Ознака: КСС
Македонија 05.09.22 | 13:51

Администрацијата да работи од 9 до 15 часот за да се заштеди, бара КСС

Јавниот сектор да работи два часа помалку, од 9 до 15 часот, кога има најмногу дневна светлина и кога е најтопло во текот на денот, е мерката за заштеда на електична енергија...

Економија 05.09.22 | 13:48

КСС: Администрацијата да работи од 9 до 15 часот за да се заштеди струја

Јавниот сектор да работи два часа помалку, од 9 до 15 часот, кога има најмногу дневна светлина и кога е најтопло во текот на денот, е мерката за заштеда на електична енергија...

Економија 01.07.22 | 14:38

КСС бара усвojување амандманот за покачување на платите: Оној кој ќе гласа против ќе биде запаметен како кршач на работничките права

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија уште еднаш јавно се обраќа до сите пратеници и членови на Комисијата за финансирање и буџет на денешната седница...

Економија 01.07.22 | 14:32

КСС: Пратениците да ги усвојат амандманите за линеарно покачување на платите

КСС бара пратениците да ги усвојат амандманите за линеарно покачување на платите на вработените во јавниот сектор. Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија...

Економија 27.06.22 | 14:19

КСС со амандман бара покачување на платите во јавниот сектор и финансиска помош за приватниот

Конфедерацијата на слободни синдакти на Македонија (КСС) преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандман до пратениците во Собранието, со кој бара покачување...

Економија 24.06.22 | 17:12

КСС: Пратениците да го усвојат амандманот за помош на најсиромашните работници во приватниот сектор

Од Конфедерацијита на слободни синдикати на Македонија (КСС) денеска повторно се обратиле до сите пратеници во Собранието со цел, како што соопштија, прифаќање на амандманот...

Економија 09.06.22 | 17:37

Mилијарда денари поддршка за приватниот сектор: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на средба со КСС

Координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, заедно со пратениците Бојан Стојаноски и Дафина Стојаноска, остварија средба со претставниците...

Македонија 05.05.22 | 12:00

КСС избира ново раководство, Ралповски единствен кандидат за уште еден мандат

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска на конгрес го избира новото раководство, а единствен кандидат за претседател е досегашниот претседател Благоја...

Економија 01.05.22 | 12:09

Синдикатите порачаа: Работникот ќе го почитува работодавецот онолку колку што тие ги почитуваат работниците

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) на сите работници им го честита 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. Оваа синдикална пролет, според КСС, ќе ја одбележи тринеделниот...

Македонија 01.05.22 | 11:34

Работникот се повеќе е обесправен, потценет, понижен: КСС ќе ги почитува работодавачите колку што тие го почитуваат работникот

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) на сите работници им го честита 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. Оваа синдикална пролет, според КСС, ќе ја одбележи тринеделниот...

Македонија 27.04.22 | 14:31

КСС ги прекинува протестите, најавува кривични пријави поради притисоци врз вработените во јавниот сектор

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) ги прекинува протестите што најави дека секојдневно ќе ги одржува пред Собранието и Владата барајќи усогласување на платите...

Македонија 26.04.22 | 08:34

Администрацијата од денес на улица, почнуваат секојдневни протести

Од Конфедерацијата на слободни синдикати- КСС најавија дека од денеска започнуваат со секојдневни протести. Маршот ќе започне во 16 часот од Собранието до Владата. Претседателот...

Македонија 25.04.22 | 17:59

Администрацијата од утре на протест за повисоки плати

Од Конфедерацијата на слободни синдикати- КСС најавија дека од утре започнуваат со секојдневни протести. Маршот утре ќе започне во 16 часот од Собранието до Владата....

Македонија 19.04.22 | 12:59

Ако не се исполнат нивните барања: КСС секојдневно ќе протестира од 26 април

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) од 26 април секојдневно ќе излегува на протести доколку дотогаш Владата не ги исполни нивните барања за зголемување на бодот...

Македонија 09.04.22 | 11:25

Голем штрајк во понеделник: КСС со поддршка на СОНК, ги повикаа и родителите

КСС веќе подолго време укажува на лошата состојба на вработените во јавниот сектор и незадоволството од платите. Своето незадоволство гранските синдикати при КСС го...

Македонија 06.04.22 | 13:52

КСС бара од пратениците да не го гласаат Законот за административни службеници

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) која минатата среда излезе на предупредувачки протест пред Владата, е разочарана од односот на Владата бидејќи, според нивни...

Македонија 30.03.22 | 17:09

Работниците на улица, со предупредувачки протест бараат усогласување на платите

Членови на Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) попладнево излегоа на предупредувачки протест пред Собранието и Владата, при што искажаа незадоволство што досега...

Економија 30.03.22 | 09:59

КСС денеска излегува на предупредувачки протест пред Собранието и Владата

Од КСС подолг период бараат усогласување на платите со минималецот за да нема ситуации во кои вработени на различни работни позиции и со различен степен на образование...

Економија 29.03.22 | 15:43

Синдикатите утре на протест – Можно е да нема настава и градинки од 11 април

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) со поддршка на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура–СОНК утре, 30 март, излегуваат на предупредувачки...

Економија 29.03.22 | 10:51

НАкС со поддршка за утрешниот протест на КСС

Независниот академски синдикат (НАкС) соопшти дека се приклучува кон барањата на синдикатите од Конфедерацијата на слободни синдикати и на СОНК за усогласување на...