Ознака: Колумна
Колумни 14.11.22 | 08:12

Забеганата удбашка (б)аналност на Таче и СДСМ

Предраг Димитровски Последните партиски трибини за подигнување на моралот на владејачкиот СДСМ се претвораат во вистински празници. Што би рекле нашите постари, „со...

Колумни 10.11.22 | 17:54

Уставни измени за самоодржлив систем на трајно пријателство и соработка – фикција или реалност?

Се разбира, фикција! Толку е „текстот на песната, натаму се свири“. Кој е рецептот за добрососедски односи? Меѓусебното почитување и уважување?! Културната соработка...

Колумни 29.09.22 | 13:57

Македонските навивачи украс на македонскиот патриотизам

Ламбе Арнаудов На првиот меѓусебен натпревар после Втората светска војна одигран помеѓу репрезентациите на Англија и Германија , дотогаш лути и непомирливи непријатели...

Колумни 21.09.22 | 14:20

Круната не смее да падне!

Васко Шутаров За неполни две седмици, последните две големи личности што го одбележаа 20 век си заминаа од овој свет, Михаил Горбачов – последниот претседател на големата...

Колумни 20.09.22 | 09:41

Ковачевски, трајно неспособен дезертер, кукавица, патолошки лажго

Има една стара народна мудрост која гласи: “ПОДОБРО СЕДИ МИРНО И МОЛЧИ СИТЕ ДА МИСЛАТ ДЕКА СИ ГЛУП, ОТКОЛКУ ДА СТАНЕШ, ДА ПРОГОВОРИШ И ДА ПОТВРДИШ ДЕКА НАВИСТИНА СИ ГЛУП.“ Денес...

Колумни 13.09.22 | 14:12

Додека има „ќурани“ ќе има и подварок

Не го уривај тоа што го имаш мечтаејќи за тоа што го немаш, туку сети се дека тоа што го имаш денес е нешто за кое што до вчера си имал само надеж дека ќе го имаш. Овие зборови...

Колумни 04.07.22 | 13:47

„Радувајте се души, ситни продадени, од иста ‘рѓа сте сковани“

Друг Тито јаше на челу колоне, уз уску стазу планинску, и пред њега се једна немањ исправи и му дрекну, где ќеш дрзниче, сад ќу очите да ти ископам уз канџите мои… За оние...

Колумни 20.06.22 | 13:45

Таче почна да ја учи „Аз с’м б’лгарче“

Не знам кого и што гледа премиерот намесник, Димитар Ковачвски, кога ќе погледне во оглдало? Дали неговиот претходник Зоран Заев или вистинскиот премиер на Република...

Колумни 18.05.22 | 14:19

Политичката проституција на Таче и на Љупчо Путерот

Не требаше многу време да помине, доволни беа само четири месеци, за да излезе на ачик политичката проституција на нашиот ни премиер намесник Димитар Ковачевски. А, таман...

Колумни 05.05.22 | 17:50

Радев-мало бугарско Путинче

Значи, ако не постоеше, бугарскиот претседател Румен Радев ќе мораше да се измисли. Зашто, ваков уникатен егземплар на политички камелеон, обоен со сите бои, ретко може...

Колумни 29.04.22 | 14:23

УДБ-а лендот на Таче

Предраг Димитровски Димитар Ковачевски или не е од овде или живее во време застанато во 1945-та година. Може да се обидува да ја дефокусира јавноста колку сака со своите...

Колумни 19.04.22 | 17:19

Госпоѓо Јотова, народи кои немаат малцинства се вонземјани или фашисти

Ламбе Арнаудов Деновиве, мојот прекрасен роден град Охрид беше брутално пислослан, изгнасен од несмасните шовинистичко-фашизоидни изјави на една непресметлива политичарка...

Колумни 18.04.22 | 14:28

„Шо мислевте ка се онадевте“!?

Предраг Димитровски Неспособните се способни, способните да ги направат неспособни.                                                                                 ...

Колумни 16.04.22 | 17:34

И сега, има проблем, претседателе Пендаровски, или нема?!

Не знам дали во формална смисла постои одлука за заедничко чествување, бидејќи тоа би требало да биде една од надлежностите на Историската комисија. Меѓутоа, не гледам...

Колумни 05.04.22 | 11:03

Кој се плаши и кому пречи православна Македонија?

Слободан Томиќ Дрвото без корен (минато) и крошна (иднина) е трупец. Едновремено, народ кој нема свое минато, или историја, тој посегнува или краде туѓа историја, ќе...

Колумни 04.04.22 | 09:08

ЕУ нема оправдание за одложување членство за земјите од Западен Балкан!

Слободан Томиќ После сѐ и покрај сѐ, Европската Унија конечно мора попрецизно да ја дефинира својата политика за проширување со Западен Балкан и да ги идентификува...

Колумни 19.03.22 | 19:50

Здравство ориентирано од „средна вредност“ доведува до погрешни политики

Д-р Игор Николов Живееме во свет на дигитализација каде што податоците брзо се внесуваат, но и се менуваат со брзина на светлината. Во развиените државни системи, тие...

Колумни 12.03.22 | 10:22

Ајде народе, на избори!

Слободан Томиќ Партнери или учесници… Никогаш досега две можни политики кон Европската унија не биле толку јасно дефинирани како во Македонија. Да се ​​биде партнер...

Колумни 22.02.22 | 22:23

Совршено синхронизираниот датумски “jet lag” на руско-американското признавање на Доњецк и Луганск

Петар Поп-Арсов „Инвазијата е неизбежна! Русија ќе ја нападне Украина во среда! Ако не во среда, идниот понеделник, веднаш по зимската олимпијада. Ќе влезат до Киев, отаде...

Колумни 03.02.22 | 13:53

Бугарски „пе*ерасти“

Предраг Димитровски Премиерите на Македонија и Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков, одлучиле да се борат против говорот на омраза и да ги поразат национализмите...