Ознака: КРИК фестивал
Култура 22.09.22 | 11:44

КРИК фестивал: Перформанс и разговор со авторите на „Обука за реанимација“ вечерва во МСУ

Перформансот и разговорот со авторите на „Обука за реанимација, дел од програмата на КРИК – фестивал за критичка култура, ќе се одржи вечерва, (четврток, 22 септември)...

Култура 19.09.22 | 14:47

Седмото издание на КРИК фестивал продолжува со перформансот „Обука за реанимација“

Седмото издание на КРИК -фестивал за критичка култура во организација на Контрапункт, годинава на тема „Во постојан отпор“ продолжува со вториот дел од својата програма. На...

Култура 30.06.22 | 22:32

Изложбата „Сенките на занаетите : инсталација на светлина-сенка-звук“ од Билал Јилмаз и кураторката Лидија Хаѕиоану во КСП Центар- Јадро

Во рамки на програмата на седмото издание на КРИК – фестивал за критичка култура, утревевечер (четврток, 30 јуни) во КСП Центар – Јадро, во 20 часот ќе биде отворена изложбата...

Култура 20.06.22 | 13:47

Во постојан отпор: Почнува 7. издание на КРИК фестивалот за критичка култура

Утре (вторник 21 јуни, 2022) почнува седмото издание на КРИК – фестивал за критичка култура, во организација на Контрапункт, годинава на тема „Во постојан отпор“. Јавната...

Култура 30.08.21 | 09:49

Шесто издание на „КРИК“ – Фестивал за критичка култура од 31 август до 11 септември

Под мотото „Јазол – привремено постоење, анксиозност и загубена иднина“, ќе се одржи шестото издание на „КРИК“ – фестивалот за критичка култура. Оваа година КРИК...

Култура 30.11.20 | 13:26

Со предавање за женското движење во Бугарија заврушува Фестивалот за критичка култура КРИК

Годинашново петто издание на КРИК – фестивал за критичка култура во организација на „Контрапункт“ завршува утре (вторник 1 декември) со предавањето од третиот програмски...

Култура 15.06.20 | 12:23

KРИК: Онлајн предавање и разговор со Џули Реше на тема „Ширење на вирусот на љубовта и смртта“

Програмата на годинашното издаие на КРИК – фестивал за критичка култура продолжува утре со предавањето на Џули Реше професорка по филозофија и директорка на Институтот...

Култура 08.06.20 | 11:40

Со предавање на Франко Берарди – Бифо утре почнува Фестивалот за критичка култура КРИК

Со утрешното (вторник, 9 јуни, 2020) предавање на светски познатиот италијански теоретичар, филозоф и активист Франко Берарди – Бифо почнува годинешново петто издание...

Култура 28.11.19 | 12:37

Познатиот Борис Буден на КРИК – фестивалот со предавање на тема „Нација без својства“

Во рамки на годинашното четврто издание на КРИК – фестивал за критичка култура во организација на Контрапункт, во петок (29 ноември) предавање на тема „Нација без својства“...

Култура 20.11.19 | 13:52

Четвртото издание на КРИК – фестивал за критичка култура почнува в петок

Вториот дел на годинешово четврто издание на КРИК – фестивал за критичка култура почнува на 22 ноември (петок) со предавањето на Ариане Шпаниер, од Германија насловено...

Култура 20.06.19 | 15:11

Предавањето насловено „Илјада маргини“ на Артан Садику вечерва на КРИК фестивал

Годинашниот КРИК – фестивал за критичка култура продолжува вечерва во 20 часот, во Чифте амам со предавањето насловено „Илјада маргини“ на Артан Садику, истражувач,...

Култура 16.12.18 | 16:53

КРИК фестивал: Критичка култура низ филмови во МКЦ

На годинашното издание на фестивалот КРИК во делот насловен: Критичка култура низ филмови, утре (недела, 16 декември) и на 17 и 18 декември, во Џебното кино во МКЦ ќе бидат...

Култура 13.12.18 | 13:50

Крестон Дејвис и Ана Вујановиќ и активистите од FairCoop доаѓаат на Фестивалот КРИК

На програмата на КРИК – фестивал за критичка култура, утре 14 декември (петок) во Музејот на современа уметност ќе се одржи предавање и разговор на тема Заедници вон капитализмот:...

Култура 06.12.18 | 11:23

На фестивалот КРИК 03 гостува Јоханес Еберт и уметници од Данска и Словенија

Вториот дел од годинашното трето издание на КРИК – фестивал за критичка култура во организација на Контрапункт од Скопје продолжува утре (петок, 7 декември), а програмата...