Ознака: Лајчак
Балкан 22.02.24 | 15:21

Бислими ја одби поканата за средба со српската страна во Брисел за забраната на динарот во Косово: Прашањето на динарот не е дел од дијалогот

Косовскиот вицепремиер и главен преговарач во диајлогот со Србија, Бесник Бислими изјави дека добил покана од Брисел за разговори во врска со новата регулатива на Централната...

Балкан 08.07.23 | 16:50

Лајчак: Продолжуваат напорите за деескалација на ситуацијата во северно Косово

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, денеска, сумирајќи ги настаните од изминатата недела, изјави дека продолжуваат...

Балкан 19.06.23 | 11:00

Лајчак патува во САД поради ситуацијата на северот на Косово

Сега, по покана од моите американски партнери, ќе одам во Вашингтон, САД. Ќе имаме интензивни дискусии за тоа како да се движиме напред и за непосредните следни чекори“,...

Балкан 12.06.23 | 08:55

Лајчак: Јас и Ескобар се надевавме на подобар резултат од нашата мисија на Косово

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, денеска на својот Фејсбук профил објави дека се надевал на подобар резултат од минатонеделната...

Македонија 30.05.23 | 11:29

Ковачевски – Лајчак: Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Братислава, оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија...

Балкан 11.05.23 | 14:18

Лајчак: Во понеделник во Брисел нова рунда технички дијалог меѓу Белград и Приштина

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, денеска во Приштина соопшти дека во понеделник во Брисел ќе се одржи средба...

Балкан 12.10.22 | 15:17

Лајчак: Западен Балкан ќе биде безбеден само кога сите ќе влезат во ЕУ

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак, денеска изјави дека регионот ќе биде безбеден само кога сите земји ќе влезат во Европската унија...

Балкан 09.09.22 | 21:59

Вучиќ по средбата со Лајчак: Нема да има признавање на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се огласи на Инстаграм по средбата со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина – Мирослав Лајчак,...