Ознака: крст
Калеидоскоп 19.01.21 | 11:12

Осветена водата во Охридското Езеро, охриѓани се искапија и покрај ниските температури

Охриѓани доследни на вековната традиција. И покрај ниските температури голем број  граѓани се искапија во осветената Езерска вода. Прв во Езерото со крстот во рака...

Македонија 18.01.21 | 15:18

Утре за Водици нема да се фрла крст, но МВР најави зголемено присуство

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска упати апел до верските заедници и граѓаните да ги почитуваат мерките за претстојниот празник Водици. Како што...

Твитови 17.08.20 | 17:32

Кога се градеше крст во Бутел VS кога се гради кај „Мавровка“

Кога Македонците сакаа да градат крст во Бутел, се собраа албанците од Чаир и ги срушија темелите на крстот. Кога се гради дивограба во Мавровка никој жив не мрднува...

Калеидоскоп 21.07.20 | 21:27

Ни го хакнале и крстот?

Милениумскиот крст на Водно попладнево имаше проблеми со осветлувањето.

Психологија 14.05.20 | 08:55

Доколку носите крст на вашиот врат, тогаш потребно е да ги знаете овие работи

Носењето на крст е еден од најраспространетите ритуали за среќа и благосостојба, во христијанскиот свет. Крстот важи за најсилната амајлија за сите христијани, а вернците...

Калеидоскоп 22.01.20 | 14:44

Попот го фрли крстот во плиткиот базен, Бугарите се степаа кој да го фати

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, за разлика...

Македонија 19.01.20 | 13:25

Кристијан Ниневски и лани и годинава, го фати светиот крст за Водици во Скопје

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу 140-те верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник...

Македонија 19.01.20 | 11:48

Христијан Врапчески го фати крстот во Кичево

Во Кичево 25-годишниот Христијан Врапчески го фати крстот од осветените води во базенот на поранешниот Дом на АРМ. Прво во црковниот храм „Свети Петар и Павле“ беше...

Македонија 19.01.20 | 11:02

Дејан Цветановски го фати светиот крст во Куманово

Дејан Цветановски (32) од Куманово го фати светиот крст во фонтаната на црквата „Свети Никола“ во Куманово. Цветановски првпат го фаќа крстот, а веќе седум години скокал...

Македонија 19.01.20 | 10:52

Средношколец го фати светиот крст во Дебар

На традиционалното скокање по крстот, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици, во Дебар најсреќен беше Бранко Силјановски, ученик во втора година...

Македонија 19.01.20 | 10:39

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

30-годишниот Петар Рупески од Варош беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро, осветени на големиот христијански...

Калеидоскоп 28.04.19 | 20:07

Ерусалим доби крст на кој е испишана молитвата на македонски јазик

Ерусалим доби крст од струмичани на кој е испишана молитвата на македонски јазик, а како што објавија медиумите се одржала и литургија на македонски јазик. Да си овде...

Калеидоскоп 27.04.19 | 21:03

Струмичани во Ерусалим подарија крст со молитва испишана на македонски јазик

Крст испишан со молитва на македонски јазик однесоа во Ерусалим македонски граѓани. Тие одржаа литургија на македонски јазик и го оставија крстот, објави Струмица денес. Тие...

Калеидоскоп 19.01.19 | 19:36

Пукна брука на Водици – Скопјанец угол гол излезе од Вардар

Скопјанец кој денеска скокна по крстот во Вардар, од реката излегол целосно гол. Овој момент им паднал во очи на граѓаните кои денес присуствувале на празничната церемонија...

Калеидоскоп 19.01.19 | 18:01

Битола замрзната – чистеа мраз пред да скокнат по крстот

Верниците во битолската населба Боримечка скокаа во мраз барајќи го крстот кој попот го пушти по повод големиот празник Водици. Со лопата за снег се тргаше мразот за...

Сервиси 19.01.19 | 12:11

Дарко Тошевски го извади крстот од водитe на Крива Река

Деветнаесетгодишниот Дарко Тошевски е среќникот, кој меѓу четириесетмината пријавени го извади крстот од водите на Крива Река на денешниот богојавленски водосвет...

Сервиси 19.01.19 | 10:42

Иван Лотески го фати крстот во Охрид

Иван Лотески е среќникот кој денеска го фати крстот во Охридските води. Тој е стар варошанец, по потекло од Вевчани.