Ознака: крадец
Црна хроника 05.12.19 | 17:08

Крадел од домот на татка си, доби кривична

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 25-годишник од овој град кој се товари за кривично дело „тешка кражба“. Како што информираат од МВР, пријавениот...

Црна хроника 05.12.19 | 11:34

Фатен крадец кој кинел златни ланци на Камен мост

Кривична пријава заработи крадец на златен накит кој на минувачи на Камениот мост на сила им го одземал. Разбојникот е приведен, а вредноста на накитот се проценува...

Црна хроника 02.12.19 | 10:51

Веќе лежел за исто дело: ОЈО бара притвор за крадец на обложувалници

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, поради постоење основано сомнение дека сторило кривично...

Црна хроника 01.11.19 | 14:44

Кршел стакла и ограбувал коли во Центар, полицијата го приведе

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка кражба, како и за кривично дело...

Црна хроника 31.10.19 | 18:53

Aко имате ваква брава, веднаш сменете ја: Крадец пустоши низ Карпош, не остава ни ДНК

Во изминатите два месеца, крадец оперирал низ повеќе од 30 станови во скопската општина Карпош, Овој технички софистициран крадец влегувал и си заминувал без никаков...

Скопје 20.10.19 | 16:03

Костумосан господин краде по градот: Сите го знаат, дури и полицијата, но не го апси

Корисник на Фејсбук од Скопје, сопственик на ресторан во центарот на градот, објави фотографии и видеоснимка од сигурносни камери, на кои се гледа костумосан маж кој...

Црна хроника 11.10.19 | 10:23

Фатен крадец кој со месеци оперирал низ Гостивар, најголем дел од предметите вратени на сопствениците

Секторот за внатрешни работи Тетово-Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гостивар расчисти 20 кражби извршени во Гостивар и до Основното јавно обвинителство...

Црна хроника 03.10.19 | 10:55

Притвор за крадец кој „оперирал“ по подруми и гаражи во Маџари

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен предлог против едно лице на кое му се става на товар едно продолжено кривично...

Црна хроника 15.09.19 | 19:08

Охриѓанец „оперирал“ на домашен терен: Крадел чанти, злато, телефони, а влегол и во 3 куќи

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Д. (30) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени четири кривични дела „тешка кражба на дрзок начин“ и три кривични...

Црна хроника 06.09.19 | 13:16

Влезе во продавница во Струмица и украде 5.000 денари од чанатата на продавачката

На социјалните мрежи кружат и се споделуваат видеа на кои јасно се гледаат „ликот и делото“ на крадецот во продавницата за текстил на булеварот во Струмица. Кражбата...

Црна хроника 05.09.19 | 08:24

Се бара крадецот од Струмица!

На Фејсбук кружат три видеа на кои убаво се гледаат „ликот и делото“ на струмички крадец. Шемата е најверојатно разработена. Возрасни маж и жена, навертојатно сопружници,...

Црна хроника 26.08.19 | 17:03

Се обиделе да ограбат казино во Скопје, но не им успеало

Рано утринава во 04.25 часот во СВР Скопје било пријавено дека во казино во Скопје две лица се обиделе да извршат разбојништво, но не успеале и избегале. Увид на местото...

Црна хроника 10.07.19 | 11:29

Притвор за крадецот кој бегајќи рипна во Вардар, на жртвите им кинел ланчиња од врат

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице, 44-годишен жител на Скопје за сторено кривично дело – Тешка кражба од член...

Црна хроника 05.07.19 | 19:03

За да фати крадец полицајка се фрли во Вардар

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа апсење на лице, за кое авторот на видеото тврди дека е крадец кого го бркала полицијата во центарот на Скопје. Откако...

Црна хроника 27.05.19 | 15:34

Две лица врешеле тешки кражби во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинени против две лица за сторени тешки кражби. Обвинетите на 20 мај годинава со провала од две куќи во Скопје одзеле...

Калеидоскоп 25.04.19 | 20:39

Крадец со ќеса на главата ограбил бензинска станица, па направил глупав потег кој го разоткрил

Вооружен крадец ограбил бензинска станица во Квинсленд, Австралија, носејќи ќеса на главата за да го сокрие своето лице, но бидејќи немал каде да го стави “пленот”,...

Црна хроника 14.04.19 | 08:50

На сила и ја грабнал чантата: Скопјанка ограбена вчера во Центар

Во текот на вчерашниот ден, Л.Н. (53) од Скопје пријавила дека на ул.„Филип Втори Македонски“, општина Центар, непознат сторител со употреба на сила и одзел чанта во која...

Црна хроника 26.03.19 | 12:14

Се заканувал со шприц и игла: Крадел во аптеки и во болницата во Бардовци

Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против едно лице кое се товари за извршени две кривични дела – разбојништво и тешка кражба во текот на декември...

Црна хроника 19.03.19 | 14:50

Знаел добро колку вработени и колку камери има, но лакомоста го издаде

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице кое се товари за кривични дела –...

Калеидоскоп 10.03.19 | 23:45

Како на филм: Смешна потера по крадец на БМВ

На социјалните мрежи се појави интересно видео од Рига. Во главна улога е еден крадец кој украл автомобил БМВ по кого полицијата започнала потера. Финалето на потерата...