Ознака: Конго
Свет 13.04.21 | 08:50

Насилни протести против силите на ОН во Конго, најмалку 10 мртви

Најмалку 10 луѓе загинале за време на насилните протести против мировната мисија на Обединетите нации на истокот на Демократска Република Конго (ДРК). Како што соопшти...

Свет 22.02.21 | 18:16

Убиен италијанскиот амбасадор во Конго во напад на конвојот на ООН

Италијанскиот амбасадор во Демократска Република Конго, неговиот телохранител и возач од Светската програма за храна беа убиени во понеделникот кога нивниот конвој...

Свет 22.02.21 | 14:40

Убиен италијански амбасадор во напад на конвојот на ОН во Конго

Италијанскиот амбасадор во Конго, Лука Атанасио, беше убиен денес во напад на конвојот на ОН во таа африканска земја. Информацијата ја потврди италијанското Министерство...

Ракомет 19.01.21 | 22:20

Сите му се смееја за дебелината, ИХФ го прогласи за играч на мечот

Пикерот на Конго, Готие Мвумби кој поради својот гарабит веднаш го привлече вниманието на спортската јавност која го следи Светското првенство кое е во тек во Египет. Мвумби...

Ракомет 16.01.21 | 13:59

Пикерот на Конго е хит на СП во Египет

Репрезентацијата на Демократска Република Конго за првпат во историјата обезбеди пласма на едно ракометно Светско првенство, а денешната премиера на мундијалите мина...

Свет 30.11.19 | 17:50

Над 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Во епидемијата на ебола во Конго, која избувна на 1 август 2018 година, досега починале 2.201 лице, соопшти денеска Министерството за здравство на оваа земја. Борбата против...