Ознака: Косово
Балкан 16.05.21 | 15:25

Косово ни го враќа брашното, велат дека имало помало ниво на железо и фолна киселина

Мелничарите од земјава се соочуваат со блокада од косовска страна. Велат дека веќе 25 дена не можат да реализираат извоз зашто Косово им ги враќа камионите со брашно...

Балкан 13.05.21 | 12:47

Вучиќ предупредува: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР од Косово, знаат ли што значи тоа по безбедноста на регионот?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека „една голема сила наскоро ќе започне со официјално барање за повлекување на КФОР и УНМИК од Косово, што...

Балкан 12.05.21 | 14:42

Израелски амбасадор тврди дека го признале Косово со согласност на Србија

Израелскиот амбасадор во Белград, Јахеи Вилан, утрово за време на неговото гостување во програмата ТВ Прва, изјави дека не кажал оти Србија ја признала независноста...

Балкан 10.05.21 | 18:12

Косово има резерви на минерали вредни 13,5 милијарди евра

Косовските медиуми пишуваат дека на нивната територија има резерви на минерали вредни 13,5 милијарди евра. Најголем дел е  лигнит со околу 15 милијарди тони). Резервите...

Македонија 07.05.21 | 15:12

Гарантираме правично судење за нашиот граѓанин, вели Заев за одбиената ектрадиција од Косово на убиецот Исмаиловиќ

Премиерот Зоран Заев во врска со одбивањето на Косово да го екстрадира Африм Исмаиловиќ, осомничен во случајот „Монструм“ истакна дека државата нема да се откаже од...

Балкан 01.05.21 | 19:41

Харадинај: Ако Косово не стане членка на ОН и НАТО, ќе се обединиме со Албанија

Претседателот на АБК, Рамуш Харадинај, рече дека ако на Косово не му се дозволи влез во ОН и НАТО, тогаш тоа мора да се обедини со Албанија, пренесе „Репортери“. Тој посочи...

Балкан 27.04.21 | 09:28

Нов нонпејпер: Koсово и Србија ќе се признаат, Митровица ќе биде заедничка, посебен статус за СПЦ

„Косово и Србија ќе го почитуваат меѓусебниот суверенитет и територијалниот интегритет, ќе има автономен регион на Северно Косово“, е содржината на наводниот нон-пејпер...

Балкан 25.04.21 | 23:23

Дипломатска бура: Фон Крамон и Гренел реагираат за гласањето на Курти во Албанија

Специјалната известувачка на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон оцени дека е неприфатливо тоа што многумина во Косово се жалат на мешање на Србија и претседателот...

Балкан 25.04.21 | 22:52

Вучиќ: Курти испрати јасна порака со гласањето на изборите во Албанија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од Брисел порача дека на Белград му е јасна пораката која премиерот на Косово, Албин Курти ја испратил со гласањето на парламентарните...

Балкан 23.04.21 | 12:00

Вучиќ вели дека е за компромис со Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по средбата со германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, изјави дека Србија е подготвена да го продолжи дијалогот...

Македонија 22.04.21 | 16:00

Откако не се изјасни дали е за промена на границите, Османи утре на Косово

Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе оствари официјална посета на Република Косово.    Како што информираат од МНР, покрај средбата со својот домаќин,...

Македонија 21.04.21 | 15:16

Поради недисциплина и алкохолизираност, вратени 2 припадници од НАТО мисијата на АРМ во Косово

Во текот на вчерашниот ден, во Македонија биле вратени двајца припадници на македонската армија кои покажале непрофесионализам и ја нарушиле дисциплината во базата...

Балкан 20.04.21 | 11:14

Kосово се надева дека Грција ќе ги признае

 Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово (МНРД), Доника Грвала примила покана од Грција официјално да ја посети таа земја, потврдија за Радио Слободна...

Балкан 16.04.21 | 16:06

Османи: Не може да има дијалог со Србија додека во Косово луѓето умираат поради недостиг на вакцини

Претседателката на Косово, Вјоса Османи вели дека дијалогот со Србија не може да биде приоритет во ситуација кога луѓето во нејзината држава „умираат во недостиг на...

Балкан 16.04.21 | 14:05

Пронајден мртов маж на железничката станица во Косово Поле

Безживотното тело на А.Т. (28) е пронајдено на паркингот на железничката станица во Косово Поле. Портпаролката на косовската полиција, Флора Ахмети, информира дека полицијата...

Балкан 13.04.21 | 23:36

Османи: Прво вакцини, потоа дијалог со Србија

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, денес изјави дека дијалогот со Белград не е приоритет, бидејќи пред тоа, Приштина треба да обезбеди вакцинација против коронавирус...

Балкан 06.04.21 | 00:00

Се враќа полицискиот час и се затвораат училиштата, кафеаните и трговските центри: Косово ги заострува мерките

Владата на Косово донесе нови, заострени мерки за спречување на ширењето на епидемијата на Ковид-19, кои ќе бидат во сила во наредните 12 дена, односно до 18 април. Се воведува...

Македонија 05.04.21 | 10:51

Вјора Османи за бугарското вето: Граѓаните на Македонија не го заслужуваат тоа

Новоизбраната претседателка на Косово, Вјоса Османи, смета дека е преседан бугарското вето кон Македонија на патот кон ЕУ. – Моја проценка, произлегува од фактот дека...

Балкан 04.04.21 | 23:48

Вјоса Османи е нова претседателка на Косово

Вјоса Османи е нова претседателка на Република Косово, откако вечерва за нејзиниот избор гласаа мнозинството пратеници во републичкото Собрание, јави дописникот на...

Балкан 04.04.21 | 19:12

Со нови 9 починати, Косово размислува за затворање на трговски центри, училишта, кафани, вежбални…

Во Косово во минатото деноноќие се регистрирани нови девет смртни случаи како последица на заразата од Ковид-19, а во истиот период има и 680 нови случаи кај кои е откриен...