Ознака: Крит
Балкан 12.10.21 | 13:57

Срушена црква, паднати ѕидови, исплашени луѓе излезени на улица: Силен земјотрес во близина на Крит

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтерова скала попладнево околу 12.30 часот по локално време го погоди морскиот дел југоисточно од грчкиот остров Крит, соопшти...

Свет 28.09.21 | 10:19

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен земјотрес со јачина од над 5 степени според Рихтеровата...

Балкан 28.09.21 | 10:09

Утринава нов силен земјотрес на Крит

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Хераклион во Грција утрово ги разбуди нов силен земјотрес со јачина од над 5 степени...

Балкан 27.09.21 | 10:35

Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

Едно лице го загуби животот, а деветмина се повредени во силниот земјотрес од 5,8 степени на грчкиот остров Крит, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството...

Балкан 27.09.21 | 10:23

Сериозно оштетени згради и куќи, разрушени цркви, по земјотресот на Крит

Неколку згради се оштетени во земјотресите што утрово го потресоа Крит. Првиот земјотрес, со јачина од 5,8 степени, бил регистриран во 9,17 часот по локално време, а потоа...

Балкан 27.09.21 | 09:14

Силен земјотрес на Крит

Силен земјотрес со јачина од 5,8 степени е регистриран утринава јужно од градот Ираклио на грчкиот остров Крит, соопшти Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија. Според...

Балкан 27.09.21 | 09:11

Силен земјотрес 5,8 степени на грчкиот остров Крит

Силен земјотрес со јачина од 5,8 степени беше регистриран утрово, јужно од градот Ираклио на грчкиот остров Крит, според официјалните податоци од Геодинамичкиот институт...

Балкан 09.09.21 | 20:18

Микис Теодоракис погребан на островот Крит

Под звуците од неговата музика, со аплаузи од присутните и во присуство на државниот врв, познатиот грчки композитор денеска во градот Ханија на островот Кртит, беше...

Балкан 25.08.21 | 10:18

Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти: Продолжени рестрикциите на Крит, воведени и на Пелопонез

Рестриктивните мерки, односно полицискиот час и забраната за музика во угостителските објекти во три региони на грчкиот остров Крит се продолжени за уште една недела, ...

Балкан 12.08.21 | 19:54

Казни до 200.000 евра ако на Закинтос и Крит не се почитуваат забраните

Полицискиот час од 1 часот по полноќ до 6 часот наутро и забраната за музика во угостителските објекти во текот на целиот ден воведени минатата седмица на грчкиот остров...

Балкан 05.08.21 | 14:47

Полициски час на Закинтос и на Крит поради влошената епидемиолошка состојба

Поради влошената епидемиолошка состојба и зголемениот број нови случаи на Ковид-19, а по препорака од надлежната комисија, грчкиот остров Закинтос и градот Ханија на...

Патувања 30.07.21 | 11:03

Не патувајте на грчките острови Миконос, Санторини и Родос поради ширењето на коронавирусот

Повеќе популарни туристички острови во Грција веќе се „црвени зони“ и не се препорачува патување таму. Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦДЦ)...

Свет 04.05.21 | 10:32

На Крит вчера измерени рекордни 39 степени

Дополнително зголемување на температурата во повеќе делови на Грција беше регистрирано во текот на вчерашниот ден, па така на островот Крит беа измерени рекордни 39,1...

Балкан 03.05.21 | 12:18

Рекордно високи температури во Грција, на Крит вчера измерени 38 степени

Во текот на вчерашниот ден, во одредени делови на Грција биле регистрирани рекордно високи температури, несвојствени за почеток на мај, според податоците од Националната...

Балкан 18.01.21 | 15:42

Земјотрес во Грција

Земјотрес го погоди грчкиот остров Крит утринава, а епицентарот бил во морето, на 52 километри североисточно од Ситија. Јачината на земјотресот била 4,2 степени, иако прелиминарните...

Балкан 05.12.20 | 22:56

Турција закажа воени вежби југоисточно од Крит

Турција издаде поморско известување за одржување воени вежби во областа југоисточно од Крит. Како што пренесува, „Катимерини“, официјална Анкара најави дека воените...

Балкан 11.11.20 | 09:18

Поплави во градовите, реки кал го затрпуваат морето: Прогласена вонредна состојба во Грција

Грчката влада прогласи вонредна состојба во два града, Кастели и Трапсанос, во регионот Хераклион на Кри. Причина за ваквата одлука се обилни дождови кои предизвикаа...

Балкан 20.09.20 | 13:49

Крит повторно се тресе

Грчкиот остров Крит денеска го погоди нов земјотрес со јачина од 4,5 степени, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот се случил во 8:15 часот по...

Балкан 18.09.20 | 20:33

Крит го стресе силен земјотрес

Во морскиот дел јужно од грчкиот остров Крит, кусо пред 19.30 часот по локално време, беше регистриран земјотрес со јачина од 5.3 степени според Рихтер, согласно податоците...

Балкан 19.05.20 | 09:21

Умерен земјотрес на грчкиот остров Крит

Во два часот и 40 минути по локално време, во морскиот дел, јужно од грчкиот остров Крит регистриран е земјотрес со интензитет од 5.2 степени според Рихтеровата скала, јави...