Ознака: Крива Паланка
Македонија 19.04.24 | 23:04

Вака беше во Крива Паланка

ВМРО-ДПМНЕ одржа голем митинг во Крива Паланка на кој говореа лидерот Христијан Мицкоски, носителот на листата во ИЕ3, Драган Ковачки, како и кандидатката за претседател...

Македонија 19.04.24 | 22:03

Мицкоски со повик за национално единство: Да се избориме против хаосот што го создава оваа власт – има надеж и иднина во Македонија

Живееме во тешки времиња. Државата е во хаос, институциите се парализирани, апатија и разочараност се чувствува насекаде. Изгубена е довербата во политичарите, бидејќи...

Македонија 19.04.24 | 21:53

Ковачки: Со „Платформа 1198“ предвидуваме поврзување на Крива Паланка со Македонска Каменица со асфалт, како и пат Тораница-Саса во должина од 19 километри

Македонија е во претешка состојба. Економијата е крахирана, системот е девастиран, а криминалот и корупцијата длабоко навлезени во секоја пора од општеството. Со ДУИ...

Македонија 14.04.24 | 21:04

Пендаровски од Крива Паланка: Ако ни ја дадете довербата, државата ќе продолжи сигурно кон Европа

Заедно со СДСМ во изминатите седум години ја водевме земјава по вистинскиот пат, направивме крупни работи што ниту една политичка генерација не ги направила од осамостојувањето...

Култура 06.03.24 | 14:05

Крива Паланка како Град на културата ја промовира автентичната македонска култура во регионот

„Со 3 милиони денари ја поддржуваме Општина Крива Паланка, која ги става во функција сите свои инфраструктурни и човечки капацитети за реализација на манифестацијата...

Црна хроника 24.02.24 | 15:48

Малолетник од Крива Паланка нападнал полициски службеници

Полициски службеници денеска лишиле од слобода малолетно лице на возраст од шеснаесет години, откако тоа физички ги нападнало. Според информациите од Секторот за внатрешни...


Култура 13.02.24 | 19:51

Крива Паланка е избрана за Град на културата за 2024 година

Општина Крива Паланка ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“ во 2024 година, одлучи комисијата по распишаниот конкурс на Министерството за култура....

Култура 13.02.24 | 13:48

Крива Паланка е избрана за Град на културата за 2024 година

Општина Крива Паланка ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“ во 2024 година, одлучи комисијата по распишаниот конкурс на Министерството за култура,...

Македонија 13.01.24 | 13:05

Масовна прослава и „Богојавленска софра“ на Водици во Крива Паланка

Во чест на еден од најголемите христијански празници, Водици, кога се осветуваат сите води, општина Крива Паланка организира масовен настан „Водици, Богојавление 2024“,...

Црна хроника 24.12.23 | 19:14

Тепачка пред кафулето на градоначалникот на Крива Паланка, меѓу тепачите бил и неговиот брат

Пред кафе бар во Крива Паланка, што е во сопственост на градоначалникот Сашко Митовски, околу еден часот по полноќ се случила масовна тепачка, во која десетина лица се...

Црна хроника 06.12.23 | 17:18

Лице од Крива Паланка убил 76 годишен сограѓанин

Припадници на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во содејство со СВР Куманово – ОВР Крива Паланка, вчера го лишиле од слобода...

Црна хроника 06.12.23 | 14:58

Уапсен 27-годишник кој го призна убиството во Крива Паланка

Вчера од страна на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во содејство со СВР Куманово – ОВР Крива Паланка, лишен е од слобода...

Црна хроника 06.12.23 | 14:52

Пронајден убиецот на 76-годишниот маж од Крива Паланка, ова се деталите

Полицијата вчера го приведе дваесет и седумгодишниот С.Д од Крива Паланка кој се сомничи дека го убил седумдесет и шестгодишниот М.Д од истиот град. Како што информира...

Култура 24.08.23 | 21:13

Деновиве во Крива Паланка стотици игроорци ќе ја претстават сопствената традиција и ќе ја шират мисијата на културата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска присуствуваше на отворањето на 18. издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Јоаким Осоговски“, кој синоќа...

Култура 24.08.23 | 10:17

Изработен проект за идниот модерен простор на Центарот за култура во Крива Паланка

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска престојуваше во работна посета на Општина Крива Паланка каде што  оствари средба со градоначалникот Сашко...

Култура 24.08.23 | 10:05

Костадиновска-Стојчевска во Крива Паланка: Голема жар, љубов и посветеност се вложени во културните настани во овој град

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска присуствуваше на отворањето на 18. издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Јоаким Осоговски“, кој синоќа...

Музика 21.08.23 | 10:07

Владо Георгиев на јубилејниот Joy fest

Владо Георгиев ќе одржи концерт во Крива Паланка, а тој е втората балканска ѕвезда која годинава ќе биде дел од јубилејното 10 издание на музичкиот фестивал Joy fest. Настапот...

Музика 14.08.23 | 14:46

Здравко Чолиќ ќе одржи концерт на јубилејното издание на музичкиот фестивал „Joy fest“

Балканската ѕвезда Здравко Чолиќ ќе одржи концерт на јубилејното издание на музичкиот фестивал „Joy fest“, кој ќе се одржи на 27-ми и 28-ми август во Крива Паланка. Концертот...

Економија 27.06.23 | 21:55

Јавни државни претпријатија се вклучуваат во санација на улици и патишта оштетени од поплавите во Делчево и Крива Паланка

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за преземени активности во врска со прогласената кризна состојба на дел од територијата...