Ознака: Ковачевски
Македонија 08.06.23 | 09:01

„Нема уставни измени без зачуван идентитет и јазик, на Ковачевски поважно му е ДУИ да не биде опозиција, отколку Македонија да оди напред“

ВМРО-ДПМНЕ понуди победнича опција, и Македонија во ЕУ и зачуван идентитет, на Ковачевски поважно му е ДУИ да не биде опозиција, отколку Македонија да оди напред, ова...

Македонија 06.06.23 | 09:03

Ковачевски да одбере уставни измени и предавство или национално единство и фер шанса

Уставни измени и предавство или национално единство и фер шанса, Ковачевски да одбере, а народот избира единство и фер шанса, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Неточно...

Македонија 05.06.23 | 11:50

ВМРО-ДПМНЕ: Средбата Мицкоски-Ковачевски ќе биде тет-а-тет, ќе и претходат разговори со пратениците, коалицијата и ИК на партијата

Во Клубот на пратениците во среда ќе се одржи најавената средба на премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Како што информираат од...

Македонија 05.06.23 | 08:51

Ковачевски да одбере – Ахмети и ДУИ или Македонија

Ковачевски да одбере – Ахмети и ДУИ или Македонија, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Ковачевски да се оттргне од прегратките на ДУИ, да дојде на лидерска. СДС...

Македонија 31.05.23 | 20:36

Пендаровски и Ковачевски се „киднапирани“ од ДУИ

Имаме власт која е во распаѓање, тотална анархија во институциите. Премиер кој наутро си пишува оставка и вели доста е, не можел да го издржи притисокот. Попладне доделува...

Македонија 31.05.23 | 19:11

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата...

Македонија 31.05.23 | 17:04

Ковачевски-Фон дер Лаjен: Силна натамошна поддршка од Европската Комисија за членството на Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава,...

Македонија 30.05.23 | 11:29

Ковачевски – Лајчак: Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Братислава, оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија...

Македонија 19.05.23 | 17:07

Ковачевски: Заедно да ги донесеме одлуките и да дадеме глас за Европа, за македонска европска иднина

Премиерот Димитар Ковачевски, одржа редовна средба со лидерите на владината коалција. На средбата во фокус беа стратешките приоритети на државата и важноста од влез...

Македонија 19.05.23 | 16:43

Ковачевски е уплашен човек – доколку има двотретинско мнозинство нека ги поднесе предлог уставните измени до Собранието

Димитар Ковачевски веднаш, уште денес да ги достави предлог за уставни измени во Собранието на Македонија, за да се соочи со фактот дека нема двотретинско мнозинство,...

Македонија 17.05.23 | 13:27

Ковачевски од Рејкјавик: Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ е инвестирање во безбедноста на Европа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски во рамки на четвртиот Самит на Советот на Европа, учествуваше на Тралезна маса зад затворени...

Македонија 17.05.23 | 10:16

Ковачевски од Рејкјавик: Интеграцијата на земјите од Западен Баклан во ЕУ е инвестирање во безбедноста на Европа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски во рамки на четвртиот Самит на Советот на Европа, учествуваше на Тралезна маса зад затворени...

Македонија 16.05.23 | 12:46

Ковачевски ќе учествува на четвртиот Самит на Советот на Европа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска, 16 мај 2023 година (вторник) ќе присуствува на отворањето на четвртиот Самит на Советот на Европа во Рејкјавик, Исланд. Во текот на...

Македонија 12.05.23 | 14:35

Ковачевски: Со Коридорот 10-д ја позиционираме државата на инфраструктурната карта на Европа, отвораме можности за нови бизниси и работни места

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Прилеп, присуствуваше и се обрати на настан по повод означување на почетокот...

Економија 11.05.23 | 13:46

Ковачевски: Странските инвеститори нè препознаваат како поволна дестинација за нови инвестиции

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, денеска заедно со директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони,...

Македонија 03.05.23 | 18:49

Следете во живо: Обраќање на премиерот Ковачевски во СБ на ОН

Обраќање на премиерот Димитар Ковачевски на отворената седница на Советот за безбедност на Обединетите нации. Ковачевски ќе се обрати пред СБ на ОН на покана на претседавачот,...

Македонија 06.04.23 | 12:05

Лефков: Со Одлука на влада Груби отуѓува државно земјиште на фирмата на сопругата на Ковачевски за изградба на фотоволтаици

Додека оди по маркети и замрзнува цени на јајца и зеленчук, кои никако да замрзнат, семејството Ковачевски го зголемува своето богатство преку влез во доходовни бизниси,...

Македонија 24.03.23 | 22:45

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски го распадна здравството, грешките на лекарите во Македонија ги покрива земјата и власта

Грешките на лекарите во Македонија ги покрива земјата и власта, велат во своето соопштение ВМРО-ДПМНЕ. Луѓе умираат, но македонското здравство не открива причини, туку...

Македонија 10.03.23 | 13:22

Ковачевски: Инициравме законски измени со кои ставивме крај на 15 годишниот проблем на пациентите со цистична фиброза

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска на прес-конференција објасни дека со законските измени за набавка на лекови кои...

Економија 08.03.23 | 10:11

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Груби на Електра Солушн на скандалозен начин и обезбедиле тендер за надзор на изградбата на коридорите

Ако е сомнителен бонитетот на компанијата ЕПТИСА за надзор на изградбата на коридорите, тогаш втората партнерска компанија од конзорциумот е уште повеќе сомнителна,...