Ознака: Култура
Култура 26.09.22 | 17:06

Буџетот на Франција за култура колку вкупниот македонски

Буџетот на Министерството за култура на Франција во 2023 година ќе изнесува 4,2 милијарди евра, што е зголемување за 271 милион (+7отсто), објави министерката за култура Рима...

Економија 23.09.22 | 20:46

Економска криза има за вработените во Kултура, но не и во Финансии

Барањето на вработените во Министерството за култура за зголемување на платата по разни основи, како дополнителна работа, неискористени денови за годишен одмор, како...

Култура 25.07.22 | 17:56

Костадиновска-Стојчевска : Сѐ почнува и сѐ завршува со културата

Потврда и силен поттик за унапредувањето и за продлабочување на билатералната соработка меѓу нашите две блиски и пријателски земји, во сите области од заемен интерес,...

Култура 26.05.22 | 13:21

Бисера Костадиновска -Стојчевска: Ќе има кратење во културата, но ќе почнеме од најнепродуктивните трошоци

Како и секој ребаланс кој се случува во ова време од годината, кратење во културата ќе има, но морам да напоменам дека најпрво тоа ќе бидат најнепродуктивни трошоци,...

Култура 29.04.22 | 15:12

Костадиновска-Стојчевска на Форумот „100 дена Влада“: Културата ќе го врати својот сјај по две години пандемија

Како министерка за култура и како човек, секогаш се водам од тоа дека сè што е добро треба да продолжи да биде добро. Така и јас, го запазив континуитетот во сите добри...

Скопје 13.04.22 | 23:54

Град Скопје финансира 177 проекти од областа на културата

Градот Скопје донесе одлука за распределба на предвидените 13.300.000 денари за проекти во областа на културата во 2022 година. Како што соопштуваат оттаму, на јавниот повик...

Колумни 04.04.22 | 08:59

За политичките „месечари“ во времиња на војни

Васко Шутаров (…и за новата Студена војна во културата)   Кога на 9 мај 1945 година под налетот на сојузничките сили паѓа Берлин, на европскa почва завршува дотогаш најстрашната...

Свет 27.03.22 | 21:11

Билборд во Москва: Културата не може да се укине

Во Москва е поставен билборд преку кој се испраќа протест за тоа што во западните земји се обидуваат да забранат и се што е поврзано со културата на Русија. Некои земји...

Култура 25.03.22 | 11:20

Костадиновска-Стојчевска: Вработените во културата нема да останат на минималец

Не знам од каде излегоа информациите дека сум кажала оти сите вработени во културата ќе бидат на минимална плата. Жалам што некој ја злоупотреби средбата со директорите...

Култура 22.03.22 | 19:03

Културата, образованието и науката во фокусот на третиот состанок на Работната група меѓу Македонија и Бугарија

Во Софија, денеска се одржа третиот состанок на четвртата Работна група за билатерална соработка меѓу Македонија и Бугарија која во фокусот ги има културата, образованието...

Музика 21.03.22 | 19:30

Шербеџија порача од Битола: Македонија за мене е многу значајна земја

Многу ми е драго што сум повторно во Македонија, за мене многу значајна земја. Не само што оваа земја ми помогна преку филмот на Манчевски „Пред дождот„ да направам...

Култура 25.01.22 | 11:24

Костадиновска Стојчевска: Со колегите од Бугарија ќе ги интензивираме контактите во сите сфери на уметноста

Со колегите од Владата на Република Бугарија, во работната група за култура, образование и наука, туризам, и младите и спортот работевме во конструктивна и отворена...

Култура 13.01.22 | 10:48

Стефоска: Културата мора да си го заземе местото што и припаѓа, таа е вредносниот систем во едно општество

Ако згаснале едно чудо редакции за култура на телевизиите и на другите медиуми сосема е јасно дека културата во фокусот на јавноста е таму некаде на маргините, што е...

Твитови 24.12.21 | 11:34

Македонската култура претставувана од албанска група на меѓународен фестивал во Турција

На меѓународен фестивал во Турција испратиле албанска танцувачка група додека секоја држава ја презентира културата на својата конститутивна нација. Албанците имаат...

Вести 19.11.21 | 13:46

Синдикатот од културата е против предложените ковид-мерки

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) денеска соопшти дека се спротиставува на предложените мерки од Комисијата за заразни болести за вработените...

Култура 19.11.21 | 13:42

Синдикатот на културата е против предложените ковид-мерки на Комисијата за заразни болести

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) денеска соопшти дека се спротиставува на предложените мерки од Комисијата за заразни болести за вработените...

Македонија Култура 03.11.21 | 08:53

Офицерскиот дом во Битола ги отвора вратите за посетителите

Офицерскиот Дом во Битола, што скоро една деценија беше затворен и надвор од употреба, вечерва повторно ги отвора вратите за уметниците и публиката, за гости и туристи,...

Култура 25.07.21 | 20:54

Љутков: Оваа власт не направи ништо за културата, ВМРО-ДПМНЕ ќе инвестира во културата и заштита на културното наследство

„Со оваа власт навистина не можеме да зборуваме за култура! Зошто? За тоа што оваа власт во рок од четири години смени замислете, четири министри за култура. Тоа е невозможно....

Култура 01.06.21 | 18:12

Мицкоски: Во културата нема ниту еден позначаен проект, освен безмилосно трошење на народни пари

Во културата на пример, не можеме да се сетиме на ниту еден позначаен проект освен на она безмилосно трошење на народните пари преку оние скандалозни проекти за коишто...

Култура 25.05.21 | 19:28

Ова со пандемијата ќе го заборавиме многу брзо, јас сум оптимист, вели Марјан Неќак, режисерот на првата премиера во МНТ оваа година

Ова со пандемијата ќе го заборавиме многу брзо. Јас сум таков оптимист, вели Марјан Неќак, режисер на совреманта музичка драма „Само глас“ која премиерно ќе биде изведена...