Ознака: криза
Македонија 17.07.21 | 12:27

Да дојдат роднините на 6.000 починати, па со еден стап и да те отепаат од мавање оти и по една и пол година немаш купено вакцина

Вкупно 505, претежно негативни коментари има на пост на Фејсбук кај министерот за здравство Венко Филипче на кој тој зборува дека постои суштинска разлика меѓу СДСМ и...

Економија 13.07.21 | 16:26

Заев да каже што ќе направи за 60.000 луѓе кои лани ја изгубиле својата работа

Заев да каже што ќе направи за 60.000 луѓе кои лани ја изгубиле својата работа, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на Заев. Вети 850 милиони евра за стопанството,...

Македонија 04.07.21 | 23:48

Филипче: Не дозволивме ниту еден пациент да остане без соодветно болничко лекување

Овие средби не се почеток на кампања, овие средби се за да го слушнеме гласот на граѓаните, да видиме што мислите, да го споделиме информации, затоа што така сакаме да...

Свет 25.05.21 | 13:20

СЗО се соочува со недостиг на 70% од предвидените фондови за борба со пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) се соочува со недостиг на пари. Како што изјави извршниот директор на Програмата за итни здравствени случаи на СЗО, Мајкл Рајан,...

Свет 15.05.21 | 09:32

При крај се залихите на бензин во Вашингтон

При крај се залихите на бензин во главниот град на САД и покрај тоа што најголемата гасоводна мрежа во САД продолжи со снабдување по кибер нападот, а владата ги уверува...

Економија 03.05.21 | 13:36

АВМУ: Ковид-19 негативно се одразува врз економското работење на медиумите

Обезбедување економска одржливост на медиумите, креирање механизми за обезбедување транспарентност на интернет-компаниите и унапредување на капацитетите за медиумска...

Македонија 23.04.21 | 18:32

Мицкоски: „Њујорк тајмс“ објавува дека Македонија е најлоша во Европа и меѓу најлошите во светот во справувањето со Корона кризата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на своот фејсбук профил напиша: The New York Times објавува дека Македонија е најлоша во Европа и меѓу најлошите во светот во справувањето...

Свет 30.03.21 | 10:49

Германскиот Уставен суд ја стопира одлуката: Планот на ЕУ за економско закрепнување доведен во прашање

Планот на Европската Унија за економско закрепнување од корона-кризата наиде на пречка, бидејќи пред германскиот Уставен суд беше покренато прашањето за уставноста...

Економија 15.03.21 | 13:29

До 20 отсто отпуштања, ако не ја добијат навреме поддршката за плати: Текстилците се во криза

Пратениците побрзо да го донесат законот за финансиска поддршка на плати зашто во спротивно, 20 отсто од вработените ќе останат без работа, апелираа денеска текстилните...

Македонија 08.03.21 | 22:46

Владата е во сериозна криза, тешко ќе продолжи да функционира, смета Африм Гаши

Лидерот на опозициската Алтернатива, Африм Гаши, на ТВ 21 изјави дека Владата е во сериозна криза и тешко ќе продолжи да функционира. Со Заев сме разговарале неколку години...

Балкан 05.03.21 | 15:39

Добри економски резултати: Рецесијата во Грција за 2020 година помала од очекуваното

Бруто домашниот производ во 2020 година во Грција изнесува 168,5 милијарди евра што е пад од 8,2 проценти во однос на 183,6 милијарди евра, колку што бил во 2019 година. Според...

Свет 15.02.21 | 10:03

Загуби од десетици милијарди евра, 30.000 фирми пред раб на стечај: Кризата ја силно ја погоди Австрија

Строгите карантински мерки во Австрија донесоа околу 30.000 компании на раб на егзистенцијата, само трговијата претрпе загуби од десет милијарди евра од прометот, додека...

Економија 30.01.21 | 09:56

Со петтиот пакет мерки за економски мерки продолжува грижата за граѓаните и компаниите погодени со кризата

СДСМ и институциите што ги предводи со навремени и одговорни економски политики им помага на сите граѓани и на сите компании погодени со кризата предизвикана од пандемијата...

Економија 17.01.21 | 13:36

Лани без работа останале 17.026 луѓе

Од 11 март кога беше прогласена пандемијата па до крајот на минатата година, без работа останале 17.026 луѓе во Македонија. Податоците на Агенцијата за вработување покажуваат...

Балкан 17.01.21 | 12:31

Компаниите во Грција претрпеле загуби од 35 милијарди евра лани само до септември

Грчките компании претрпеле загуби од речиси 35 милијарди евра во периодот меѓу јануари и септември минатата година. Најновите податоци податоци објавени од Грчкиот...

Балкан 04.01.21 | 10:56

Албанија поради пандемијата загубила речиси четири милиони странски туристи во однос на лани

Бројките на туристи кои ја посетиле Албанија во перодот јануари – ноември 2020 година покажуваат дека пандемијата предзвикала колапс во туристичкиот сектор во Албанија. Според...

Свет 02.12.20 | 10:15

Џо Бајден најави помош за сите Американци погодени од кризата

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден вети помош за сите Американци притиснати од економската криза. Ја испраќаме оваа порака до сите што сега се борат:...

Економија 25.11.20 | 11:05

Ќе настане голема неликвидност, ќе се доведе во прашање капиталот на компаниите, ќе има застој во снабдувањето и продажбата

И по десет месеци од новонастанатата состојба што ја предзвика корона вирусот, се уште сме во неизвесност. Треба да се подготвиме за она што претстои, а клучниот момент...

Свет 21.11.20 | 20:27

Светска банка: Поради долгови, на некои земји им се заканува сиромаштија

Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас денеска ги предупреди лидерите на Групата 20 најразвиени земји (Г20) дека неуспехот да се обезбеди поголема поддршка за отпис...

Македонија 17.11.20 | 22:06

Сите сме исти, ама не сме – Србија и Словенија повеќе тестираaт, a што прави Филипче

Постојаното повторување на фразата „ситуацијата е под контрола“ повеќе не поминува кај граѓаните, затоа сега министерот за здравство Венко Филипче најде нова омилена...