Ознака: леб
Економија 11.03.23 | 15:43

Над 15.000 евра ќе платат трговците кои не ја замрзнале цената на лебот

Дирекоторот на Пазарната инспекција, Горан Трајковски излезе со официјални информации за извршени инспекциски надзори после одлуката на Владата за замрзнување на...

Економија 06.03.23 | 14:24

Над 960 илјади денари казни за 6 компании кои не ја почитувале одлуката за замрзна цена на лебот

На ден 04.03.2023 година (сабота), пазарниот инспекторат изврши над 250 надзори и контроли на територија на цела Македонија. Она што е утврдено од надзорите и контролите е дека...

Македонија 05.03.23 | 09:35

Владата на Ковачевски додека се прикажува за лажен спасител на цената на лебот, за министрите набавува леб од 80 ден

Лицемерието на Ковачевски кон граѓаните е класичен пример за целокупното негово владеење. Донесе мерка која ни самите во владата не ја почитуваат, притоа претставувајќи...

Економија 04.03.23 | 21:06

Директорот на пазарниот инспекторат, Горан Трајковски: Леб има и се продава по 33 денари, дополнително ќе се замрзнуваат цени и на други производи

Директорот на пазарниот инспекторат, Горан Трајковски, на својот Фејсбук профил напиша дека леб има и се продава по 33 денари. Тој нагласи дека инспекторите се на терен...

Македонија 04.03.23 | 14:49

Мицкоски: Владата на СДСМ-ДУИ не донесе во ситуација да зборуваме дали ќе имаме леб

Тоа е ад-хок решение кое што практично е од денеска за утре, тоа не е решение на долг рок кое што може да обезбеди цена која што е прифатлива за граѓаните. Инаку, сите ние...

Македонија 04.03.23 | 09:48

Владата набавува леб по цени од 30 до 100% повисоки од цените кои ги пропишува

Владата на Ковачевски самата не ги почитува прописите кои ги пропишува, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, потенцирајќи дека додека Владата зборува за замрзнати цени на лебот,...

Економија 04.03.23 | 08:23

Од денеска бел леб за 33 денари, но и тужби од пекарите, се размислува за замрзнување на цени и за други производи

Пекарската индустрија најави дека од денеска ќе почне да испорачува бел и полубел леб по цена од 33 денари, но ќе поведе и правна постапка за наплата на штетата по владината...

Македонија 03.03.23 | 23:06

Заев: НАТО и ЕУ не се мачкаат на леб

Поранешниот премиер Зоран Заев како да беше пророк со изјавата пред две години и немањето на леб во Македонија. Позната е неговата изјава дека ЕУ и НАТО не се мачкаат...

Економија 03.03.23 | 18:09

Трговците на мало нè уценуваат, велат пекарите и бараат Владата да испрати инспекции на терен

Пекарската индустрија попладнево соопшти дека трговците на мало не прифаќаат да го продаваат лебот со пет отсто маржа и поради тоа бара од Владата да ги активира инспекциските...

Економија 03.03.23 | 15:58

Замрзнувањето на цената на лебот не е добра мерка, води до несакани покви, смета проф. Димитриевски

Замрзнувањето на цената на лебот е „популарна“ мерка, но не е добра и треба да се преиспита, смета професорот Драги Димитриевски од Институтот за агроекономика на Факултетот...

Македонија 03.03.23 | 14:35

Ивор Мицковски: Заебаниот ПР продолжува, почнаа да пипаат лебови

Заебаниот ПР продолжува, почнаа да пипаат лебови, напиша Ивор Мицковски на својот фејсбук профил.

Економија 03.03.23 | 14:19

Граѓаните треба да добијат леб по најниска можна цена

Граѓаните треба да го добијат лебот, кој е основен прехранбен производ, по најниска цена што треба да ја има, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Одговарајќи...

Македонија 03.03.23 | 13:04

Не може да се заработува на грбот на граѓаните, компаниите што нема да ја почитуваат новата одлука ќе бидат казнети, тврди Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски денеска, во врска со Одлуката за замрзнување на цената на лебот, уште еднаш соопшти дека Владата нема да дозволи никој да прави екстра профит...

Економија 03.03.23 | 09:47

Пекарите на прес-конференција ќе го соопштат ставот по одлуката дека се обврзани да произведуваат и испорачуваат леб

Во текот на денов се очекува да биде соопштен ставот на пекарите по синоќешната Одлука за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови...

Економија 03.03.23 | 09:45

Владата донесе одлука: Обврска за регистрираните производители на леб да го произведуваат и ставаат во промет белиот и полубелиот леб

Владата, на синоќешната седница, донесе Одлука за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите,...

Економија 03.03.23 | 09:40

Владата донесе одлука: Обврска за регистрираните производители на леб да го произведуваат и ставаат во промет белиот и полубелиот леб, а за регистрираните трговци да го прибавуваат и продаваат

Владата, на синоќешната седница, донесе Одлука за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите,...

Македонија 03.03.23 | 08:45

Ковачевски ги остави граѓаните без леб

Власта предводена од СДС и ДУИ се заборави од местење тендери и терање на криминални зделки, а народот го остави на страна и без леб, велат во ВМРО-ДПМНЕ. За учениците...

Македонија 03.03.23 | 08:42

Производителите имаат обврска да го произведуваат и продаваат лебот со замрзната цена, тврди Бектеши

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил ја објави одлуката со која која производителите на леб имаат обврска да го произведуваат и да го ставаaт...

Здравје 02.03.23 | 22:46

Колку навистина би ослабеле ако не јадете леб?

Ако се прашувате колку би можеле да ослабете доколку почнете да го избегнувате лебот, одговорот е дека тоа зависи од тоа колку леб јадете. Ако елиминирањето на леб подразбира...

Економија 02.03.23 | 21:58

Бектеши на ФБ: Производителите на леб имаат обврска да го произведуваат и да го стават во промет лебот со замрзната цена

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук профил ја објави одлуката со која која производителите на леб имаат обврска да го произведуваат и да го ставаaт...