Ознака: кривичен суд
Македонија 20.01.20 | 15:26

Адвокатот Страшевски поднесе кривична пријава за претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев

Адвокатот на Тони Трајковски, Јовица Страшевски, денеска поднел кривична пријава до претседаетлот на Кривичниот суд Иван Џолев, ексклузивно дознава Република. Кривичната...

Македонија 12.01.20 | 11:21

Даути со последен апел: Премолчувањето на незаконските постапки и вас директно ве прави сооучесници во истите

Адвокатот Мерџан Даути денеска со последен апел писмено се обраќа за прекин на самоволието на Кривичниот суд и носење на итни одлуки со цел владеење на правото. Овој...

Македонија 09.01.20 | 14:28

Страшевски за писмата од Кривичниот суд: Манипулирате со јавноста, но не се плашам од вашите закани

По последните соопштенија на Основниот кривичен суд адвокатот Јовица Страшевски, бранител на поранешниот градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски во случајот „ТНТ“,...

Македонија 09.01.20 | 09:22

Поротничката со истечен мандат во случајот „ТНТ“ поднела неотповиклива оставка, Џолев не ја прифаќа

Адвокатот Јовица Страшевски, бранител на ексградоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски обвинет во ТНТ, со вонредно соопштение ја информира јавноста дека во текот...

Македонија 08.01.20 | 12:21

Кривичен суд: Поротникот останува на функција додека не го разреши Судски совет

Основниот кривичен суд Скопје апелира до Адвотатската комора, МВР, но и Обвинителството да преземат соодветни мерки и да ги истражат елементите на закани и притисоци...

Македонија 10.12.19 | 10:28

Катица Јанева спроведена во Кривичниот суд

Денес во Кривичниот суд треба да продолжи рочиштето за предметот „Рекет“ во кој се обвинети поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Бојан Јовановски-Боки...

Црна хроника 12.11.19 | 11:57

Таткото на Боки 13 пред судот призна дека го истепал попот

Таткото на Бојан Јовановски-Боки 13, Миле Јовановски, денеска пред судијката Александра Ристевска во Кривичниот суд призна дека на Божик во 2017 го тепал со боксови и клоци...

Црна хроника 22.10.19 | 12:30

Кацарска повторно му одреди иста казна затвор од 9 години на Ѓоко Поповски

Кривичниот суд денеска на повтореното судење ја потврди казната од девет години затвор за поранешниот помошник – министер за внатрешни работи, Ѓоко Поповски, кој...

Црна хроника 19.10.19 | 08:41

Кривичен уште не го оценил Обвинителниот акт за „Рекет“

Дали ќе биде прифатен обвинителниот акт за случајот „Рекет“, кривичниот суд Скопје 1 се уште нема донесено одлука. Овој акт  шефицата на обвинителството за организиран...

Црна хроника 14.10.19 | 14:26

Кривиччниот суд повторно ќе одлучува дали Јанева ќе излезе од притвор

Скопска Апелација одлучи дека Кривичниот суд повторно треба да одлучува дали Катица Јанева ќе биде пуштена од притвор со гаранцијата од недвижност во три стана. Од...

Македонија 10.10.19 | 09:18

Новите лица осомничени во „Рекет“ повикани во Кривичниот суд

Лицата кои се опфатени со предлогот за определување мерки за претпазливост во врска со случајот „Рекет“ денеска се повикани во Основен кривичен суд Скопје да се произнесат...

Македонија 02.10.19 | 18:55

Притисоци по телефон го одложија изборот на судии во Скопска апелација

Изборот на шест cyдии за Апелациониот cyд Скопје денеска пpoпадна откако седницата на Cyдскиот совет се прекина за пауза и паузата се претвори во колективна паникa на членовите...

Црна хроника 26.08.19 | 08:23

Ново рочиште за „Титаник 3″ на СЈО

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за уништување изборен материјал на локалните избори во 2013 година „Титаник 3″ на СЈО. Во Титаник...

Македонија 24.08.19 | 19:37

Од Кривичниот суд бараат да се открие кој има мотив и корист од објавување на записникот

Од Кривичниот суд не сакаат да ги коментираат наводите од Обвинителството за гонење организиран криминал и корпуција дека копија од записникот од распитот на Камчев,...

Македонија 21.08.19 | 18:39

Брза помош во Кривичен, на Јанева ѝ се слошило

Екипа на Брзата помош била викната во Кривичниот суд, каде во моментов на распит е Катица Јанева. Како што во живо од пред судот јави репортерот на „Канал 5“ телевизија,...

Македонија 21.08.19 | 17:59

Судијата Седат Реџепагиќ решава дали Јанева ќе преспива во Козле или во Шутка

Судијата на претходна постапка во Кривичниот суд – Скопје Седат Реџепагиќ ќе реши дали Катица Јанева вечерва ќе преноќи во Козле или во Шутка. Останатите судии на претходна...

Македонија 21.08.19 | 17:51

Катица тајно спроведена во Кривичниот суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена во Кривичниот суд преку гаражите, со што фоторепортерите распоредени околу судот не успеаја да ја фотографираат...

Македонија 21.08.19 | 17:09

Јанева со полициска придружба замина кон Кривичен суд

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициска придружба го напушти нејзиниот дом во Козле и се упати кон Кривичниот суд, каде ќе биде изведена пред судија...

Црна хроника 08.07.19 | 13:07

Кривична пријава против поранешен претседател на Кривичниот суд

Основното јавно обвинителство Скопје по прибирање на сите материјални и вербални докази, денеска поднесе Обвинителен предлог против едно лице, поранешен претседател...

Македонија 16.05.19 | 19:30

Додека осудените од Диво насеље правеа ицнидeнти внатре, cyдиjкa се oбидeла да пpeгaзи пoлицajци нaдвop

Судијката Оља Ристова предизвикала cepиoзeн бeзбeднoceн ицнидeнт пред Kpивичниoт cyд во Скопје, откако со својот автомобил се обидела да пpeгaзи тројца пoлицajци, кои нe ѝ дoзвoлилe...