Ознака: криминал
Балкан 23.04.23 | 10:49

Кој е Томислав Сабљо, кој беше убиен со четири куршуми во гради пред ноќен клуб: Водач на нарко клан кој палеше автомобили и даваше лихва низ Балканот

Озлогласениот регионален криминалец, Томислав Сабљо, е убиен во ноќен клуб во Загреб. Тој пред три ипол години беше уапсен и обвинет во акцијата „Тебра“ како еден од...

Македонија 11.03.23 | 10:43

ВМРО-ДПМНЕ: Изборот за надзор на изградбата на коридорите 8 и 10Д веднаш да биде поништен

Од скандал во скандал влегуваат Артан Груби и Димитар Ковачевски со надзорот за изградба на автопатиштата од коридорите 8 и 10Д, велат од ВМРо-ДПМНЕ. Оттаму посочуваат...

Македонија 23.02.23 | 13:22

Николоски: По изборите војна ќе има – да, против криминал и корупција!

Во гостување во емисијата „Јади Бурек“, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски изјави дека досега корупцијата во Македонија не е исчистена и истакна...

Македонија 22.02.23 | 22:22

Николоски: Кога ги фативме и објавивме Груби и ДУИ за криминал, тие велат дека сме антиалбанци, но нема ништо антиалбанско во тоа што тие се фатени во криминал

Во гостување во емисијата „Јади Бурек“, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски изјави дека досега корупцијата во Македонија не е исчистена и истакна...

Македонија 16.11.22 | 21:15

Јовановски: Многумина не го гледаат бранот што доаѓа, бидејќи не е локален, за да се справи со корупцијата и криминалот

Мислам дека е почнат процес на „прочистување на општеството“, вели поранешниот висок функционер на СДСМ, Зоран Јовановски. Многумина не го гледаат бранот што доаѓа,...

Македонија 11.10.22 | 19:46

Николоски: Совет на Европа директно и јасно посочува дека во Македонија има високо ниво на корупција и криминал

Како што Господиниот Папандреу точно истакнува во извештајот – анкетите покажуваат дека се зголемува бројот на луѓе во Западен Балкан, посебно помеѓу младите, кои...

Македонија 15.06.22 | 12:35

Грковска: Врвен приоритет е креирање и имплементирање на ефикасни антикорупциски политики кои ќе помогнат во сузбивањето на корупцијата и организираниот криминал

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, денеска преку конференциска врска се обрати на четвртата меѓународна...

Свет 07.05.22 | 16:19

Арапската мафија е најсилна во Берлин: Главно има три типа параван-бизниси, а поради една причина полицијата тешко успева да ги разбие

Главниот град на Германија, Берлин се соочува со многу проблеми поврзани со криминал предизвикан од муслимански банди. Според поратлот „Берлин Спектејтор“, членовите...

Црна хроника 10.03.22 | 08:57

ВМРО-ДПМНЕ: Што прави МВР, граѓаните се оставени незаштитени, а полицаец и ослободен наркобос ограбуваат банка среде бел ден

Од ВМРО-ДПМНЕ, реагираат по оружениот грабеж на банка во Капиштец среде бел ден, што е само последниот од низата случувања коишто покажуваат дека граѓаните секојдневно...

Македонија 16.01.22 | 19:31

Пешевска: Најодговорните министри за сите криминали повторно се во новата Влада

Предлогот на нова Влада е стара песна со нов глас, само со уште послаб хор. Луѓето кои беа во составот на минатата Влада која требаше да биде реформска, не спроведоа ниту...

Македонија 12.01.22 | 21:07

ВМРО-ДПМНЕ: Единствена улога на Ковачевски е да го штити криминалот на Заеви

Единствена улога на Ковачевски е да го штити криминалот на Заеви. Во интервјуто вечерва Димитар Ковачевски ги ветува истите работи кои ги ветуваше неговиот шеф Зоран...

Економија 28.12.21 | 20:34

Трипуновски: Власта дозволува криминал од 200.000 евра, додека граѓаните плаќаат скапи дрва, фирма блиска до власта купува за багатела

Цветан Трипуновски, претседател на Републичката комисија на ВМРО-ДПМНЕ за земјоделство, шумарство и водостопанство вечерва во гостување во емисијата „Што не е јасно“...

Македонија 17.11.21 | 10:17

Салиу: Јавна тајна е дека МВР се претвори во агенција за обезбедување на моќници

Криминалот е прашање на перцепција во оваа држава, пишува новинарот Фуркан Салиу. Законите се толкуваат различно, во зависност кој е сторителот. Јавна тајна е дека МВР...

Вести 07.11.21 | 12:10

Борбата на СДСМ е за криминал и тендери

СДСМ само ги плаши граѓаните со лепење етикети на ВМРО-ДПМНЕ, велат од партијата и повторно нагласуваат дека е формирано мнозинство за пад на владата на Зоран Заев. „ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 26.10.21 | 19:49

Главниот непријател на меѓуетничките односи е криминалот на СДСМ и ДУИ.

Главниот непријател на меѓуетничките односи е криминалот на СДСМ и ДУИ. СДСМ и ДУИ се единствените кои сеат поделби помеѓу граѓаните и подгреваат конфликти. Кога ДУИ...

Балкан 01.10.21 | 19:43

Котира многу високо: Црна Гора е прва во Европа по трговија со дрога, по организиран криминал четврта

Според Глобалниот индекс за организиран криминал, Црна Гора е рангирана на прво место во Европа и на 14 место во светот кога станува збор за трговија со дрога, а четврта...

Свет 31.08.21 | 10:06

Криминалот во САД никогаш поголем

Бројот на случаи на криминал од омраза во САД се искачи на највисоко ниво во последните 10 години минатата година, по бројните напади врз црнците и луѓето со азиско потекло,...

Црна хроника 21.07.21 | 10:09

Спасовски се пофали дека во време на пандемија се намалил криминалот за 10,8 проценти

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил напиша дека криминалот за една година е намален за 10,8 проценти. Ако ги споредиме периодите...

Црна хроника 01.06.21 | 15:35

Потпишан меморандум за разбирање меѓу обвинителствата за гонење на организиран криминал и корупција на Македонија и Албанија​

Основната јавна обвинителка од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска денеска оствари работна средба со својот...

Македонија 19.05.21 | 14:09

Рашковски му земал пари на владин соработник – 500 евра од хонорар од 80.000 денари

Драги Рашковски, поранешниот генерален секретар на Владата, на еден од хонорарно ангажираните соработници во Владата, од месечните примања од 80.000 денари, му земал секој...