Ознака: криза
Македонија 18.11.22 | 13:23

ВМРО-ДПМНЕ: Во време на најголема криза не замираат апетитите на власта за вдомување партиски војници

Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ вели дека пред два дена се објавил оглас за нови вработување во АД ЕСМ кој трае 3 (три) дена. Се бараат 2 вработувања во РЕК Битола,...

Македонија 17.11.22 | 19:27

Ѓорчев: Цените се толку отидени нагоре затоа што имаме влада со која Македонија е најлоша на сите листи

Катастрофа до катастрофа секој ден, аферите кои ги продуцира оваа власт не се бројат во десетици, туку во стотици. Ние немаме ден каде две, три или четири работи вонредно...

Свет 11.11.22 | 15:06

Борел: Москва ја користи храната како оружје за војна

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел, денеска во Париз изјави дека руската агресија врз Украина е главната причина за глобалната криза и дека Москва...

Економија 10.11.22 | 09:22

Треновски: Инфлацијата расте во сите земји, повисока е во отворените и увозно зависни економии

Високата стапка на инфлација која во октомври, според официјалните статистички податоци достигна 19,8 проценти, според професорот на Економскиот факултет во Скопје...

Македонија 09.11.22 | 15:16

Мицковски: Тоа е смртта на еден народ и една држава, кога со сè ова мирно и мизерно може да живее

Колку сме уназадени всушност во нашиот пркос, во нашите барања и нашите сфаќања од пред само неколку години, вели аналитичарот Ивор Мицковски коментирајќи ја апатијата...

Економија 08.11.22 | 08:41

Најскапи месото, лебот и маслото, економистите бараат да се заузда инфлацијата

Доколку се прати трендот на раст на цените ќе се види искривување на соодносот понуда-побарувачка, велат економските експерти. Очигледно трговските компании го користат...

Македонија 06.11.22 | 16:57

Лефков: Оваа Влада ниту има капацитет, ниту знае да се справи со актуелната криза и ја води Македонија од една во друга криза

Повеќе од јасно е дека оваа Влада ниту има капацитет, ниту знае како да се справи и ја води Македонија од една криза во друга криза. За тоа сме сведоци не само ние политичарите,...

Економија 06.11.22 | 13:02

Нови мерки на Владата: Компаниите кои произведуваат основни прехранбени производи, ќе набавуваат поевтина електрична енергија

Продолжуваат мерките на Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски за поддршка на граѓаните и стопанството во време на светска економска и енергетска...

Твитови 25.10.22 | 21:44

Секаде е криза? Колку векни леб може да се купат со минимална плата

Ама знаеш секаде е криза не е само кај нас pic.twitter.com/hPl73F0aZI — Кичеецот (@mancesterovec7) October 24, 2022

Свет 21.10.22 | 16:57

Германија усвои пакет помош за енергетската криза тежок 200 милијарди евра

Германскиот Бундестаг го усвои владиниот „одбранбен чадор“ со кој владината коалиција на канцеларот Олаф Шолц реагира на енергетската криза. Уставно дефинираната...

Економија 13.10.22 | 22:03

Николовски: Граѓаните да не се грижат, имаме план – леб, брашно, млеко и зејтин ќе има

Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. -Имаме план и граѓаните не треба да бидат загрижени,...

Економија 04.10.22 | 20:52

Светска Банка: Македонија пред совршена економска бура

Македонија пред совршена економска бура. Стопанството го демне ризик од стагфлација, односно намалување на производството при зголемување на цените – наведува Светската...

Македонија 03.10.22 | 22:54

Пендаровски: Владата тврди дека нема да има рестрикции на струја

Според она што го знам и јавно е познато до овој момент, Владата тврди дека нема да има рестрикција на струја. Владата тврди дека ќе имаме проблеми да набавиме енергенси...

Економија 03.10.22 | 22:28

Кадиевска Војновиќ: Првпат во историјата опозициски лидер излезе со издржан предлог за излез од кризата

„Економскиот тим на ВМРО-ДПМНЕ работи не само за енергетската криза, туку и за економските теми и целокупната економска ситуација. Прв пат во историјата опозиционен...

Балкан 03.10.22 | 15:20

Вучиќ: Идната година ќе е уште полоша, некои земји ќе ги затвораат и моловите поради кризата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на средбата со унгарскиот премиер Виктор Орбан и австрискиот канцелар Карл Нехамер, зобруваше за енергетската криза која...

Свет 03.10.22 | 11:27

15.000 германски трговци пред банкрот

Германското здружение за малопродажба (HDE) бара владата да интервенира со привремено ограничување на тарифите и намалување на даноците за електрична енергија на минимум. Над...

Свет 02.10.22 | 11:36

Бонуси за работниците до 3.000 евра за да ја „истуркаат“ зимата

Вработените во Германија ќе можат да добиваат регрес до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно да ја надминат високата инфлација. Оваа одлука ќе важи до...

Македонија 30.09.22 | 14:14

Почна собраниската расправа за продолжување на кризната состојба до 30 април

Со задоцнување од 50 минути, почна продолжението на 86. пленарна седница на која Собранието треба да одлучи дали кризната состојба ќе продолжи уште шест месеци, од денеска...

Економија 11.09.22 | 16:52

Поради кризата ќе се штеди и на зимница

Граѓаните оваа есен ќе штедат и на зимница. Велат, поради зголемените трошоци  нејзината подготовка веќе станала луксуз. Најмногу ќе се штеди на правењето ајвар. Поради...

Економија 09.09.22 | 20:22

Власта да поработи посериозно на инфлацијата која ги осиромашува граѓаните

Инфлацијата граѓаните ја доживуваат како нивно дополнително осиромашување затоа што платите коишто ги добиваат ја губат вредноста. Од друга страна пак варијациите...