Ознака: кривична
Црна хроника 08.02.21 | 21:15

Кривична за д-р Гоце Чакароски, советникот за здравство на Заев

Советникот за здравство на премиерот Зоран Заев, Гоце Чакароски доби кривична пријава од МВР откако дозволил негов помлад колега во операциона сала да ја внесе својата...

Економија 16.10.20 | 15:50

НБРМ поднесе кривична пријава против поранешни директори поради стечај на Еуростандард банка

Народната банка информира дека до Јавното обвинителство има поднесено кривична пријава против поранешни одговорни лица во Еуростандард банка АД Скопје, сега во стечај. Имајќи...

Црна хроника 13.10.20 | 15:17

Дал на одобрување возачки дозволи за лица кои немале положено возачки испит

Oдделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Ш.Ј., помлад референт за управни работи – Скопје,...

Црна хроника 27.09.20 | 13:45

Тринаесетгодишник од Струмица се товари за 13 тешки кражби и разбојништва

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишен малолетник од Струмица, поради...

Црна хроника 12.08.20 | 23:15

Кривични пријави за скопјанец и Германец кои организирале семејна прослава

Единицата за внатрешни работи Гази Баба при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.О.(71) од Скопје и Н.Б.(51) од Германија, поради постоење основи на сомнение за сторено...

Црна хроника 06.08.20 | 12:58

Kривична и дисциплинска за шестмина полицајци од Скопје: Врзале осомничен со лисици и го тепале

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција – Одделението ...

Црна хроника 02.07.20 | 17:00

Кривична за скопјанец кој шверцувал мигранти

Регионалниот центар за гранични работи Исток поднесе кривична пријава против С.С.(38) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење...

Македонија 15.06.20 | 10:23

ВМРО-ДПМНЕ бара кривична одговорност за загубените животи од Kовид-19

ВМРО-ДПМНЕ утрово преку соопштение порача дека кривична одговорност за загубените животи од коронавирусот мора да има. Со неспособноста и криминогеноста на СДСМ стотици...

Црна хроника 30.05.20 | 16:09

Кривична за скопјанец кој на фејсбук ширел говор на омраза кон Ромите

До Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи вчера преку електронска пошта е пристигната пријава за лице кое...

Црна хроника 29.05.20 | 11:03

Тортевски: Поднесовме кривична пријава против Сулејман Реџепи

Адвокатот Александар Тортевски вели дека поднеле кривична пријава до сега веќе поранешниот поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, бидејќи се...

Црна хроника 22.03.20 | 13:24

77 кривични пријави за непочитување на мерките

Од започнувањето на примената на мерките и препораките на Владата на РМ заклучно со денеска (22.03.), министерството за внатрешни работи поднесе вкупно 77 кривични пријави,...

Црна хроника 27.02.20 | 17:13

Кривична пријава против едно лице за учество во странска војска

Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера...

Црна хроника 22.02.20 | 10:27

Кривична и притвор за двајца дилери на дрога во Неготино

Кривична пријава и притвор заработија двајца дилери на дрога во Неготино. Пред еден месец двајцата излегле од затвор и веднаш почнале да „дилаат“. Како што соопшти...

Црна хроника 31.01.20 | 11:33

Кривична за вработена на студентски прашања на Економски факултет

Единицата за економски и компјутерски криминал при скопската полиција, поднесе кривична пријава против 45-годишна скопјанка, вработена во службата за студентски прашања...

Црна хроника 02.01.20 | 10:28

Кривична против три лица за производство и продажба на дроги

Три лица ќе се соочат со кривична пријава за ,неовластено производство и пуштање на промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори”. СВР Струмица...

Црна хроника 25.12.19 | 11:53

Кривична пријава за кумановец и фирма поради незаконска експлоатација на кварц

Жител на Куманово и фирма добија кривична пријава поради сомнение за кривично дело „незаконите експлоатација на минерални суворини“, пренесуваат од МВР. СВР Куманово...

Црна хроника 13.12.19 | 18:27

Директорка на средно училиште заработи кривична пријава

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа Миладиновци“...

Македонија 11.12.19 | 12:52

Илиевски најави кривична за Инспекцискиот совет зашто не постапил по одлуката на Антикорупциска

Инспекцискиот совет кој е формиран од Владата работи контра Антикорупциската комисија во однос на донесената одлука за поведување дициплинска постапка против главниот...

Црна хроника 05.12.19 | 17:08

Крадел од домот на татка си, доби кривична

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 25-годишник од овој град кој се товари за кривично дело „тешка кражба“. Како што информираат од МВР, пријавениот...

Црна хроника 03.12.19 | 21:53

Им пронашле дрога во автомобилот: Кривична пријава за двајца охриѓани

Полициска станица Гевгелија поднесе кривична пријава против В.К.(27) и С.Б.(28), двајцата од Охрид, поради постоење основи на сомнение сторено кривично дело „неовластено...