Ознака: Кратово
Македонија 31.10.21 | 13:58

Инциденти во Кратово: Засилена полициска контрола, запленети возила и вршен притисок врз гласачи

Во Кратово денеска има многу полициски контроли и гласањето се одвива во малку тензична атмосфера. Според информации на Сител досега се запленети четири возила на граѓани...

Македонија 13.10.21 | 19:17

Николовски: Со подобрување на условите на живеење граѓаните ќе останат во Кратово, ќе се прекине егзодусот на кратовската младост

Мојата кандидатура за градоначалник на Кратово доверена од ВМРО-ДПМНЕ и Социјалистичката партија на Македонија ја доживувам како огромна чест но истовремено и голема...

Македонија 29.09.21 | 15:50

Кучето што лута низ ходниците е најмалиот проблем во руинираната кратовска болница

Испокршени прозорци, ѓубре, улични кучиња по ходниците, нефункционални тоалети… Ова го покажуваат вознемирувачките фотографии од болницата во Кратово испратени до...

Култура 25.06.21 | 08:36

Во Кртово и Шлегово почнува патувачкото кино „Македокс“

Патувачкото кино на „Македокс“ од денеска го започнува 12-тото издание со прикажување документарни филмови во осум градови и населени места во североисточниот регион. Оваа...

Македонија 06.04.21 | 14:23

Мицковски за починатиот маж: Од многу ширење позитива на Заев и компанија, државава ни е трагедија

Од многу ширење позитива на Заев и компанија, државава ни е трагедија, коментира активистот Ивор Мицковски по веста дека почина 63-годишникот кого екипа на Итната медицинска...

Македонија 05.04.21 | 22:27

Ангелов: Комисија од ЦУК ќе го испита случајот со извлекувањето на завеаниот овчар во Кратовско

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојачне Ангелов, соопшти дека е формирана петчлена комисија која детално ќе го испита случајот со завеаниот овчар во...

Македонија 30.11.20 | 21:18

(ГАЛЕРИЈА): Единаесет града – една порака: Заев, оди си!

Вечерва во 11 градови низ Македонија има протести под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“. Во Кратово и Крива Паланка народот масовно излезе на улиците да го...

Македонија 30.11.20 | 20:02

Кратово и Крива Паланка на нозе: Се бара одговорност за сите погрешни политики и оставка на Заев и неговата мафија на власт

Вечерва во 11 градови низ Македонија има протести под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“. Во Кратово и Крива Паланка народот масовно излезе на улиците да го...

Црна хроника 16.11.20 | 11:43

Жена загина, две лица се повредени во тешка сообраќајка кај Кратово

Едно лице загина, а две се повредени во сообраќајната несреќа што се случила вчера околу 15.30 часот во с.Железница, кратовско на пат од с.Туралево кон Кратово. Како што...

Црна хроника 24.08.20 | 22:41

Еден загинат, четворица повредени во сообраќајка во кратовско Страцин

Едно лице загина, а четири други се повредени во денешната сообраќајна незгода што се случи кај селото Страцин во Општина Кратово. Според информациите од портпаролот...

Црна хроника 13.02.20 | 10:25

Сопружници од Кратово пронајдени мртви во својот дом

Сопружници од Кратово биле пронајдени мртви, вчера во својот дом, информираше МВР. Засега не е позната причината за смртта. На 12.02.2020 околу 20.20 часот во Одделението за...

Македонија 29.09.19 | 14:04

ВМРО – ДПМНЕ е меѓу граѓаните, ќе понудиме решенија за секој проблем

Она што го гледаме во изминативе години откако е СДСМ на власт, без разлика дали е тоа на централно или на локално ниво, е девастација на македонското општество буквално...

Калеидоскоп 23.05.19 | 15:57

4,5 метри долг смок убиен во Кратово

Огромен смок со гигантски размери денес бил забележан во кратовското село Филиповци. При работа на поле, неколку работници во непосредна близина случајно го забележале...