Ознака: криза
Македонија 24.10.20 | 12:42

Мицкоски: Мора да се обединиме, затоа побарав лидерска средба, заедно да ја спречиме катаклизмата што е пред нас

Македонската држава и македонскиот народ живеат во секојдневие во кое се соочени со огромна здравствена и економска криза, што е излезена од контрола, но и со надворешни...

Свет 22.10.20 | 12:10

Доаѓа нова „зомби криза“: Прво ќе ги погоди банките, а она што се очекува може само да го забрза банкротот

Германскиот економист Рајнт Гроп, претседател на Институтот за економија Хејл предупредува дека Германија влегува во финансиска криза поради пандемијата поради илјадници...

Свет 16.10.20 | 10:50

Осум милиони Американци паднале во тешка сиромаштија од мај наваму

Речиси осум милиони Американци влегле во сиромаштија во периодот од мај до сега, покажува студија изработена на Универзитетот Колумбија. Истражувачите откриле дека...

Економија 13.10.20 | 12:28

Помошта од државата за фирми за исплата на плати на вработени злоупотребена, надлежните молчат

Целосен молк од страна на институциите за фирмите кои што ги злоупотребиле државните пари за справување со корона кризата. Поминаа два месеци откако скандалот го потресе...

Македонија 13.10.20 | 09:14

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да поднесе оставка поради лошото менаџирање со здравството за време на пандемијата

Се повеќе е јасно дека министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести, не знаат во кој правец се движи Република Македонија во однос на пандемијата,...

Свет 09.10.20 | 19:58

Поради пандемијата затворени 43 авиокомпании, следува нов бран банкроти

Пандемијата на Ковид-19 изврши огромен притисок врз работата на авиокомпаниите ширум светот, кои и во претходните неколку години беа во сериозна криза. Иако силната...

Економија 30.09.20 | 09:37

Индустријата колабира: Пaд од 9,1% на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава, во однос на август лани, бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари – август 2020 година, во однос на периодот јануари...

Економија 27.09.20 | 18:09

Картичките на Заев со метод за институционален поткуп, со нив не се помага на пензионерите

Денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаше прес конференција каде што нагласи дека четвртиот сет на мерки препорачани од Владата на Заев се единствено...

Економија 22.09.20 | 16:08

Мизо: Од успешните политики на државата ќе зависи дали ќе има прилив или одлив на инвестиции во автомобилската индустрија

Автомобилската индустрија е една од најпогодените индустрии на глобално ниво од глобалната пандемија на Ковид-19. Постоечките околности со промената на технологиите...

Свет 15.09.20 | 10:24

Велика Британија силно погодена од ковид-кризата: Се зголемува бројот на невработени

Како резултат на економските последици од пандемијата, невработеноста во Велика Британија во јули се зголемила за повеќе од четири проценти. Официјалните податоци...

Економија 07.09.20 | 19:30

Лошо сме се справиле со кризата: Македонија во првите 5 земји од ЕУ со пад на економијата

По денешната статистика за драматичниот пад на БДП во вториот квартал од 2020 година од цели -12.7 %, иако од Владата велат дека било очекувано, не говори ни најмалку дека...

Економија 02.09.20 | 08:43

Од октомври продолжува редовната отплата на кредитите, одложување ќе има само за погодените од кризата

Одложена отплата на кредитите  за нови шест месеци, заклучно со март 2021 година овозможуваат банките, но тоа ќе важи само за оние  кои имаат реална неопходна потреба...

Економија 30.08.20 | 10:03

СДСМ: Имаме план кој ќе обезбеди стабилен економски раст

Новата влада предводена од СДСМ и од претседателот Зоран Заев има план за иновативна, стабилна, конкурентска економија, која ќе обезбеди стабилен економски раст, зголемување...

Македонија 30.08.20 | 09:45

Поради неспособноста на Заев следи тежок период за граѓаните и економијата

Зоран Заев и СДСМ ги изманипулираа граѓаните пред избори. Во јуни Заев вети 36.000 денари плата, сега од собрание ретерира и вели 34.000 денари, велат од ВМРО-ДПМНЕ во утринското...

Свет 14.08.20 | 14:56

Германците очекуваат индустријата да им закрепне од корона вирусот за 11 месеци

Германските компании очекуваат дека нивниот бизнис, по пандемијата на коронави русот, ќе се нормализира во просек за околу 11 месеци. Истражувањето на економскиот институт...

Свет 14.08.20 | 08:31

Пандемијата предизвикува глобални загуби од 375 милијарди долари месечно

Податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) покажуваат дека пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно,...

Здравје 19.07.20 | 09:15

Додека запишуваме рекорди на новозаразени, ноќен клуб во Струмица пуштен на најјако

Дека Македонија вчера забележа рекорднен број на новозаразени во едно деноноќие очигледно не ги загрижува младите струмичани, а најмалку пак газдите на ноќните клубови...

Свет 16.07.20 | 09:49

Секоја трета мала компанија во светот отпуштила вработени за да опстане во коронакризата

Секоја трета мала компанија во светот била принудена да отпушти вработени за да остане отворена во мај во услови на пандемија, покажало истражувањето на Фејсбук, истакнувајќи...

Свет 13.07.20 | 22:33

Калифорнија ги затвора кината, музеите, рестораните, поради загриженост од Ковид-19

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њузом, во понеделникот објави дека ќе им се нареди на некои објекти да се затворат делувањата во затворен простор во обид да се спречи...

Македонија 16.06.20 | 23:25

Героски: Мора да има одговорност за кризата со короната

Од почеток ја критикувам власта во менаџирање на кризата со корона вирусот. Уште од средниот век е познато како треба да се справува со заразни болести и од тогаш постои...