Ознака: КРИК
Култура 29.06.22 | 13:30

Изложба „Сенките на занаетите“ на Билал Јилмаз утре на програмата на фестивалот „КРИК“

Во рамки на програмата на седмото издание на „КРИК“, фестивалот за критичка култура, утревевечер (четврток, 30 јуни) во КСП Центар – Јадро, во 20 часот ќе биде отворена...

Култура 24.06.22 | 12:29

Поетско читање вечерва на фестивалот КРИК

Во рамки на програмата на КРИК – фестивал за критичка култура вечерва, 24 јуни ќе се одржи поетско читање и одбележување на двотомното издание на преводот од француски...

Култура 21.06.22 | 14:42

Со предавање на Нејтан Браун почнува 7. издание на КРИК

Вечерва (21 јуни) во 20 часот, во просториите на Чифте Амам, започнува јавната програма на седмото издание на КРИК – фестивал за критичка култура, во организација на...

Култура 14.12.19 | 18:05

КРИК 04: Разговор за состојбата, значењето и иднината на критиката во и за современите уметнички практики

На 15. 12. 2019 година (недела), од 13.00 до 14.30 часот, во рамки на КРИК 04, ќе се одржи отворена јавна средба/разговор во рамки на која ќе се покренат прашања за состојбата, значењето...

Култура 29.11.19 | 15:10

Предавање на Стефан Новотни на фестивалот КРИК

Во рамки на годинашното четврто издание на КРИК – фестивал за критичка култура во организација на Контрапункт, во сабота (30 ноември) предавање на тема: „ Едноставно,...

Култура 24.06.19 | 10:02

Со предавања на гостите од Хрватска и Бугарија заврши првиот дел на КРИК – фестивал за критичка култура

Првиот дел на годинашното четврто издание на КРИК – фестивал за критичка култура заврши со предавањата на Лина Гонан, филозоф и активистка од Загреб и на Станимир Панајотов,...

Култура 19.06.19 | 17:26

Нејтан Браун и Арон Шустер од САД вечерва гостуваат на КРИК – фестивал за критичка култура

Вечерва во 19 часот во Националната галерија, објект Чифте амам со свеченото отворање и две предавања почнува првиот дел од годинешното четврто издание на КРИК – фестивал...

Култура 18.06.19 | 10:06

Почнува КРИК – Фестивал за критичка култура

Од 18 до 24 јуни ќе се одржи четвртото издание на КРИК – Фестивал за критичка култура, кој го организира Контрапункт – асоцијација за разво на критичка теорија, социо-културен...