Ознака: кривичен суд
Македонија 04.04.23 | 13:19

Апелација не му остана должна на Кривичен: Против одлуката на Апелација нема што да се изразува став

Апелациониот суд му одговори на Кривичниот суд во врска со враќањето на предметот „Организатори за 27 април“ поради пропусти. Апелација смета дека судовите не смеат...

Македонија 04.04.23 | 13:16

Кривичен контра Алепација му одговори на министерот: Анализирајте поради кои „суштествени повреди“ предметите застаруваат

Апелационите судии, наместо административно да ги враќаат предметите на докомплетирање или на повторно постапување, и повеќе од една година да не постапуваат по истите,...

Вести 21.02.23 | 16:12

Оформен предмет за Даравелски во Кривичен суд

Повторување на постапка за поранешниот директор на Царина Драган Даравелски е дозволено. Оформен е предмет, и ќе видиме, ќе се цени дали има пречки за водење на постапката,...

Македонија 17.02.23 | 13:15

Кривичен му врати на Боки 13: Манипулираш, судијата Ставрев не потпиша оти користеше боледување

Кривичен суд излезе со контра обвинување во кое посочува дека Бојан Јовановски ја манипулира јавноста, а штетата ја сноси покојниот судија Огнен Ставрев. Тие го повторуваат...

Македонија 16.02.23 | 16:20

Боки 13 најави мега скандал за Кривичниот суд

Правниот тим на Бојан Јовановски познат како Боки 13 испрати писмо до повеќе медиуми во кое се најавува објавување на мега-скандал поврзан со кривичниот суд. Во кусото...

Македонија 23.12.22 | 08:41

Се судрија Кривичниот суд и затворот во Струга за неспроведувањето на Мијалков ќе се испитува

Неспроведувањето на обвинетиот Сашо Мијалков од Затворот Струга на вчерашното рочиште за „Титаник 2“ во Основниот кривичен суд Скопје ќе го испитува Управата за извршување...

Македонија 22.12.22 | 14:48

Кривичен ја објави повратницата од доставата на наредба за спровод од Затворот Струга

Судечкиот совет кој постапува по предметот, на денешната главна расправа, по добивање на информацијата дека обвинетиот не е спроведен од Затворот Струга, пред сите...

Македонија 28.10.22 | 12:07

Основниот кривичен суд Скопје доби судница целосно опремена со ИКТ опрема

Основниот кривичен суд Скопје доби уште една целосно опремена судница со ИКТ опрема, со што заврши проектот за опремување на пет судници во различни основни судови...

Македонија 11.02.22 | 13:49

Портпаролот на Кривичниот суд, Дејан Ристовски се закани со тужба за „Република“

Портпаролот на Кривичниот суд  Дејан Ристовски на денешното рочиште на случајот „Меѓународен сојуз“ се закани со тужба за порталот „Република“ поради наш напис...

Македонија 11.02.22 | 13:27

Кривичен суд реагира дека не биле пуштани граѓани да го следат рочитето за„Меѓународен сојуз“

Kривичниот денеска со соопштение реагира на текстот објавен на нашиот медиум дека на денешнот рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“на обични граѓани не  им било...

Македонија 03.12.21 | 16:39

Судијата на „Организаторите на 27 април“ реизбран за претседател на подружницата на судии на Кривичниот суд Скопје

Подружницата на судии на Кривичниот суд Скопје повторно го избра судијата Илија Трпков за претседател на подружницата. Како што информираат, реизборот на судијата...

Македонија 08.11.21 | 12:47

Судскиот совет го определи Иван Џолев за в.д. претседател на Кривичниот суд Скопје

Досегашниот претседател на скопскиот Основен кривичен суд, Иван Џолев, со одлука на Судскиот совет денеска е определен за вршител на должност претседател на Кривичниот...

Македонија 08.11.21 | 11:19

На Џолев му заврши мандатот, ќе се избира нов вд претседател на Кривичен суд

Судскиот совет на денешната седница треба да донесе одлукa за определување вршител на должност, претседател на Основниот кривичен суд Скопје. Членовите на Судскиот...

Црна хроника 05.11.21 | 14:05

Притвори за лицата кои од име на АНБ рекетирале бизнисмени

Основното јавно обвинителство во текот на вчерашниот ден до судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје, достави предлог за определување мерка...

Македонија 03.09.21 | 13:11

Кривичниот суд повторно одби 1.8 милиони евра гаранција за Камчев

Одбиена е гаранцијата од 1,8 милиони евра која бизнисменот Јордан Камчев ја понуди за да излезе од притвор. Кривичниот суд донесе ваква одлука за последната понудена...

Македонија 29.07.21 | 11:04

До кога Џолев ќе чека да ги пријави граѓаните кои му нуделе мито?

Минаа две недели а претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев молчи и не ги пријавува граѓаните кои му нуделе мити. За жал никој не поведе ниту постапка против овој функционер ...

Македонија 27.07.21 | 14:19

Рашковски дома може да зборува на мобилен со кого сака

Кривичен суд излезе со соопштение за статусот кој го има Драги Рашковски кој е во домашен притвор. Предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран...

Македонија 21.07.21 | 12:50

Кривичен експресно назначи нов поротник: „Титаник“, „Топлик“ , „Талир“ и „Тендери“ продолжуваат каде што застанаа

По назначување на нов судија – поротник во дел од предметите на поранешното Специјално јавно обвинителство, за август и септември закажани се термини за одржување...

Македонија 15.07.21 | 15:27

Џолев уверува дека никогаш не влијаел на пресудите кај судиите, не ја исклучи можноста да оди во Апелација

Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев  вели дека никогаш не влијаел на судиите за пресудите кои тие ги носат. Никогаш, никогаш-уверуваше денеска Џолев на брифинг...

Црна хроника 25.06.21 | 10:05

Завршните зборови за настаните од 27 април ќе се одржат на 1 јули

Од Основниот кривичен суд Скопје соопштија дека завршните зборови за за предметот поврзан со настаните од 27 април ќе се одржат на 1 јули. Заради интерес на медиумите...