Ознака: крај
Останати спортови 09.08.22 | 17:02

Серена Вилијамс објавува крај на тениската кариера

Серена Вилијамс, веројатно најдобрата тенисерка во историјата наскоро ќе објави дека ја завршува својата кариера. Веројатно тоа ќе се случи по настапот на УС Опен, по...

Ракомет 07.06.22 | 11:28

Лазаров објави крај на играчката кариера: Заминувам со гордо крената глава

По повеќе од две децении професионален ракомер, безброј постигнати голови и освоени трофеи, најдобриот македонски ракометар, Кирил Лазаров денеска објави крај на играчката...

Фудбал 22.04.22 | 17:21

Крај за Пол Погба на Олд Трафорд

Францускиот фудбалер Пол Погба (29) ја заврши сезоната во Манчестер Јунајтед, а очигледно ги одигра и последните минути во дресот на „црвените ѓаволи“. Клубот од Манчестер...

Здравје 12.02.22 | 16:28

Пандемијата ќе заврши годинава, ама само под еден услов, најави шефот на СЗО

Очекуваме акутната фаза на пандемијата да заврши оваа година, под услов, се разбира, 70 отсто од светското население да биде вакцинирано до средината на годината, во јуни...

Здравје 15.01.22 | 21:11

Анализа: Во 2022 година животот ќе ни се врати како пред пандемијата

Новинарот на Би-Би-Си, специјализиран за здравје и наука, Џејмс Галагер објави голема анализа, но и интервју со виролог на тема конечен крај на пандемијата. Како што вели...

Здравје 18.12.21 | 17:13

Компанијата „Фајзер“ предвидува кога ќе биде крај на пандемијата

Пандемијата на коронавирус нема да биде зад нас до 2024 година, предвидува „Фајзер“. Ковид потоа би можел да стане ендемска болест, што значи дека наместо глобална вонредна...

Здравје 14.12.21 | 15:57

Омикрон не е крај на пандемијата, вели хрватски микробиолог

Раководителка на Одделот за клиничка микробиологија на Институтот за јавно здравје „Д-р Андрија Штампар“ во Загреб, Јасмина Вранеш смета дека омикрон не е крај на...

Колумни 08.10.21 | 16:40

17-ти ОКТОМВРИ! Крај за гркоманско-бугарската власт

Ламбе Арнаудов Жална Македонија, година 2017, Грција постави, Бугарија состави влада на Република Македонија. На 17-ти октомври оваа власт сигурно ќе падне. Еве како и еве...

Здравје 16.06.21 | 10:29

Д-р Пановски: За да прогласиме крај на епидемијата, 28 дена по ред треба да нема заразен со ковид-19

За да се прогласи крај на епидемијата со коронавирусот во земјава, треба да нема ниеден нов случај на заразен во период од два инкубациони периоди на болеста, во случајов...

Култура 17.05.21 | 09:42

„Данте“ – за крај на концертната сезона на Филхармонија

Овој четврток во 20 часот, со концертот насловен „Данте“, Филхармонија ја заокружува оваа концертна сезона. На последниот концерт во официјалниот дел од сезоната ќе...

Здравје 23.04.21 | 12:05

Бил Гејтс: Се гледа крајот на пандемијата

Кога пандемијата нè погоди, сфативме дека тоа е глобален проблем и мораше да организираме ресурси на глобално ниво. Многумина помогнаа, особено Велика Британија, Франција...

Свет 22.02.21 | 09:32

СЗО најави крај на пандемијата на коронавирусот

Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, изјави дека верува оти пандемијата на коронавирусот ќе заврши на почетокот...

Балкан 16.08.20 | 14:23

Харадинај: Косово е на пат да ја совлада пандемијата, треба да се укинат ограничувањата

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај смета дека Косово е на добар пат да ја совлада пандемијата на Ковид-19 и дека треба да се укинат ограничувањата...

Свет 29.06.20 | 19:40

СЗО: Не се гледа крајот на пандемијата на ковид-19

Пандемијата на ковид-19 не е ни близу до крајот, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, на брифинг во Женева. „Сите...

Балкан 01.06.20 | 11:40

Словенија прогласи крај на епидемијата на коронавирусот

Словенија и официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирусот, откако и во изминатите 24 часа немаше ниеден позитивен тест, објави владата. Во земјата три дена...

Останати спортови 26.02.20 | 15:36

Шарапова објави крај на кариерата

Руската тенисерка Марија Шарапова ја заврши кариерата, објави „Њујорк тајмс”. Триесет и двегодишната тенисерка на ваков чекор се решила поради зачестените повреди...

Фудбал 02.05.19 | 12:51

Крај за кариерата на Касиљас?

Иако од лекарскиот тим на Порто изјавија дека сè уште е рано за прогнози околу евентуалното враќање на Икер Касиљас на терените, шпанскиот кардиолог Хуан Антонио Корбалан...