сектори

СДСМ и владејачкото мнозинство ја лажат јавноста кога зборуваат дека со Законот за минимална плата не може да се врши усогласување на платите во сите сектори. Практично...