Ознака: Крешник Бектеши
Економија 12.12.22 | 21:42

Бектеши: Цената за дистрибуцијата на пренос на струјата ќе биде намалена

Министерот за економија, Крешник Бектеши, во емисијата „24 анализа“ на телевизија 24 изјави дека е точна информацијата дека ДДВ-то ќе се зголеми за 10% од тоа што беше 5%....

Македонија 23.11.22 | 20:47

Бектеши очекува поддршка од 120 пратеници за реорганизацијата во Министерството за економија

Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека очекува големо мнозинство од пратениците во Собранието да ја поддржат најавената реогранизација на Министерството...

Економија 22.11.22 | 13:02

Бектеши: Ако се вклучи ТЕЦ Неготино, струјата ќе биде поскапа од увозната

Од 1 декември годинава ќе бидат ставени во функција сите производствени капацитет за електрична енергија со кои располага АД ЕСМ, потврди денеска министерот за економија...

Економија 18.11.22 | 13:12

Министерството за економија утврдило дека се доставуваат лажни фактури за увоз на пелети

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека до министерството се доставуваат лажни фактури за увоз на пелети, и ги повика надлежните да постапуваат. Министерството...

Економија 15.11.22 | 12:57

Наредните денови дополнителни мерки за стопанството

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека веќе се дизајнирани нови, дополнителни мерки за помош на стопанството и тие најверојатно ќе бидат соопштени...

Економија 15.11.22 | 12:17

Бектеши: Од 1 јануари нема да поскапи струјата

ТЕЦ Неготино ќе работи кога тоа ќе биде исплатливо. Во моментов е поевтино да увеземе струја, отколку да работи ТЕЦ Неготино, рече денеска министерот за економија, Крешник...

Економија 15.11.22 | 11:51

Бектеши: РКЕ располага со листата на компании кои одлучиле да преминат од регулиран на отворен пазар

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска рече дека Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) располага со листата на компании кои одлучиле да преминат од регулиран...

Економија 10.11.22 | 12:33

Бектеши уверува: Од 1 јануари нема да има драстично поскапување на струјата и парното

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соопшти дека од 1 јануари нема да има драстично поскапување на струјата и парното. Граѓаните да бидат спокојни, порача...

Економија 04.11.22 | 23:00

Бектеши: Очекувам млекото веднаш да поевтини

Во делот на млекото и млечните производи очекувам веднаш да има намалување на цените, посебно сега со новиот Закон за заштита на потрошувачите, информира вечерва министерот...

Економија 04.11.22 | 22:29

Цената на струјата ќе биде поднослива, нè теши Бектеши

Министерот за економија, Крешник Бектеши вечерва изјави дека ако се зголеми планот за произвоството од страна на ЕСМ до крајот на годината, не очекува да има големо...

Економија 02.11.22 | 15:12

Бектеши: Поевтина струја за 200 компании од прехранбената индустрија и 600 пекарници

Околу 200 компании од прехранбената индустрија и 600 мали пекарници ќе бидат директно поддржани со цена на електричната енергија под 80 евра за мегават час, потврди денеска...

Економија 30.10.22 | 16:08

Од 1 ноември ќе има топлинска енергија, склучен е договор, уверува Бектеши

И од 1 ноември граѓаните ќе имаат топлинска енергија, уверува министерот за економија Крешник Бектеши. Тој на денешната прес-конференција во Владата соопшти дека е склучен...

Економија 27.10.22 | 12:15

Бектеши најави дека европската помош од 80 милиони евра ќе биде за најранливите граѓани, микро и малите фирми

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека земјава ќе ги искористи 80-те милиони евра од Европската Унија најверојатно како директна поддршка за најранливите...

Економија 19.10.22 | 12:50

Се може ако се сака: Бектеши објави колку струја заштедиле Владата, судовите, Собранието, МЕПСО…

Владата, судовите, Собранието, претседателот на државата, ЕСМ и МЕПСО во септември годинава вкупно заштедиле 20 отсто струја во однос на истиот месец лани. Според анализата...

Македонија 15.10.22 | 14:38

Бектеши: ДУИ е демократска компанија

Министерот Крешник Бектеши кој е член на ДУИ на новинарско прашање на Телма за тоа дали Груби ќе биде во партиските структури беше изнервиран и тврдеше дека не се знае...

Македонија 15.10.22 | 13:42

На Бектеши му се смачи: Секој ден одговараме на исти прашања

Денеска изјави за медиумите даваа министерот за економија Крешник Бектеши и генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски по посета на Топлана Исток каде што го...

Македонија 15.10.22 | 13:20

Бектеши: Јас за себе не знам дали сум или не член на ДУИ

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во изјава за медиумите, одговарајќи на новинарско прашање, кажа дека ни самиот не знаел дали бил, или не бил член на ДУИ. Јас...

Економија 14.10.22 | 19:41

Институциите заштедиле 18 отсто струја во септември, тврди Бектеши

Според податоците за потрошувачка во септември 2022, споредено со истиот месец лани, државните институции оствариле вкупно заштеда на електрична енергија од 18 отсто,...

Економија 13.10.22 | 22:16

Околу 150 прехранбени компании од 1 декември ќе бидат префрлени на регулираниот пазар на електрична енергија

Од 100 до 150 компании од прехранбената индустрија ќе бидат префрлени на регулираниот пазар како еден од начините и мерките за намалување на цените на основните прехранбени...

Економија 13.10.22 | 20:43

Бектеши уверува дека скопјани задутре ќе имаат топли радијатори

Доколку Владата не интервенираше во подобрување на ликвидноста на АД ЕСМ најверојатно електричната енергија за регулираниот пазар ќе беше пет пати поскапа, порача...