Ознака: Крешник Бектеши
Македонија 25.04.24 | 16:43

Митева до Бектеши: Не можете да земете никому глас, граѓаните можат да ви дадат глас

Не можете да земете никому глас, граѓаните можат да ви дадат глас, му објасни портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ Марија Митева на министерот од ДУИ Крешник Бектеши кој пресметуваше...

Македонија 06.04.24 | 17:21

Таравари го прифаќа предлогот на Бектеши да се повлече од политиката оној кој ќе ги изгуби претстојните избори

Претседателскиот кандидат на Коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари денеска во одговор на новинарско прашање го потврди ставот дека го прифаќа предлогот на Крешник...

Македонија 15.03.24 | 17:25

Бектеши фрли ракавица: Да потпишеме, тој што ќе изгуби на изборите, веќе да не се занимава со политика

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е авторизиран да преговара со сите политички партии, невладини организации, интелектуалци, активисти и слично во делот на можно коалицирање...

Економија 05.03.24 | 20:48

Бектеши: Ќе нема големо зголемување на цените на производите кои до крајот на февруари беа со гарантирани цени

Министерството за економија ќе носи одлуки кои нема да бидат во прилог на одредени групи кои би направиле злоупотреби и енормно зголемување на цените во периодот додека...

Економија 27.02.24 | 10:28

Тешко на потрошувачите: Замрзнатите цени ќе се одмрзнат, мерката нема да биде продолжена

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник Бектеши,...

Економија 09.02.24 | 13:17

Предизборен поткуп по книга: Бектеши ќе дели ваучери од 300 евра за туризам

Министерството за економија годинава ќе додели 3.555 ваучери во вредност од по 18.000 денари за одмор во домашни туристички капацитети за работници чии месечни примања во...

Економија 31.01.24 | 14:45

Бектеши: Ако сметките за струја се превисоки, секој има право на жалба

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес-конференција, како одговор на новинарско прашање дека голем број на граѓани се жалат на многу повисоки сметки...

Вести 23.01.24 | 14:00

Бектеши: Прв пат по три децении ќе бидеме целосно независни од источниот дел во однос на снабдувањето со енергенси

Оваа година е многу важна за нас зашто, од осамостојувањето на државата до денес, прв пат ќе бидеме целосно независни од источниот дел во однос на снабдувањето со енергенси,...

Економија 14.01.24 | 18:16

Бектеши во интервју за РСЕ: Има заинтересирани за изградба на гасоводот до Грција

Има многу заинтересирани фирми за изградба на интерконекторот за гас кој ќе нè поврзе со Грција, вели министерот за економија Крешник Бектеши во неделното интервју...

Економија 20.12.23 | 18:16

Отпуштен работник од ЕСМ ќе ја чини државата 20-30 илјади евра

Иако во тек е оглас со кој акционерското друштво во државна сопственост бара вработување на 500 лица, министерот за економија Крешник Бектеши вели дека со „зелената...

Економија 14.12.23 | 13:26

Бектеши уверува: Цената на струјата нема да се зголеми од 1 јануари

Министерот за економија Крешник Бектеши уверува дека од 1 јануари ќе нема зголемување на износот на фактурата за струјата за граѓаните и покрај новата методологија...

Економија 30.11.23 | 11:09

Бектеши-Сијарто: Заедничка координација на Македонија и Унгарија за идни чекори за поставената такса на руски гас од Бугарија

Министерот за економија Крешик Бектеши денеска оствари работен состанок со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто. Тема на...

Економија 23.11.23 | 14:01

Бектеши: Утре ќе биде објавен огласот за избор на изведувач за изградба на гасниот интерконектор со Грција

Во текот на утрешниот ден ќе биде објавен тендерот за избор на изведувач за изградба на интерконекторот за природен гас меѓу  Македонија и Грција, најави денеска министерот...

Економија 23.11.23 | 11:35

Бектеши: Струјата нема да поскапи, цената останува иста и по 1 јануари

Струјата нема да поскапи, ниту по 1 јануари, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Според него, Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ќе може да интервенира...

Економија 14.11.23 | 10:33

Бектеши: Минималната плата во март ќе изнесува 22.500 денари

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил објави дека минималната плата во март ќе изнесува 22.500 денари. Најниската плата во земјава од март 2024...

Економија 07.11.23 | 11:41

Се очекува Владата идната недела да го усвои Законот за нефер трговски практики и да го достави до Собранието

Предложениот закон за нефер трговски практики се очекува идната недела да биде усвоен од Владата, а потоа и да биде доставен до Собранието. Како што рече денеска министерот...

Економија 01.11.23 | 20:53

Бектеши: До крајот на ноември ќе чекаме одговор на нашето барање за таксата за транзит на руски гас

Министерот за економија Крешник Бектеши вечерва изјави дека до крајот на ноември ќе се чека одговор на нашето барање до Европската комисија за таксата што ја воведе...

Економија 26.10.23 | 19:16

Петкоска до Бектеши: Ветувавте дека комплексот „Македонско село“ ќе го претворите во стартап, а со години зјае празно

Денес после цели 3 години од изјавата за вашите приоритети не само што Македонско село не стана стартап село туку веќе не е ни туристичка атракција бидејќи зјае празно...

Економија 26.10.23 | 16:59

Има можност за акции, но дали тоа го знаат трговците: Според Бектеши мерката за замрзнување на цените дава одлични резултати

Мерката за замрзнување на цените на производите до 30 ноември годинава е одлична мерка што дава резултати и е поддржана од страна на потрошувачите, а податоците и анализите...

Економија 25.10.23 | 17:58

Бектеши: Мерките за ограничување на цените на производите даваат одличен резултат

Мерките за ограничување на цените на производите даваат одличен резултат и убеден сум дека до 10 ноември ќе ги имаме целосните анализи за сите производи опфатени со...