Ознака: компанија
Калеидоскоп 28.10.20 | 15:51

Газда во хрватска компанија ги казнува вработените ако завршат во самоизолација

Хрватот Ѓуро Хорват е сопственик на компанијата „Техникс“ кој на сите свои вработени им упатил допис дека ќе ги казнува доколку завршат во самоизолација. Тој ќе им...

Свет 20.07.20 | 10:53

Во авиокомпанија, пилотите ќе ги служат патниците оти струјардесите добија откази

Исландер, националната авиокомпанија на Исланд, со седиште во Рејкјавик, реши да го отпушти екипажот на кабината – сите стујардеси и стујарди – во обид да ја спасат...

Свет 24.04.20 | 19:21

Викторија Бекам побарала помош од британската Влада за својата модна компанија

Викторија Бекам побарала помош за својата модна компанија од фондот на британската Влада наменет за компании кои имаат проблеми поради епидемијата на коронавирусот. Викторија...

Македонија 17.01.20 | 12:04

Компанијата на Муковски доби тендер вреден 1,2 милиони евра за изградба на објект

Компанијата на пратеникот Крсто Муковски доби тендер од државното акционерско друштво за изградба и стопанисување со деловен простор, oбјави Лидер. Неговата компанија...

Калеидоскоп 09.01.20 | 15:01

Базата нападната од Иран е градена и од македонска компанија, чинела дури 280 милиони долари

Во ноќта помеѓу 7-ми и 8-ми јануари, иранската Револуционерна гарда изведе два ракетни напади на ирачки воени бази каде што е стационирана американската армија, во знак...

Економија 20.11.19 | 16:39

Компанијата Атриум на семејството Мукоски добила тендер од УХМР од 3 милиони денари

Градежната компанија Атриум, во сопственост на семејството на пратеникот Крсто Мукоски, неодамна добила тендер и од Управата за хидрометеролошки работи во вкупна вредност...

Економија 01.10.19 | 17:37

Британска компанија сака да ги истражи потенцијалите на водните ресурси во Македонија

Британската компанија „Егзагеника рисрч“ има интерес да спроведе истражување за потенцијалите на водните ресурси во Македонија и за можностите за нивно комерцијално...

Економија 14.05.19 | 17:29

Уште една компанија ја одмина Македонија: Киа и Хјундаи ќе инвестираат 80 милиони евра во Хрватска

Компанијата „Хјундаи мотор груп“ и „Киа моторс компани“ заеднички инвестираа 80 милиони евра во „Римац“ – хрватската компанија за електрични возила. Компаниите...

Калеидоскоп 24.04.19 | 13:51

Не е нормално директорот да има 1.424 пати повисока плата од работниците

Ебигејл Дизни, наследничката на империјата „Дизни“ јавно изразила незадоволство поради големите разлики во платите меѓу директорот на компанијата  Боб Игер и вработените...