Ознака: конгрес
Македонија 30.05.22 | 12:43

Мицкоски и делегација на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на Европската народна партија во Ротердам

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Христијан Мицкоски ќе присуствува на тридневна посета во Ротердам, Холандија по повод учество на 27 Конгрес на...

Балкан 04.02.22 | 13:00

Бугарите реагираат во Конгресот дека се користи „македoнски јазик“ за прославата на „Месец на македонското американско наследство“

Се отвара ли нов „фронт“ меѓу Македонија и Бугарија, но сега директно во американскиот Конгрес?, дознава „Пресинг ТВ“ Ова прашање се наметнува неизбежно, по најновата...

Македонија 26.01.22 | 20:24

Бeса ќе одржи конгрес на 5 март

Движењето Беса ќе го одржи вториот конгрес на 5 март годинава, одлучи на денешната седница Централното собрание на партијата. Избрана е и комисијата за организирање...

Вести 24.01.22 | 14:47

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја...

Вести 13.12.21 | 10:11

ВМРО-ДПМНЕ: Нов договор со народот за заедничкиот патриотизам и новата иднина

ВМРО-ДПМНЕ по 17. Конгрес излегува како обединета партија со јасен концепт и визија за Македонија. Од партијата велат дека истовремено, ВМРО-ДПМНЕ ќе биде стожерот околу...

Македонија 12.12.21 | 13:16

Слаб интерес: На членовите на СДСМ им нудат и превоз до местата на гласање

Слаб интерес за гласање за нов претседател на СДСМ. До 11 часот гласале само 12 проценти од пријавените. Од изутрина од центалата на СДСМ им се јавуват на членовите и ги...

Македонија 12.12.21 | 08:26

СДСМ денеска ќе го избере наследникот на Заев на лидерската позиција

Вонредните внатрепартиски избори во СДСМ на кои ќе се избира нов претседател на партијата ќе се одржат денеска, а гласањето ќе се одвива по електронски пат. Сите членови...

Македонија 12.12.21 | 08:11

ВМРО-ДПМНЕ на редовен конгрес ќе избира лидер на партијата

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе одржи редовен партиски Конгрес, на кој ќе се избира новиот лидер на партијата. Од партијата по Конгресот најавуваат нова доктрина и сериозни кадровски...

Македонија 11.12.21 | 12:53

Николоски: Ако за 4 години Мицкоски ја стабилизираше партијата, наредните 4 години тоа ќе го направи во државата

За прв пат ВМРО-ДПМНЕ прави Конгрес во Скопје затоа што сакаме симболично да ја означиме победата на локалните избори. ВМРО-ДПМНЕ на овој Конгрес ќе излезе со нова доктрина...

Македонија 11.12.21 | 12:05

Поддршка од ЕПП за Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ

Европската народна партија и изрази поддршка на сестринската партија ВМРО-ДПМНЕ, пред утрешниот Конгрес кој што ќе се одржи во Скопје. На ВМРО-ДПМНЕ на утрешниот Конгрес...

Македонија 02.12.21 | 23:08

Димитриевски нема да се кандидира за претседател на СДСМ: Ваквиот систем, не е според Статутот

Градоначалникот на Куманово и се уште активен член на СДСМ, Максим Димитриевски денеска потврди дека нема да се кандидира за претседател на партијата. -Ваквиот систем,...

Македонија 02.12.21 | 22:18

Ковачки одговара на прашањето дали Мицкоски ќе има противкандидат за лидер во ВМРО ДПМНЕ

Драган Ковачки вечерва гостуваше во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21. Ковачки, меѓудругото говореше за тоа дали е можно лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија 19.11.21 | 22:11

Конгресот на ВМРО ДПМНЕ ќе се одржи на 12 декември во Скопје, Мицкоски ја има целоснатата поддршка за лидер на партијата

ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи конгрес на 12 декември на кој ќе се избира претседател на партијата, во следниот период ќе има јавен повик за кандидат за новиот лидер, засега претседателот...

Свет 06.11.21 | 08:33

Американскиот Конгрес го одобри инфраструктурниот пакет на Бајден, вреден 1,2 трилиона долари

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ноќеска го одобри инфраструктурниот пакет за развој на земјата во вредност од 1,2 трилиона долари, јави ДПА. Гласањето на...

Македонија 05.11.21 | 12:02

Која струја ќе надвладее во СДСМ: Дали Зоран ќе го избере наследникот на Заев во партијата?

Со најавата за оставка на Заев почнаа да работат партиските кујни во СДСМ.  Фрчат оставки, се бара одговорност не само од лидерот туку и од неговото најблиско раководство…. Најнова...

Свет 19.08.21 | 18:55

Закана за бомба пред американскиот Конгрес

Американската полиција во моментов проверува дали во возило кај Капитол Хил, седиштето на Конгресот во Вашингтон, е пронајден експлозив, јави денеска американската...

Свет 20.07.21 | 11:22

Прва затворска казна за немирите во Конгресот

Во САД е изречена првата затворска казна за учество во немирите во Конгресот на САД, на 6 јануари годинава. Осудениот Пол Хоџкинс (38) пред судот изјавил дека жали поради...

Македонија 17.05.21 | 19:51

Илиевски: Зборувајте за да не ве замолчат-Аудио материјалот во кој се слуша како Шекеринска жално се одјавува од партијата е отстранет од Фејсбук

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил го коментираше отстранувањето на аудио материјалот од вчерашниот конгрес на СДСМ. Аудио материјалот во кој се слуша како...

Македонија 16.05.21 | 13:56

Почна конгресот на СДСМ: Заев вели дека наследиле опустошена држава од Никола Груевски

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев на денешниот Конгресот пред сопартијците порача дека партијата е успешна и државнички успеси. Заев рече дека од претходната влада...

Македонија 21.03.21 | 15:22

СДСМ: Членовите имаат избор иако Заев нема противкандадат