Ознака: кривична пријава
Црна хроника 07.04.23 | 11:52

Нова кривична за битолската фабрика за масло од канабис

Секторот за внатрешни работи – Битола до битолското Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против правно лице со седиште во битолското село Кравари...

Црна хроника 03.02.23 | 17:15

Ја удрил сопругата, па сакал да си го нападне таткото – кривична пријава за маж од гостиварско

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Џ.А.(41) од село Форино, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „телесна повреда“. На 04.11.2022...

Црна хроника 31.01.23 | 14:50

Кривична за матичар и родители од Скопје

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против К.Н.(32) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични...

Скопје 12.01.23 | 14:44

Град Скопје поднесе кривична пријава за Усје

На иницијатива на Град Скопје во соработка со Министерството за животна средина, изминатиот месец, градот самостојно и во, здружена акција со Министерството изврши...

Црна хроника 14.12.22 | 10:59

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Чучер Сандево поради тендери

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Ј.П.(53) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Македонија 18.11.22 | 13:49

Кривична пријава за „злоупотреба на службена положба и овластување“ за Ване Цветанов

Денеска (18.11.2022) Единицата за финансиски криминал при Секторот за криминалистички истраги во Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до ОЈО за гонење...

Црна хроника 14.11.22 | 17:16

Кривична пријава против директор на училиште во Свети Николе

Кривична пријава е поднесена против В.М.(56) од Свети Николе за злоупотреба на службената положба и овластување. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи,...

Црна хроника 11.11.22 | 16:51

Кривична за директорот од Прилеп кој зеде неплатен одмор за да работи како келнер во Хрватска

СВР Битола – ОВР Прилеп до Основното јавно oбвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против М.А.(46) од Прилеп, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично...

Македонија 08.11.22 | 12:53

Рашковски најави кривична пријава против Русковска

Одбраната на Драги Рашковски бара јавната обвинителка Вилма Русковска да биде повикана како сведок за случајот „Софтвери“, во кој тој како поранешниот генерален секретар...

Македонија 05.11.22 | 12:38

Левица со кривична пријава за кражба на струја во Арачиново

Левица поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело „Кражба на електрична енергија, топлинска енергија или природен гас“, предвидено...

Црна хроника 04.11.22 | 18:38

Кривична за велешанец поради коментар на „Фејсбук“

Полицијата поднесе кривична пријава против В.Д.(61) од Велес поради „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. МВР во дневниот билтен...

Македонија 04.10.22 | 16:04

Кривична пријава за кумот на Ковачевски: Горан Паунов осомничен за лажно спроведување на улично осветлување

Кумот и екс бизнис партнер на Ковачевски, Горан Паунов е осомничен за лажно спроведен надзор за изградба на нови линии и одржување и реконструкција на постојна мрежа...

Црна хроника 15.07.22 | 09:26

Директорот и пет вработени добија кривична поради колењето коњи за да нахранат животни во Зоолошката во Скопје

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Одделението за криминалистички работи Карпош вчера во 18 часот привеле пет лица, и тоа Д.М.(25), А.М.(43),...

Црна хроника 24.05.22 | 10:13

Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Д.С.(38) од Скопје и против правно лице од Скопје поради постоење основано сомнение...

Црна хроника 23.05.22 | 13:44

Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за кривично дело полов напад врз дете

СВР Струмица до надлежното обвинителство  поднесе кривична пријава против 40-годишен наставник од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Македонија 11.05.22 | 16:59

Левица поднесе кривична пријава против претседателот на Здружението „Ванчо Михајлов“

Политичката партија Левица, до Основното јавно обвинителство – Битола, поднесе кривична пријава против претседател на Здружението „Културен Центар Иван Михајлов“...

Црна хроника 05.05.22 | 14:47

Општина Тетово поднесе кривична против Теута Арифи

Градоначалникот на Тетово, Биљал Касами на денешната прес-конференција објави дека општината поднела кривична пријава против поранешната градоначалничка Теута Арифи...

Македонија 13.04.22 | 18:51

Левица поднесе кривична против Талат Џафери

Правниот тим на политичката партија Левица, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието на Република Македонија...

Црна хроника 29.03.22 | 15:10

Во телефонот чувал сексуални видеа со деца под 10 години, кои ги нашол на „Јавна соба“

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 22 години за кривично...

Црна хроника 25.02.22 | 17:41

Кривична пријава за скопјанка поради фалсификуван ПЦР тест

Минатата година, во периодот на бранот на британскиот сој на коронавирусот, скопјанка прикажала лажен ПЦР тест, а сега доби и кривична пријава за направеното. Регионалниот...