Ознака: Ковачевски
Македонија 08.05.24 | 22:22

Денешниот резултат е разочарувачки, на СДСМ му е зададен голем удар, вели Ковачевски

Денешниот резултат е разочарувачки, на СДСМ му е зададен голем удар, вели Ковачевски и додава дека и тој и сите партиски функционери имаат одговорност.

Македонија 05.05.24 | 12:01

Ковачевски: Добрината и мудроста да бидат нашиот патоказ, храбрите одлуки секогаш носат успех

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитика...

Македонија 04.05.24 | 13:55

Ковачевски: Во време кога во повеќе делови на Европа и светот беснеат војни, Гоцевите зборови делуваат како отрезнувачка порака за човештвото

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, испрати порака со оддавање почит и слава кон делото на македонскиот револуционер, идеолог...

Македонија 04.05.24 | 13:50

Ковачки: Во општина Петровец ќе инвестираме пет милиони евра

И покрај опструкциите со кои се соочува нашиот градоначалник Борче Митевски овде во Петровец, општината продолжува да се гради да се развива. Во моментов се градат 10...

Останати спортови 02.05.24 | 21:34

Ковачевски за случајот со спортските ваучери: Обвинителството треба да работи независно и согласно закон

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска прашан за случајот со распределбата на средства од ваучер системот од Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот...

Македонија 20.04.24 | 21:58

Ковачевски во Тетово понуди јасен план за европски животен стандард, просперитетна и развиена држава

На прагот сме на еден историски подвиг, Македонија да биде земја членка на ЕУ! Ќе се согласите и вие, поминавме многу време во чекалната но исто така ќе се согласите дека...

Македонија 20.04.24 | 20:58

Ковачевски вели дека Османи сам одлучил за Сребреница бидејќи бил во кампања, односите им биле коректни – чекал гласови од ДУИ во вториот круг

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се наоѓа во средината на еден мега скандал поради тоа што еднострано одлучи Македонија да ја поддржи Декларацијата на...

Македонија 07.04.24 | 14:36

Ковачевски: Пендаровски ќе биде претседател на сите граѓани

Промовирајќи штанд за кандидатот за претседател Стево Пендаровски во општина Центар, лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски и носител на листа во ИЕ 1, изјави дека државава...

Македонија 02.04.24 | 21:47

Ковачевски: Пендаровски покажа лидерство за европската иднина на државата

Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва за време на Конвенцијата на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски на која ќе биде претставена неговата изборна програма,...

Македонија 17.01.24 | 10:18

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не е портпарол за вработувањата во М-НАВ, но очигледно не е ниту некаков фактор во владата

„Не сум портпарол на функционерите, чии роднини се вработени во МНАВ“, вели Ковачевски. Точно, Ковачевски не е портпарол на владата за вработувањата во М-НАВ, но очигледно...

Македонија 25.12.23 | 13:49

Ковачевски: Во тек се разговорите за настап на изборите, нашата коалиција ќе биде победничка, а јас повторно ќе бидат мандатар

Се водат разговори и со традиционалните коалициски партнери и со другите коалициски партнери во Владата, но да оставиме простор, врз основа на емпириските анализи и...

Македонија 19.12.23 | 11:51

Ковачевски: На Архиродон е да одлучи дали ќе ја продолжи постапката за изградба на хидроцентралата Чебрен

На грчката компанија Архиродон, која е добитникот на тендерот за изградба на хидроцентралата Чебрен, е да одлучи дали ќе продолжи во постапката или нема, истакна денеска...

Македонија 18.12.23 | 11:36

Ковачевски ќе биде носител во првата изборна единица

Постојат држави кои не сакаат да ја видат Македонија во ЕУ и сакаат статус-кво на Балканот. Имаат свој интерес. Има и политички партии и поединци кои мислат дека земјава...

Македонија 15.12.23 | 12:56

Ковачевски за платите на функционерите: Сите чинители да седнат на маса и да се најде уставно издржано решение

Мора сите чинители во општеството да седнат на маса и да се направи решение кое ќе биде уставно издржано, вели премиерот Димитар Ковачевски во однос на платите на избраните...

Македонија 14.12.23 | 13:41

Ковачевски: Кога ЕУ не поддржува, ние победуваме, кога ние победуваме, Европа победува

Премерот Димитар Ковачевски во рамки на работната посета на Брисел, денеска присуствуваше на работен состанок на европски лидери членови на Партијата на европски социјалисти,...

Македонија 12.12.23 | 11:29

Ковачевски порачува дека владата е отворена и транспарентна

Според Институтот за граѓански комуникации кој го мери индексот на активна транспарентност, Владата во 2016 година имала 25 проценти транспарентност, која почнува да...

Македонија 02.12.23 | 14:24

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не се откажува од техничка влада, грчевито се бори криминализираната ДУИ да има премиер

Tоа што Ковачевски не се откажува од техничката влада значи дека ДУИ му забрани да се откаже од идејата оваа техничка влада да има премиер од криминализираната ДУИ, обвинува...

Македонија 29.11.23 | 21:25

Ковачевски- Борел: Македонија припаѓа на ЕУ, тоа е заедница на вредности, не само заедница на интереси

Претседателот на Владата, Ковачевски истакна дека Македонија има јасна евро-интеграциска перспектива, дека Владата има вистинска определба и работи на воведување...

Македонија 24.11.23 | 08:59

Рејтинзите на Ковачевски и Пендаровски се како „црн петок“ – со секоја нова изјава им паѓаат за 20%

Ковачевски и Пендаровски со месеци тонат во очите на народот. Тоа е резултат на нивните погубни политики, но и на нивните политички ставови спротивни на интересите на...

Македонија 17.11.23 | 19:13

Следна песна на репертоарот треба да ви биде: Запаличу пола града

Изгледа кога имаш вински визионери, не ти е проблем што инфраструктурно си пропаднат и тој сектор ти е даден на ДУИ, или дека Железницата, не само патничката, туку и товарната...