Ознака: кривични пријави
Црна хроника 13.07.21 | 16:20

Во старата скопска чаршија недоразбирањата ги решиле со пукотници, МВР поднесе кривични пријави

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Ч.(25) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“. На 23.06.2021...

Фудбал 16.05.21 | 19:58

Полицијата вети кривични за „Балистите“ кои влегоа на терен по победата на Шкендија

Секторот за внатрешни работи Тетово ќе поднесе кривични пријави против навивачите кои денеска влегоа на теренот на стадионот во Тетово додека беше во тек натпреварот...

Македонија 05.01.21 | 14:09

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривични пријави за милионските хонорари на обвинителите од СЈО

Катица Јанева, специјалната јавна обвиниттелка иако донела Правилник за утврдување и исплаќање на додатоци на плата, не се придржувала кон законите и посебните акти,...

Црна хроника 19.08.20 | 17:56

Заработи кривична пријава: Си градел во Струга иако немал одобрение за градба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против А.П.(47) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Македонија 09.07.20 | 15:21

Боки 13: Единствено ќе ме спречат доколку ме лишат од живот

Бојан Јовановски Боки-13 денеска во Јавното обвинителство поднел кривични пријави против повеќе носители на јавни функции, членови на нивните семејства и бизнисмени. За...

Македонија 09.07.20 | 11:19

Боки 13 денеска пак во ОЈО, ќе дава исказ против десетици актуелни функционери

Бојан Јовановски, Боки 13 денеска во обвинителството повторно ќе дава исказ во врска со кривичните пријави што ги поднесе, откако беше осуден на девет години затвор во...

Македонија 25.06.20 | 14:59

Боки 13 поднесе кривични пријави против функционери за неколку кривични дела

Бојан Јовановски, кој пред неколку дена беше осуден на затвор од 9 години за случајот „Рекет”, денеска поднесе кривични пријави за функционери за злоупотреба на...

Црна хроника 22.06.20 | 16:24

Кривична пријава за „играорците“ во Чаир

Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство во Скопје ќе поднесе кривична пријава против пет лица – П.Ќ. (50), А.З. (46), Е.Е. (36), Е.Е. (57) и Б.Д. (28), сите...

Црна хроника 27.05.20 | 16:50

Дивееле низ хотелот, на различни начини го прекршувале задолжителниот карантин

СВР Охрид поднесе десет кривични пријави против лица од повеќе места од земјава осомничени за кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на...

Црна хроника 21.04.20 | 21:07

Дисциплинска за полицајците што го приведоа момчето

Лицето С.Б кој вчера околу 14:30  беше приведен од страна на полиција во улицата „Антон Панов”, во Скопје, бил надвор од својот дом, заедно со домашен миленик, спротивно...

Црна хроника 24.03.20 | 13:49

Отворена кафана и прекршување на самоизолација – три пријави против кумановци денеска

Основното јавно обвинителство – Куманово до Основниот суд во Куманово достави предлози за издавање на казнен налог за три лица што сториле кривично дело „непостапување...

Црна хроника 20.03.20 | 18:58

Струмичани меѓу најнеодговорните: Поднесени 12 кривични пријави

Вчера СВР Струмица до ОЈО Струмица поднел 12 кривични пријави против 14 лица, кои сториле кривични дела „пренесување заразна болест”, предвидено по член 205 и „непостапување...

Црна хроника 18.01.20 | 22:27

Две кривични пријави и притвор за Емил Јакимовски

Емил Јакимовски заработи две кривични пријави, сооошти МВР. Првата се  однесува за “Загрозување на сигурноста” по чл. 144 став 2 од КЗ и “Неизвршување на судска...

Црна хроника 10.01.20 | 11:18

Кривична пријава за двајца државни правобранители

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави...

Економија 08.01.20 | 15:28

УЈП изготви кривични пријави за Меѓународен сојуз на Боки 13, БЈМ и Томато

Управата за јавни приходи денеска ги извести медиумите дека се изготвени три кривични пријави за правни лица во случајот „Рекет“ по извршените контроли во изминатиот...

Црна хроника 15.10.19 | 12:30

УЈП: Кривични пријави за Меѓународниот сојуз на Боки 13 и за Томато продукција

Покрај организацијата Меѓународен сојуз на Бојан Јовановски и за Томато продукција, каде беше сместена телевизијата 1ТВ ќе бидат поднесени кривична пријава, информираше...

Црна хроника 13.07.19 | 12:35

Кривични пријави за злоупотреби против тројца вработени во „Водостопанство“ – Куманово

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Ф.Ф.(44) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба...

Македонија 05.04.19 | 17:44

Двајца членови на Антикорупциска заработија кривични пријави

Судијата Владимир Панчевски преку својот Фејсбук „Фејсбук“ денеска информираше дека поднел кривични пријави против двајца членови на Државната комисија за спречување...

Црна хроника 05.04.19 | 13:00

Поднесени девет кривични за подметнувачи на пожар

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информира дека досега МВР има поднесено девет кривични пријави за подметнувачи на пожари во државата. Според...

Црна хроника 14.03.19 | 14:50

Две девојки кривично се гонат за правење на лажни профили

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против две девојки за лоупотреба на лични податоци. Во првиот случај, Л.Б.(29) од Вевчани во текот на јануари...