Ознака: кореја
Свет 05.02.24 | 10:59

Јапонија: Прерано е да се тврди дека Северна Кореја може да изврши нуклеарен ракетен напад

Портпаролот на јапонската Влада, Јошимаса Хајаши денеска изјави дека е прерано да се заклучи дека Северна Кореја поседува технолошка способност да изврши напад со...

Македонија 28.08.23 | 12:10

Османи на средба со шефот на дипломатијата на Јужна Кореја

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Кореја, Парк Џин, во рамки на Бледскиот стратешки форум. Во...

Свет 12.01.23 | 21:40

Петмина Руси со месеци живеат на аеродромот во Сеул: Избегале од мобилизација, барањето за азил им е одбиено, а сега им се заканува депортација

Петмина Руси кои избегале од мобилизацијата се заглавени на аеродромот во Сеул и таму живеат веќе неколку месеци Студентот од Бурјатија, Владимир Марактаев, за корејското...

Свет 03.11.22 | 13:10

Вашингтон со обвинувања до Пјонгјанг дека испраќа оружје за Москва

Белата куќа ја обвини Северна Кореја дека и доставила значителен број артилериски гранати на Русија за да ја поддржи нејзината инвазија на Украина. Портпаролот на Советот...

Свет 02.11.22 | 13:50

Песков: Властите на двете Кореи да се воздржат од провокации

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги повика властите на двете Кореи, како и другите инволвирани страни, да се воздржат од понатамошни провокации за да се избегне ескалација...

Свет 29.10.22 | 19:50

Газат едни врз други: Погледнете го стампедото во Кореја

More than 50 people were injured at the Halloween celebration in Seoul According to the media in South Korea, at one point a stampede broke out during the celebration. The media report that a large number of people were run over, and some are in danger. pic.twitter.com/61Az2vwoEZ — Sprinter Monitor...