Ознака: колач
Кујнски тефтер 20.01.21 | 11:35

Направете лесен колач – „салама“ од чоколада и портокал

Направете превкусен колач кој има неодолив вкус на чоколада и портокал. 1. Во сад на пареа се става кршената чоколада, кората од портокал и маргаринот да се стопат. 2. Потоа...

Кујнски тефтер 20.05.19 | 13:11

Овој колач е седмо небо за љубителите на баунти – готов за неполни 10 минути, без печење

Со полн кремаст вкус на кокос! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 г мелени бисквити 200 г темно, квалитетно чоколадо, мелено или ситно рендано 100 мл млеко ЗА ФИЛ: 500 мл млеко 80 г пченичен...

Кујнски тефтер 11.05.19 | 10:31

Oва е омилениот колач на претседателот

Ова бил омилениот колач на Тито и затоа на некои места не е само претседателски колач, туку ќе го најдете и како Титов колач: 4 жолчки 200 г шеќер 5 лажици ладно кафе 100 г...

Кујнски тефтер 22.04.19 | 11:11

Велигденски лепчиња со кандирано овошје

Ако сакате да внесете вистинско празнично задоволство на велигденската трпеза, пробајте го овој едноставен рецепт. Намирници – 1 кг брашно, 3 јајца плус 2 жолчки, 250 грама...

Кујнски тефтер 19.03.19 | 10:46

Брз и сочен колач со јаболка и бисквити

Најмекиот колач со јаболка и бисквити, ќе го направите многу брзо! СОСТОЈКИ: 600 гр бисквити 1 кг јаболка 2 пудинга од ванила 600 мл млеко 250 гр шеќер 250 мл слатка павлака НАЧИН...