Ознака: Крим
Свет 22.04.21 | 15:41

Завршила контролата на границата со Украина: Русија ќе ги повлече своите трупи до 1 мај

Врховната воена команда на Русија од утре почнува со процесот на враќање на војниците во нивните постојани бази во државата, со образложение дека „брзиот преглед“...

Свет 19.04.21 | 22:11

„Шпигел“: Русија гради голема воена база на Крим

Германскиот весник „Шпигел“ пишува дека Русија распоредува десетици илјади војници на границата со Украина, а сателитски снимки покажуваат дека на полуостровот Крим...

Свет 14.04.21 | 15:18

Нов чекор кон војна: Украина почна големи воени вежби во близина на Крим

Украинската војска почна да спроведува големи вежби во близина на границата со Крим, соопшти прес-службата на Здружената команда на вооружените сили на Украина на Фејсбук. Според...

Македонија 26.08.20 | 21:41

Македонија ја нема на листата земји кои се приклучени кон ЕУ санкциите кон Русија

Македонија не е на листата земји кои се приклучени кон ЕУ санкциите кон Русија поради анексијата на Крим, и покрај тоа што земјата во последните години речиси стопроцентно...

Свет 03.02.20 | 21:27

Го поддржува територијалниот интегритет на Украина: Ердоган ја осуди руската анексија на Крим

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Киев ја осуди „руска анексија на Крим“ и вети дека ќе го поддржи територијалниот интегритет на Украина. Ердоган,...

Свет 10.01.20 | 16:55

Повторно тензии меѓу Русија и Украина за Крим и Севастгопољ

Руското Министерство за надворешни работи и ја вратило на Украина протестната нота која официјален Киев и ја упати на Москва заради вчерашната посета на рускиот претседател...