Ознака: Кум
21.12.22 | 08:22

В недела во Говрлевска Краста кумот и здравичарот ќе сечат бадниково гранче

В недела (25.12.2022) во месноста Говрлевска Краста (на јужните падини на Водно), во рамките на годинашната прослава на Бадник традиционално ќе биде организирана средба на...

01.10.22 | 20:51

Кумот на премиерот примил два милиони евра во тендери и државна помош – засега!

Договори за финансиска поддршка од Владата, проекти добиени преку Фондот за иновации како и новоформирана компанија за производство на соларни панели, која од неодамна...

11.09.22 | 13:33

Скопје филм фестивал ја одбележува 50-годишнината од серијалот „Кум“

Во рамките на годинешната програма на Скопје филм фестивал ќе биде одбележана 50-годишнината од првиот од серијалот „Кум“ (1972) во режија на Френсис Форд Копола. Трите...

08.07.22 | 11:00

Почина легендарниот Џејмс Кан, ѕвездата на филмот „Кум“

Американскиот актер Џејмс Кан, чија најпозната филмска улога беше Сантино „Сони“ Корлеоне во култниот филм „Кум“, почина на 82-годишна возраст. Тажната вест ја сподели...

04.02.22 | 15:09

50 години од култуниот филм „Кум“ на Копола

Во 1972 година режисерот Френсис Форд Копола го сними култниот филм „Кум“ со Марлон Брандо и Ал Пачино во главните улоги. Филмот е адаптација на истоимениот роман, напишан...

09.12.21 | 08:24

Денеска ќе бидат претставени новите кум и здравичар за Бадник

Здружението на граѓани „Одбор за традиционална прослава на Бадник во Скопје“ денеска во салата за состаноци на Советот на Општина Центар ќе ги претстави кумот и здравичарот...

29.08.21 | 21:04

Ердоган кум на најскапата венчавка во Босна и Херцеговина

Во Сараево се одржа свадбата на годината. Јасмина Изетбеговиќ и Шамил Хумашкиќ го имаа Реџеп Таип Ердоган за свој кум, а нивниот втор кум (како и тие самите) останаа во...

27.08.21 | 23:22

Ердоган кум на ќерката на босанскиот политичар Бакир Изетбеговиќ

Во Сараево денеска се одржува свадбата на годината на која кум е лично турскиот престедател Реџеп Таип Ердоган. Се мажи ќерката на босанскиот политичар Бакир Изетбеговиќ,...

12.08.21 | 09:20

Младоженци го избркале кумот од свадба поради неговиот говор, се изнервирала дури и бабата

Кумот морал да ја напушти венчавката откако неговата здравица ги налутила гостите. Својата приказна тој ја споделува на „Редит“. Вели вложил многу напор да го научи...

12.06.21 | 14:43

МВР издало пасош на кумот на Веља Невоља, кој му се заканувал на Вучиќ

Македонските власти односно МВР предводена од министерот Оливер Спасовски од СДСМ издале патна исправа на човек кој отворено се заканувал со одмазда на српскиот претседател...

30.04.21 | 15:29

Кум ја претепал невестата, па го плукнал зетот: Одбил да замине од свадбата додека не си каже што му лежи на душа

Необичен инцидент се случил минатиот викенд во Порт-о-Пренс, главниот град на Хаити за време на една венчавка. Пред првиот танц на младенците, кумот станал и ѝ пришол...

15.04.21 | 15:05

Српски медиуми: Кумашинот на Рашковски кој Заев го постави за директор на Бирото за јавни набавки вмешан во организиран криминал?

Во јануари 2019 година, воен разузнавач ја основа компанијата „Феникс МС Муниција“ во Скопје, во партнерство со државјанин на Република Македонија и истоимена романска...

25.11.20 | 13:55

Ја критикуваа претходната власт, а сега го прават истото: Заев му е кум на Зеќири, но тоа не е проблем да биде генерален секретар

Од Владата велат дека нема непотизам на „Илинденска“ со назначувањето на Мухамед Зеќири за генерален секретар на местото на Драги Рашковски. Премиерот Зоран Заев...

11.12.19 | 13:25

Избрани кумот и здравичарот за Бадник 2020

Направени се сите подготовки за успешно одвивање на манифестацијата, која наиде на општо одобрување и поддршка кај скопјани. За Кум бадникар за 2020 година е избран г-динот...

26.06.19 | 14:05

Дали можете да бидете кум на свадба?

Кумството порано се наследувало од колено на колено, но денес прво се прашува стариот кум на младоженецот дали би сакал повторно да биде кум и да го венча. Многу почесто...

12.06.19 | 11:53

Има 35 деца и милијарди: Кумот на Брена и Боба е најбогат спортист во светот

Богатството на поранешниот романски тенисер Јон Цирјак, на Балканот познат како кумот на Лепа Брена и Боба Живојиновиќ, њ проценето на два милијарди долари. Тој е единствениот...

09.05.19 | 22:38

Клуни не сака да биде кум на кралското бебе

Во гостувањето кај Џими Кимел актерот Џорџ Клуни открил дека не сака да му биде кум на кралското бебе. Со оглед на тоа дека е познато дека Џорџ и неговата сопруга Амал...

16.03.19 | 21:03

Озил го поканил Ердоган да му биде кум на свадба

Поранешниот германски репрезентативец, Месут Озил ќе жени ова лето, а според турските медиуми,тој лично го поканил турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган да му биде...

12.12.18 | 13:10

Познати Кумот и здравичарот за Бадник 2019

В недела (23.12.2018) напладне во месноста Краста Одборот за прослава на Бадник во Скопје на своите сограѓани ќе им ги претстави Кумот и Здравичарот за Бадник 2019 соопштувајќи...