Ознака: Конкурс
Култура 10.03.23 | 14:27

Фестивалот „Литера“ распишува конкурс за илустрација за деца

Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“ распишува конкурс за авторски илустрации на тема „Свет со љубов“. Сите заинтересирани илустратори...

Култура 10.03.23 | 13:40

Тече рокот за жалби за проектите за годишната Програма на Министерството за култура

Тече рокот за жалби за културните институции, здруженија на граѓани и уметници, кои не се задоволни од одлуката на Комисијата за финансиски средства и одобрените проекти...

Култура 14.02.23 | 12:15

Никогаш не сме доживеале поголемо деградирање на книгите, со годинешнава програма Министерството за култура достигна ново дно, реагира МАИ на конкурсот

Никогаш не сме доживеале поголемо деградирање на книгите. Со годинешнава програма Министерството за култура достигна ново дно во вреднување на работата на издавачите,...

Култура 03.02.23 | 09:59

По шести пат распишан конкурсот за најдобра необјавена поетска творба „Антево слово“

Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“), во соработка со Здружението за развој на култура и заштита на културно...

Култура 02.02.23 | 10:59

Агенција за филм објави Конкурс за финансирање на проекти за произвотство на долгометражен и краткометражен игран, документарен и анимиран филм

Агенцијата за филм објави на својата фејсбук страница ја сподели информацијата за објавен  Конкурс за финансирање на проекти за произвотство на долгометражен и краткометражен...

Култура 01.02.23 | 10:20

КИЦ Битола се подготвува за фестивалот „Ех, таа серенада“ 2023

Културен и информативен центар – Битола објавува конкурс, со траење од 01.02.2023 до 31.03.2023, за 14 нови композиции за потребите на фестивалот на битолската серенада “Ех таа...

Култура 31.01.23 | 11:21

Драматурзи, театарски режисери и театролози може да се пријават за членови на комисија за избор на необјавен македонски драмски текст

Врз основа на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст, објавен од страна на Министерството за култура, МТФ „Војдан Чернодрински“ –...

Култура 30.01.23 | 09:29

Министерството за култура и МТФ „Војдан Чернодрински“ распишаа конкурс за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, денеска распиша „Конкурс за откуп на необјавен и непоставуван...

Култура 09.01.23 | 08:52

Објавен конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП), во соработка со УНЕСКО, го објави конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“ 2023 за најдобра дебитантска...

Балкан 04.01.23 | 16:51

Косовската полиција распиша конкурс за прием на „малцински“ полицајци на северот

Косовската полиција денеска објави конкурс за регрутирање полицајци од „малцинствата“ во четири општини во северниот дел од Косово. Како што соопштија од полицијата,...

Култура 15.12.22 | 10:07

Отворен конкурсот за наградата „Роман на годината“

Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски” денес го распиша конкурсот за наградата „Роман на годината“ за 2022 година, кој ќе...

Култура 30.11.22 | 08:53

Отворен конкурсот за традиционалните годишни награди на ДПМ

Друштвото на писателите на Македонија го отвора Конкурсот за традиционалните награди за најдобри книжевни остварувања во календарската 2022 одина, чии автори се членови...

Култура 23.11.22 | 08:44

Распишан првиот Конкурс за расказ за млади автори „Тврдоглави“

Распишан е првиот Конкурс за краток расказ за млади автори „Тврдоглави“. На конкурсот со по еден расказ можат да учествуваат автори на возраст од 16 до 25 години. Расказот...

Култура 27.10.22 | 09:55

ДПМ објави конкурс за прием на нови членови

Друштвото на писатели на Македонија ќе распише Конкурс за прием на нови членови. Според одлуката, која е донесена едногласно на состанокот на Претседателството на ДПМ...

Скопје 06.10.22 | 10:56

Општина Гази Баба ќе доделува стипендии на талентирани ученици и ученици спортисти

Општина Гази Баба распиша Конкурс за доделување стипендии на талентирани ученици и ученици спортисти од територија на општината за учебната 2022/2023 година. Ќе бидат доделени...

Скопје 23.09.22 | 13:22

Конкурсот за ДУП-от во Расадник објавен во престижни портали за архитектура: Голем интерес од Англија, Иран, Украина, Србија…

Голем интерес кај стручната јавност предизвикува Меѓународниот конкурс за идејно решение за ДУП за Расадник, кој го распиша Општина Кисела Вода пред повеќе од два месеци....

Култура 30.08.22 | 15:41

Фондот на холокауст распишува конкурс за краток расказ со наслов „Раскажувам фотографија“

Фондот на холкауст на Евреите од Македонија третпат распишува конкурс за краток расказ инспириран од стари фотографии со наслов: „Раскажувам фотографија“. Секој петок,...

Култура 25.07.22 | 18:34

Објавен Конкурсот за национален претставник на Биеналето на архитектурата во Венеција во 2023 година

Министерството за култура денеска го објави Конкурсот за учество на Република Македонија на 18. Интернационална изложба на архитектурата во Венеција во 2023 година,...

Македонија 03.06.22 | 18:35

Конкурс на ЗНМ за новинарски стории на тема „Нелегална трговија со режан тутун“

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), соопшти дека месецов ќе биде објавен конкурс за новинарски стории на тема „Нелегална трговија со режан тутун“. Можност...

Музика 30.05.22 | 21:15

Во тек е пријавувањето за учество на Фестивалот „Нови простори“

Во тек е пријавувањето за учество на Фестивалот „Нови простори“, што ќе се одржи на 18 јуни годинава во Скопје. Пријавувањето ќе биде отворено до 8 јуни. Како што соопшти...