Ознака: Ковачки
Македонија 22.04.24 | 12:16

Градоначалниците на Крива Паланка и Пробиштип вршат злоупотреба на институциите и прават притисоци врз граѓаните

Ми јавуваат од терен дека градоначалниците на Пробиштип и на Крива Паланка вршат злоупотреби на институциите и вршат притисоци на граѓаните, истото се случува и од...

Македонија 20.04.24 | 21:51

Ковачки: Во Платформа 1198 за Делчево предвидуваме изградба на експресни патишта до Кочани и Виница, пречистителна станица, нов мост на реката Брегалница

Ситуацијата во Македонија е загрижувачка. Меѓу народот владее апатија и разочараност, сиромаштијата се чувствува во секој дом, цели семејства се иселуваат, власта наместо...

Македонија 20.04.24 | 20:02

Ковачки: Во „Платформа 1198“ е предвидено реконструкција на патниот правец Берово – Струмица, уредување на просторот кај Беровското езеро и низа други проекти кои ќе го подобрат животот на беровчани

„Во изминативе неколку години во Македонија владее една структура која што е антимакедонска структура, која што воопшто не и мисли добро на Македонија и буквално работи...

Економија 19.04.24 | 18:33

Ковачки: ВМРО-ДПМНЕ ветува 800 милиони евра за земјоделците, реновирање на сите водоводни канали, загарантирана откупна цена и нови откупни центри

Во изминатиот период во изминатите неколку дена имав можност да посетам многу населени места, градови села се сретнав со многу луѓе со земјоделци со образовни работници...

Македонија 17.04.24 | 22:11

Ковачки: Претседател како Пендаровски, кој е нем посматрач на крадењето, народот не заслужува

Носителот на ИЕ3 и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки од митингот во Велес порача дека е време за промени, Македонија повторно да биде горда. Велешани заслужуваат...

Македонија 17.04.24 | 20:21

Ковачки: Пендаровски е се понервозен од малиот рејтинг и премалата посетеност на неговите митинзи

Македонија е на нозе. Промените доаѓаат не е само обична парола. Туку е вистина, начин на работа и начин на кои ние ја гледаме Македонија. Пред нас претстои период кога...

Македонија 17.04.24 | 18:41

Ковачки: Со изборот на Силјановска Давкова ќе им ја вратиме Македонија на граѓаните и ќе работиме напорно и чесно

Ветуваа соживот, ветуваа повисок животен стандард, а донесоа сиромаштија, беда, хаос и мрак. Ветуваа едно општество за сите, а за жал после 7 години, никогаш не сме биле...

Македонија 09.04.24 | 11:19

Ковачки: СДС тотално ја уништи Крива Паланка, тоа ќе се промени на 24 април и 8 мај, ВМРО-ДПМНЕ предвидува 10 милиони евра за општината за подостоинствен живот

Промените доаѓаат и во Крива Паланка. Од она што го слушнав општината е презадолжена, презадолжено е и Јавното комунално претпријатие, презадолжен е и ученичкиот...

Македонија 23.03.24 | 14:25

Ковачки за носителите на пратеничките листи на СДС: Само едно бледо продолжение на криминалот

Тие се само едно бледо продолжение на криминалот и корупцијата и на понижувањето на достоинството на македонскиот народ, вели Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 04.03.24 | 20:24

Ковачки го прозва Пендаровски: Кој нареди инструменти од воениот оркестар да се употребат на партиски собир?

Како е можно инструменти од воениот оркестар на АРМ да бидат на партиски собир на СДС? Во која НАТО држава е дозволена ваква злоупотреба, го праша пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 30.08.23 | 14:04

Ковачки: Од автоматско оружје пукаат и други лица, во присуство на челници на СВР Битола, оружјето не е најдено, ниту сите пукачи се повикани во полиција

Оливер Спасовски мора под итно да понесе одговорност. Кој стигне пука од огнено оружје и го загрозува јавниот ред и мир, а МВР молчи, рече на денешната прес-конференција...

Македонија 29.08.23 | 13:46

Ковачки: МВР крие дека пушката со која е пукано во Ропотово не е пронајдена, Спасовски е директно одговорен за башибозукот во МВР и во државата

МВР на Спасовски знаеше, но молчеше за настанот на кој командир на полициска станица, други полициски службеници, воени лица и замислете и во нивно присуство и други...

Македонија 24.07.23 | 22:31

Ковачки: Демолирањето на возилото на портпаролката Митева нема да не спречи да ги објавуваме скандалите на ДУИ И СДС

„Случајот со демолирање на автомобилот на портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ не е поврзано со уставните измени туку со обелоденувањето на криминалот, кој што ние како политичка...

Македонија 24.07.23 | 19:14

Ковачки: Органите треба да истражат што се правело со ова возило и што се друго крие Груби

СДС, вклучително и министерот за внатрешни работи се кираџии во владата, тие не одлучуваат за ништо, тоа што ДУИ ќе го намисли, тоа и го прави, односно челниците на ДУИ,...

Македонија 20.06.23 | 20:30

Ковачки: Ако Петровска немала хациенда тогаш зошто во 2019 има неплатена сметка за струја од 10.000 евра?!

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки преку социјалните мрежи и се обрати на министерката за одбрана Славјанка Петровска и ја повика да одговори зошто ако го продала...

Македонија 11.06.23 | 19:50

Ковачки: Беровскиот регион е целосно заборавен, идната Влада на ВМРО-ДПМНЕ подеднакво ќе ги развива сите делови од државата

„Денеска продолжуваме со акцијата „Ова е Македонија за сите“. Денеска сме во посета на населените места Двориште и Владимирово во Општина Берово и овде граѓаните...

Македонија 25.03.23 | 13:49

Ковачки до Петровска: Министерке, зошто криете апсење на оперативци во Косово и дали истражувале шверц од припадници на мисијата таму?

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки и одговори на министерката за одбрана Славјанка Петровска, на како што вели, нејзините обиди за негова лична дискредитација. -Не...

Македонија 24.02.23 | 19:42

Ковачки: Ковачевски ја навреди пратеничката Бети Стаменкоска на сексистичка основа, бидејќи пати од комплекс на ниска вредност затоа што не бил на избори и не го бирал народ

„И денеска се продолжува со понижувањето на македонската демократија, во собранието од страна на нелегитимниот премиер кој што во утринските часови прекинуваше пратеници...

Македонија 25.01.23 | 18:10

Ковачки: Османи и Спасовски само со изјави, без преземање навремени мерки, овозможуваат ескалирање на состојбите

Скандалозните изјави на Спасовски и Османи се доказ дека Владата флертува со оние што шират омраза и негаторски ставови кон Македонија. Со ваквиот однос само се оправдуваат...

Македонија 22.11.22 | 13:45

Ковачки: Петровска и семејството се со пријавено живеалиште во луксузната хациенда на Радишанска

Интегрален текст од прес конференција на Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Славјанка Петровска крие луксузна хациенда со базен во Радишани. Петровска...