Ознака: конгрес
Македонија 21.03.21 | 14:18

Државни ресурси за партиски цели: СДСМ гласа по општини и домови на културата

СДСМ ги злоупотребува државните интитуции за избор на претседател на партијата.  Па така Мухамед Зекири се пофали дека гласал во Домот на културата во Автокоманда. Партиско...

Македонија 21.03.21 | 13:57

СДСМ си има своја изборна комисија: Излезноста 46 отсто

Процесот на гласање за избор на претседател на СДСМ се одвива одлично во сите избирачки места, без попреченост на изборниот процес и без каков било застој. Од активно...

Македонија 21.03.21 | 07:51

Тежок избор: Денеска членовите на СДСМ ќе бираат меѓу Зоран и Заев

Денеска членовите на СДСМ ќе гласаат на првите директни избори за партиски лидер, а на кои не се очекуваат поголеми изненадувања односно реизборот на Зоран Заев е повеќе...

Македонија 10.03.21 | 23:10

СДСМ ќе одржи Конгрес на 16 мај, Заев е единствен кандидат за претседател

Централниот одбор на СДСМ вечерва ја одржа дваесетта седница на чиј дневен ред беа повеќе точки за актуелни процеси кои се одвиваат во партијата, внатрешните промени,...

Свет 26.02.21 | 22:35

Уапсени 280, а покрената постапка против 300 луѓе за упадот во американскиот Конгрес

Министерството за правда на САД покрена постапка против повеќе од 300 лица за упадот во Конгресот на 6 јануари, а уапсени се најмалку 280 лица. Одговорните мора да бидат...

Свет 12.02.21 | 08:41

Демократите прибираат докази дека Трамп го организирал упадот во Конгресот

Демократите во Претставничкиот дом завршија со дводневното изнесување на докази во судскиот процес за импичмент на поранешниот американски претседател Доналд Трамп,...

Вести 11.02.21 | 18:19

Мицкоски: Мал број на луѓе чиј стопан е Заев се кријат зад таканаречена иницијатива за вонреден Конгрес

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни...

Свет 03.02.21 | 20:12

Републиканците почнаа да ги отстрануваат од Конгресот и за ширење на теории на заговор

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска гласа за отстранување на републиканката Марџори Тејлор Грин од Комисијата за образованиа и буџет поради скандали...

Свет 02.02.21 | 10:29

Демократите во Сенатот притискаат за пакет помош од 1,9 трилиони, републиканците за 618 милијарди долари

Група од десетина американски републикански сенатори имале „продуктивен разговор“ со претседателот, Џо Бајден, за новиот пакет мерки за помош на населението што е...

Македонија 23.01.21 | 22:23

Се спрема за конгрес: Заев го ажурираше членството во СДСМ

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска го ажурирал своето членство во неговата партија преку новиот систем, кој овозможува и активна регистрација. На 21 март партијата ќе...

Македонија 16.01.21 | 15:31

Мицкоски и претставници на ВМРО-ДПМНЕ гости на Конгресот на ЦДУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со потпретседателот Александар Николоски и секретарите за меѓународна соработка Влатко Ѓорчев и Тимчо Муцунски учестуваа...

Свет 14.01.21 | 20:45

Бизарна постапка на демократски конгресмен за време на отповикувањето на Трамп во Конгресот

Американскиот конгресмен, Дејвид Цицилин, имаше бизарна незгода за време на расправата во Претставничкиот дом на Конгресот за отповикување на Доналд Трамп. Демократот...

Свет 11.01.21 | 18:54

Републиканците во Конгресот сопреа резолуција за импичмент на Трамп

Републиканците од Претставничкиот дом блокираа резолуција со која се повикува потпретседателот Мајк Пенс и членовите на кабинетот да се повикаат на 25. амандман и да...

Македонија 09.01.21 | 14:15

Ha нитy eднo лицe кoe yпaднa во Koнгpecот нe мy се cyди за тepopизам: Лaжни вecти нa Дojче Веле – aлиби зa Pycковска

„Дојче Веле“ на македонски шири лажни вести во текстот насловен „ Подарок од Трамп за Вилма“. Во шпекулативниот текст исполнет со манипулации авторот Љупчо Поповски...

Свет 08.01.21 | 14:56

Пејачот од „Џамироквај“: Не, не сум јас викингот од Конгресот

Фронтменот на Џамироквај, пејачот Џеј Кеј, беше принуден да ѝ соопшти на јавноста дека тој не е еден од учесниците во демонстранциите во Вашингтон, кои влегоа во американскиот...

Македонија 07.01.21 | 14:32

Заев за случувањата во Вашингтон: Се надеваме дека демократијата да надвладее

Загрижувачки и вознемирувачки се сликите од Вашингтон синоќа. Насилството мора да биде осудено. Се надеваме и веруваме дека демократијата ќе надвладее, напиша премиерот...

Свет 07.01.21 | 10:34

Убиената жена била обожавател на Трамп

Американските медиуми го открија идентитетот на жената која синоќа беше застрелана при упадот во Конгресот каде се одржуваше седница за потврда на победата на Џо Бајден...

Свет 07.01.21 | 10:08

Готово е, Бајден е 46. претседател на САД

Членовите на американскиот Конгрес ја потврдија утрово победата на кандидатот на Демократската партија Џозеф Бајден на претседателските избори, откако ги отфрлија...

Свет 07.01.21 | 10:02

Полицијата снимена како ги крева барикадите, еден си прави и селфи со демонстрант

На „Твитер“ е објавено видео од американската полиција која ги трга барикадите од пред зградата на Конгресот и им дозволува на демонтрантите да поминат, иако во тој...

Свет 07.01.21 | 09:45

Трамп уште во декември повикал на протести на 6 јануари

Американскиот претседател Доналд Трамп со недели тврдеше дека изборите се украдени, а неговите приврзаници вчера упаднаа во Конгресот, симболот на американската демократија. Трамп,...