Ознака: колумбија
Фудбал 14.04.22 | 09:10

Почина поранешниот фудбалер на Реал Мадрид и колумбиски репрезентативец Фреди Ринкон

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид и репрезентативец на Колумбија, Фреди Ринкон, почина на 55-годишна возраст. Ринкон беше дел од сообраќајна несреќа на 11 април во Кали...

Македонија 25.01.22 | 23:46

Николоски: Македонија по корупција е на исто ниво со Колумбија и Етиопија

Денеска стигна извештајот за корупција и Македонија е рангирана по корупција со Косово Колумбија Етиопија, Гвајана, Мароко, Суринам и Виетнам. Во едно вакво друштво...

Балкан 08.01.22 | 22:31

Пратката од еден тон кокаин од Колумбија била наменета за во Бугарија?

Колумбиската управа за борба против наркотици при рутинска проверка во пристаништето Буенавентура открила контејнер во кој имало еден тон кокаин, при што товарот бил...

Свет 24.11.21 | 08:23

Во Колумбија запленети рекордни 10 тони кокаин

Колумбиските власти вчера заплениле 10 тони кокаин од две тајни лаборатории на југозападот на земјата, кои според армијата припаѓале на герилците на ЕЛН. -Ова е најголемата...

Балкан 04.11.21 | 08:30

Главен соработник им е балканската мафија: Запознајте го колумбискиот картел Голфо

Шефот на колумбиската полиција Хорхе Луис Варгас изјави дека еден од петте главни сојузници на наркокартелот Клан дел Голфо е балканската мафија. Тој наведе дека дрогата...

Свет 29.10.21 | 08:36

Одгледувачи на кока во Колумбија ослободија 180 заробени војници

Одгледувачите на кока во источниот дел на Колумбија ги ослободија 180 војници, задолжени за искоренување на нејзините насади, а кои беа заробени неколку дена. Војниците...

Балкан 01.10.21 | 22:45

Во стилот на Ескобар: Балканскиот картел перел пари преку фудбалери од Колумбија

Во осум земји, се уапсени 61 лице, а запленети се повеќе од 4 тони кокаин. Падна Балканскиот картел“ на чело со Небојша Прелевиќ- Небо (50).  Начинот на кој функционирал кланот...

Балкан 20.04.21 | 23:12

Лидерот на балканскиот картел падна за половина тон кокаин во Колумбија

Иван Армуш, водачот на балканскиот картел, беше уапсен во Колумбија. Црногорецот паднал за половина тон кокаин, пишуваат српските медиуми. Според локалната полиција,...

Култура 05.04.21 | 13:00

Поезијата на Митко Гогов ќе се чита на фестивал во Колумбија

Поезијата на македонскиот поет Митко Гогов ќе се чита на 31. Меѓународен поетски фестивал во Меделин, Колумбија, што ќе се одржи од 1 до 29 август 2021 година. Песните на фестивалот...

Свет 23.02.21 | 08:56

Се пукаа за 9.700 хектари кокаин: Нарко картелите во Колумбија повторно се пресметуваат

Најмалку 11 луѓе загина во судр на две вооружени банди во југозападниот дел на Колумбија за време на викендот, изјави синоќа колумбискиот министер за одбрана Дијего...

Свет 31.12.20 | 10:11

Времето на Ескобар одамна е завршенo: Колумбија руши рекорди во уништување на кокаинот

Колумбија го собори сопствениот рекорд во уништување на реколтата од растението Еритроксилон Кока втора година по ред, соопшти Владата, иако земјата сè уште останува...

Свет 18.12.20 | 21:39

Се породило десетгодишно девојче од Колумбија, ја силувале од осум години

Во Колумбија се породи 10-годишно девојче, а државните власти соопштија дека најверојатно била силувана од осумгодишна возраст. Гувернерот на Толима, Рикардо Орозко,...

Свет 14.09.20 | 12:54

Градоначалничката на Богота до семејствата на загинатите во протестите: Извинете поради полициската бруталност

Градоначалничката на главниот град на Колумбија, Богота, Клаудија Лопез, им се извини на семејствата на убиените демонстранти и повика на помирување. Ваквата реакција...

Калеидоскоп 14.09.20 | 09:22

Ќерката на Колумбијката чии џип експлодира во Белград била девојка на Роналдо

Српскиот бизнисмен Страхиња Стојановиќ синоќа беше ликвидиран во Белград откако бомба експлодира под неговиот џип. Тој се поврзувал со тесни врски со српската мафија...

Свет 02.08.20 | 09:30

Нови рекордни 10.673 регистрирани случаи на ковид-19 во Колумбија

Во Колумбија е потврден рекорден број нови случаи на коронавирус – 10.673, а вкупниот број на заразени достигна 306.198, соопшти Министерството за здравство. Колумбија е на...

Вести 02.07.20 | 08:32

Како во времето на Ескобар: Во заедничка акција на Колумбија и САД запленети 7.5 тони кокаин

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони американски долари, соопшти денеска колумбиската Влада. Дрогата...

Фудбал 26.12.19 | 18:40

„Му побарав дрес на Меси, а тоа што тој го направи ме шокираше“

Ѕвездата на Барселона со еден свој потег пред речиси десет години, воодушевил противнички фудбалер и тоа не на фудбалскиот терен. Во 2010 година во Колумбија имаше катастрофална...

Македонија 20.08.19 | 10:13

Македонец во Колумбија го нарекле Грк: Се огласи и македонската амбасада

Амбасадата на Македонија во Бразилија се обидува да стапи во контакт со Никола Божиновски, македонскиот државјанин кој на Фејсбук објави дека во Колумбија го пишале...

Фудбал 02.07.19 | 18:34

Во Колумбија страв од ново убиство како тоа на Ескобар

Фудбалската репрезентација на Колумбија е трагичарот на Копа Америка, откако испадна, иако не прими ниту еден гол во четири натпревари. Колумбија одигра перфектно во...

Свет 23.02.19 | 23:18

Станува драматично: Жесток судир на војската и демонстрантите на границата меѓу Венецуела и Колумбија

Драматична станува ситуацијата на границата меѓу Венецуела и Колумбија. Како што објави Би-би-си, повикувајќи се на локални медиуми, едно лице загинало, а 14 се повредени...