Ознака: книга
Култура 18.04.19 | 12:24

Театарот „Сенки и облаци“ на промоцијата на книгата за деца „Арно ама“ ќе одигра претстава според еден од расказите

Утревечер (петок) во 19 часот, во театарот „Сенки и облаци“ во Дебар маало во Скопје, ќе се одржи промоцијата на првата книга за деца во издание на „Или-Или“ „Арно ама“...

Култура 18.04.19 | 11:21

Промоција на поетската книга „Аутопсија на љубовта“ на Моџо Килингтон

Денеска во 19 часот ќе се одржи промоција на поетската книга „Аутопсија на љубовта“ од Божидар Божиновски, познат како Moџо Килингтон во книжарницата „Литература.мк“...

Калеидоскоп 17.04.19 | 19:06

По пожарот во Нотр Дам, зголемена продажбата на книгата „Богородичната црква во Париз“

По страшниот пожар кој речиси целосно ја уништи познатата катедрала Нотр Дам во Париз, светот се уште е во неверување, дека речиси целосно се уништи едно такво парче...

Култура 15.04.19 | 14:07

„Девојче и мече“, сликовницата на Ване Костуранов е приказна за другарството и за растењето

Промоцијата на новата сликовница „Девојче и мече“ од познатиот македонски илустратор и автор Ване Костуранов, ќе се одржи утре (вторник, 16 април 2019 година) во книжарницата...

Култура 10.04.19 | 14:05

Промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска

Промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска, која неодамна излезе од печат во издание на издавачката...

Свет 08.04.19 | 10:08

Кашоги подготвувал книга за визијата на една нова Саудиска Арабија

Новинарот и колумнист на весникот „Вашингтон пост“ Џамал Кашоги, подготвувал книга за визијата на една нова Саудиска Арабија, инспирирана од американскиот систем,...

Култура 08.04.19 | 09:46

Промоција на книгата „Културна фабрика“ од Ана Мартиноска

Промоција на книгата „Културна фабрика (Огледи за родот, градот и популарната култура)“ на Ана Мартиноска ќе се одржи во вторник (9 април 2019) со почеток во 19 часот во...

Култура 05.04.19 | 12:27

Гостување на чешкиот писател Марек Шинделка вечерва во МКЦ

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најави доаѓањето на младиот и успешен чешки писател Марек Шинделка, кој ќе го промовира својот роман „Замор на материјалот“,...

Култура 03.04.19 | 11:20

Промоција на „Скопје, ти раскинуем“ од Тамара Јолевска-Попов

Втората збирка раскази на Тамара Јолевска-Попов насловена според истоимениот расказ „Скопје, ти раскинуем“ деновиве излезе од печат во издание на „ПНВ публикации“....

Македонија 21.03.19 | 12:31

Андов „шокантно“ го наклеветил Фрчкоски во својата книга

Основниот суд Скопје-2 донесе решение за привремена мерка со кое се забранува продажба и располагање на книгата на Стојан Андов со наслов “До атентатот и по него” во...

Култура 25.02.19 | 11:59

Промоција на втората збирка раскази на Елизабета Баковска „Последните голтки“

„Последните голтки“, втората збирка раскази на Елизабета Баковска, вечерва во 20 часот ќе биде промовирана во Младински културен центар (МКЦ) во Скопје. Со поднаслов...

Култура 12.02.19 | 11:39

Доајенот Зоран Михајлов ќе ја промовира книгата со своите спортски приказни

Доајенот на спортското новинарство Зоран Михајлов утре ќе ја промовира својата книга „Спортски стории: записи, настани и сеќавања“, во којашто тој се навраќа на некои...

Култура 11.02.19 | 17:11

Промоција на „Дневникот на една планинарка“ во МКЦ

Вечерва, во 20 часот, во бифето на Младинскиот културен центар во Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска. Книгата...

Култура 07.02.19 | 12:52

Доајанот на спортското новинарство Зоран Михајлов напиша книга која содржи помалку познати приказни за македонските спортисти

На 13 февруари, ќе се одржи промоција на книгата „Спортски стории: записи, настани и сеќавања“ од доајенот на македонското спортско новинарство, Зоран Михајлов,  во...

Култура 24.01.19 | 11:22

Хроничари на градот сме сите ние, секој на свој начин

„Зи-Зи (топ)“, „Ван Гог“, „Круг“, „Сабвеј“. Сале Арарат, Зоки Панкер („Балет“), Роки, Силва и Ѓоко, Соња Андерграунд, Деко, Панде (МКЦ), Миле и Драги („Пони“ и „Браво“)...

Култура 23.01.19 | 13:08

Кампањата „Читај на екс“ беше вистински погодок и луѓето зборуваат за неа

Во автубусите на ЈСП Скопје во крајот на минатата година се појавија симаптични книшки на кои беа испечатени извадоци од книги од познати светски автори. Патниците...

Култура 16.01.19 | 14:49

Радиото има две работи кои многу ги сакам, да пишувам и да пуштам музика

Утре, на 17 јануари, четврток, во склоп на Роденденот на уметноста во МКЦ, со почеток во 20,30 во сала Фросина ќе биде промовирана книгата „Радио“ на новинарот Љупчо Јолевски. „Радио“...

Култура 09.01.19 | 13:52

Излезе од печат новата збирка раскази „Понор“ на Златко Ѓелески

„Понор“ е насловот на новата збирка раскази на писателот Златко Ѓелески, која е издадена овој месец од страна на издавачката куќа „Бегемот“. Книгата се состои од дваесет...

Култура 08.01.19 | 09:43

Објавен романот „Чистка“ од финската писателка Софи Оксанен

Издавачката куќа Готен го објави романот „Чистка“ од современата финска писателка Софи Оксанен. „Чистка“ е возбудлива и напнатата приказна за две жени следени од...

Култура 26.12.18 | 09:39

Една четвртина од Македонците не прочитале ниту една книга годинава!

Од вкупно 690 испитаници, 170 лица прочитале само една книга, 160 прочитале две книги, 130 прочитале три книги и 130 не прочитале ниту една книга. Ова се резултатите од предновогодишната...