Ознака: Ковачевски
Македонија 12.08.23 | 21:19

Кабинетот на Ковачевски по посетата на Курти го контактирал косовскиот амбасадор

Кабинетот на премиерот Димитар Ковачевски информира дека по посета на премиерот на Косово, Албин Курти, е контактирано со косовскиот амбасадор. Од таму коментираат...

Македонија 12.08.23 | 20:48

Ковачевски: Општина Чаир можела да изгради нова улица и да ја именува „Адем Демачи“, а не да ја брише херојската Втора Македонска Бригада

Од Кабинетот на премиерот Димитар Ковачевски во врска со преименувањето на улицата „Втора Македонска Бригада“ во општина Чаир велат дека „иако локалната самоуправа...

Македонија 07.08.23 | 13:59

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не може да обезбеди Слупчане да плаќа струја, а да обезбеди европска иднина

-Ковачевски не може да обезбеди едно село како Слупчане да  плаќа струја и да се постават струјомери на сите куќи, а не пак да обезбеди европска иднина, рече портпаролот...

Македонија 01.08.23 | 15:11

Министрите на ДУИ ги потпишаа оставките и ги доставија до премиерот Ковачевски

Сите министри од редовите на Демократската унија за интеграција (ДУИ), односно првиот вицепремиер Артан Груби, министерот за надворешни работи Бујар Османи, министерот...

Македонија 01.08.23 | 13:08

Ковачевски ќе се обрати на отворањето на традиционалната манифестација „Десет дена Крушевска Република“

Премиерот Димитар Ковачевски ќе се обрати на отворањето на традиционалната манифестација „Десет дена Крушевска Република“, која од 1 до 10 август се одржува секоја...

Економија 31.07.23 | 13:03

Ковачевски: Со „One-stop-shop” до ефикасна и конкурентна економија, брз проток на луѓе, забрзан регионален економски раст и развој

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама, денеска, на заеднички настан...

Македонија 26.07.23 | 13:42

Ковачевски: 60 години од катастрофалниот земјотрес, Скопје стана симбол на светската солидарност, да градиме општество врз темелите на пожртвуваноста и заедништвото

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска присуствуваше и се обрати на свечената седница во Собранието на Република Северна...

Македонија 25.07.23 | 12:11

За Ковачевски уставните измени се исклучиво во рамките на уставните традиции што го одразуваат мултиетничкиот и граѓански карактер на земјата

Предлогот на Владата за уставни измени е целосно и единствено во насока на остварувањето на нашата консензуална и врвна државна стратешка цел, членство во Европската...

Македонија 19.07.23 | 18:11

Ковачевски: Инвестираме во модерна патна инфраструктура – Пробиена десната цевка на тунелот Фариш

Претседателот на Владата на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на...

Македонија 12.07.23 | 11:13

Ковачевски – Мицотакис: Грција останува силен партнер на Македонија на патот кон ЕУ

Пресек на севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Грција направиле денеска премиерите на девете држави, Димитар Ковачевски и Кирјакос...

Македонија 29.06.23 | 17:46

ДС: Ја повикуваме Владата на Ковачевски и Ахмети да се оди на предвремени парламентарни избори

Демократскиот сојуз алармира дека последните корупциски скандали за кои јавно предупредуваат и странски дипломати, сведочат за колапс на државата во целина и на институциите,...

Македонија 23.06.23 | 08:56

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски вели не знаел за криминалот на Мерко, а знае ли за бизнис центарот Соравија кој го купил внукот на Ахмети?

Димитар Ковачевски лаже дека не знаел за криминалот и вмешаноста на Рамиз Мерко во судските процеси. СДС е во коалиција со ДУИ и сите одлуки и криминал го прават заедно,...

Македонија 20.06.23 | 22:18

Пратеници од СДСМ нема да гласаат за уставни измени, затоа Ковачевски го убедува Мицкоски за поддршка

Власта избегнува да ја потврди бројката на пратеници од парламентарното мнозинство кои ќе гласаат за процесот на внесување на Бугарите во Уставот, велат од „А1он“. Додека...

Вести 14.06.23 | 11:39

Ласовска: СДСМ и Ковачевски да одговорат кој од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ го прифаќаат

Една недела по лидерската средба, а СДС уште нема став кој од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа. Помина една недела, а балонот на СДС дека ВМРО-ДПМНЕ прифатило уставни...

Македонија 14.06.23 | 08:54

ВМРО-ДПМНЕ бара: СДСМ и Ковачевски да се извинат што лажат за уставните измени

Ковачевски и СДС се очајно штом мораат безочно да лажат и да расфрлаат пердуви на темата уставни измени. Тоа што СДС и Ковачевски имаат потреба да ги модификуваат и манипулираат...

Македонија 12.06.23 | 13:36

Димитриеска Кочоска: Ковачевски да одговори без лаги и спинови, кој од двата предлози го прифаќаат

Очигледно СДС многу повеќе се занимава со производство на лажни вести поврзани со уставните измени, отколку што се занимава со решавање на економските проблеми во државата,...

Македонија 09.06.23 | 08:42

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски денес да си даде оставка, ДУИ е развластена – ВМРО-ДПМНЕ нуди конкретен план за заштита на националните интереси и излез од евроинтегративниот ќорсокак

Ковачевски денес да си даде оставка, затоа што манипулативните политики на неговата Влада се разобличени. Излезе на виделина дека цело време ги лажеа и домашната и меѓународната...

Македонија 08.06.23 | 09:01

„Нема уставни измени без зачуван идентитет и јазик, на Ковачевски поважно му е ДУИ да не биде опозиција, отколку Македонија да оди напред“

ВМРО-ДПМНЕ понуди победнича опција, и Македонија во ЕУ и зачуван идентитет, на Ковачевски поважно му е ДУИ да не биде опозиција, отколку Македонија да оди напред, ова...

Македонија 06.06.23 | 09:03

Ковачевски да одбере уставни измени и предавство или национално единство и фер шанса

Уставни измени и предавство или национално единство и фер шанса, Ковачевски да одбере, а народот избира единство и фер шанса, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Неточно...

Македонија 05.06.23 | 11:50

ВМРО-ДПМНЕ: Средбата Мицкоски-Ковачевски ќе биде тет-а-тет, ќе и претходат разговори со пратениците, коалицијата и ИК на партијата

Во Клубот на пратениците во среда ќе се одржи најавената средба на премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Како што информираат од...