Ознака: крушево
Култура 03.08.22 | 09:57

Проекција на македонскиот филм „Хомо“ вечерва на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“

Со проекцијата на македонскиот филм „Хомо“, вечер од 21 часот продолжува богатата програма на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“. Филмот ќе се прикажува...

Македонија 02.08.22 | 16:09

Николоски објасни зошто го напуштиле Мечин Камен: На бројни членови на ВМРО-ДПМНЕ им беше забрането да пристапат

Делегацијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ го нашушти чествувањето за Илинден на Мечкин Камен без да го проследи обраќањето на премиерот Димитар Ковачевски. Како што...

Македонија 02.08.22 | 15:40

Николоски: Очајната власт не го пушти народот што не е за СДСМ да присуствува на Мечкин Камен

Ако илинденците освојуваа педа по педа, и во 1903-тата година и во  1944 –тата година макотрпно создаваа држава. Гледаме дека таа држава со забрзано темпо се руши. Илинденска...

Македонија 02.08.22 | 15:22

Погледнете како полицијата удира по народот кој пее песни за Македонија и го исвиркува Ковачевски

На социјалните мрежи се појавија неколку видео на кои се гледа однесувањето на полицијата кон народот кој дојде на Мечкин Камен. На првото видео се гледа како полицијата...

Македонија 02.08.22 | 11:46

Скандал во Крушево: Од песната „Во борба, во борба“, исфрлена строфата со Гоце Делчев и „фашистичката крв што се лее“

Скандал на вечерашното отворање на прославата за Илинден од страна на Владата на Ковачевски. Во текот на изведбата на добро подготвената програма, песната “Во борба,...

Македонија 01.08.22 | 11:52

Членовите на СДСМ гневни: Нѐ тераат да одиме во Крушево да му дадеме поддршка на Ковачевски

Членови на СДСМ на социјалните мрежи реагираат дека од нивната партија се приморани да одат во Крушево и да му дадат поддршка на лидерот Димитар Ковачевски. Актуелниот...

Култура 01.08.22 | 09:08

Етносаем во Крушево во пресрет на Илинден

Во пресрет на големиот празник Илинден, во Крушево, во домот на културата „Наум Наумоски Борче“ вечерва е отворен етно саем со ракотворби, ткаени постелнини и рачно...

Македонија 23.04.22 | 23:15

Ревија на шарпланинци во чест на Тоше Проески

По повод 15 години од загинувањето на нашата најголема музичка ѕвезда во Крушево се организираше „Меморијал Тоше Проескии“ специјализираната ревија на изворни македонски...

Македонија 20.04.22 | 14:07

Македонија како во времето на Ескобар: Во фабрика за марихуана близу Крушево украдено масло од канабис во вредност од два милиони долари

Во Македонија стана најлесната работа да се ограби фирма за одгледување марихуана. По кражбите во Крушево  и Јосифово вчера  повторно е ограбена фабриката за марихуана...

Црна хроника 20.04.22 | 12:08

Нова кражба на канабис од Круешво, овојпат вреден 2 милиони евра, открива Ковачки

Пратеникот Драган Ковачки на својот профил на Фејсбук објави дека утрово е ограбен канабис во вредност од 2 милиони евра од фармата за производство „5 летерс“ кај крушевското...

Македонија 11.04.22 | 18:25

Крушево се подготвува за пролетта

Пролетното расчистување на главната сообраќајница започна и вработени во „Комуна“ деновиве ќе бидат ангажирани во чистење на ризла насобрана од зимското одржување...

Македонија 07.04.22 | 08:48

Водата во Крушево е загадена, да се преврива или воопшто да не се користи

Водата во Крушево е загадена, да се преврива или воопшто да не се користи, информира градското комунално претпријатие. Се очекува проблемот да биде надминат до вечерва. При...

Култура 13.03.22 | 17:19

Експерти од Полска ќе го обновуваат витражот во „Македониумот“ во Крушево

Експерти од Полска, со светско искуство, може да го решат долгорочниот проблем со витражот на „Македониумот“ во Крушево, симболот на Илинденското востание. Со години...

Македонија 02.03.22 | 09:00

Се чисти кон горноселието, пристапните патеки и центарот на Крушево

Утрово расчистувањето на снегот продолжува кон населените места Пуста Река и Горно Дивјаци, а во градот „Комуна“ продолжува со работа на пристапни патеки и расчистување...

Музика 25.01.22 | 10:56

Во Крушево и на Гумење денеска ќе биде одбележан роденденот на Тоше

Со посета на вечното почивалиште на Тоше, со промоции, крводарителска акција, со доделување хуманитарни ваучери и со сценско-музички настан насловен „Ангел си ти“ во...

Сервиси 24.01.22 | 08:11

Во Крушево и Берово утрово минус 12

Најстудено утрово е во Крушево и во Берово со -12 степени. Во Крива Паланка се измерени -10, во Битола, Штип, Претор и Виница -9, осум степени под нулата е во Охрид, -7 во Прилеп,...

Сервиси 11.01.22 | 08:41

Најстудено во Маврови Анови, Крушево со најмногу снег

Со -5 степени Маврови Анови изутринава е со најниска температура во државава, по што следат со -4 Попова Шапка, -2 Крушево и со -1 Куманово и Дебар. Нула степени се регистрирани...

Сервиси 29.11.21 | 12:23

Апел до крушевчани: Превријте ја водата пред пиење, настана заматување

Заради обилните врнежи во текот на изминатите 24 часа настана заматување на водата, известуваат од Комуна Крушево. Оттаму апелираат до граѓаните да не ја користат за...

Македонија 26.11.21 | 09:35

Општина Крушево потсетува кој не платил данок на имот, да си ги подмири обврските

Одделението за администрирање приходи на општина Крушево започна со подготовка на известувања и опомени до граѓаните за подмирување на обврските за данок на имот....

Македонија 19.10.21 | 09:37

Пораки од пред 2 века: Мора да го спречиме подемот на радикалите и националистите за да не се врати режимот

Мора да го спречиме подемот на радикалите и националистите за да на крај не се врати повторно режимот. Бидете сигурни дека овој режим со овие луѓе од опозицијата ако...